470 Avrupa Şampiyonası - 2022 Çeşme’de Düzenleniyor

 

Dünyanın birçok ülkesinden 130’dan fazla yelkencinin katılımıyla gerçekleşecek olan 470 Avrupa Şampiyonası, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın oluru, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın destekleri ile Federasyonumuz ev sahipliğinde 10-18 Eylül 2022 tarihleri arasında Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü’nde düzenlenecek.

Türkiye ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Almanya, Büyük Britanya, Çin, Fransa, Güney Kıbrıs, Güney Kore, Hindistan, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Portekiz, Norveç, Slovenya, Tayland ve Yeni Zelanda ’nın katılımın kesinleştiği Şampiyonaya 30’dan fazla ülkenin katılması bekleniyor.

 

İlk “Kıta Unvan” Yarışı…

2024 Paris Olimpiyat Oyunları için ilk kez kadın ve erkek yelkencilerin aynı teknede birlikte yarıştığı 470 Mix sınıfı Olimpik sınıf olarak belirlendi. Yaklaşık 30 ülkeden 90’dan fazla sporcunun yer alacağı 2022- 470 Dünya Şampiyonası, bu konseptte yapılacak olan ilk “Kıta Unvan” yarışı olma özelliği taşıyor.

Geçtiğimiz yıl Mart ayında Portekiz’de gerçekleşen seçimlerde Türkiye’nin ev sahibi ülke olarak belirlendiği ve yelken sporunun geleceği açısında oldukça önemli bir yere sahip olan 470 Avrupa Şampiyonası ile yaklaşık 65 tekne ve yaşları 22-50 arasında değişen yaklaşık 130 profesyonel yelkenciyi Çeşme’de ağırlayacağız.

 

Warm-Up Regatta 05-08 Eylül’de…

11 Eylül, Pazar günü açılış seramonisi ile resmi olarak başlayacak olan 470 Avrupa Şampiyonası öncesinde, ülkeler 05-08 Eylül tarihleri arasında yine Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü’nde deneme yarışlarına katılacaklar. Warm-Up Regatta yarışları ile ekipler Şampiyona’nın heyecanını yakalayamaya çalışacaklar.

11 Eylül, Pazar günü saat 18:00’da düzenlenecek Açılış Töreni ile başlayacak olan Şampiyona, son gün yarışlarının canlı yayınlanmasından ardından 18 Eylül, Pazar günü saat 18:00’da Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü tesislerinde gerçekleşecek Ödül Töreni ile sona erecek.

Çeşme’nin güzel ve eşsiz mavi sularında, büyük bir heyecana sahne olacak olan 2022 - 470 Avrupa Şampiyonası, yerli ve yabancı birçok misafire görsel bir şölen yaşatacak. Türkiye’de yelken sporunun gelişimi açısından oldukça önemli bir görev üstlenecek olan bu Şampiyonaya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyor, organizasyonu destekleyen tüm kurumlara teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Sponsorlarımız

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı

Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü

Çeşme Belediyesi

Medicana - Medicana International İzmir Hastanesi

Sandalyeci - Sandalyeci Dayanıklı Tüketim Malları San Tic A.Ş.

Kurukahveci Mehmet Efendi - Kuru Kahveci Mehmet Efendi Mahdumları Ltd.Şti

Çeştop -Çeşme Turistik Otelciler Birliği

CAN Group Life&Risk

 

Kaynak: TYF

Yorum Yap