470 Gençler Dünya Şampiyonası

470 Gençler Dünya Şampiyonası – 2024 Kocaeli’nde Düzenleniyor

Dünyanın birçok ülkesinden yaklaşık 50 ekip olmak üzere 100’den fazla yelkencinin katılımıyla gerçekleşecek olan 470 Gençler Dünya Şampiyonası, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın oluru, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin önemli destekleri ile Federasyonumuz ev sahipliğinde 01- 08 Temmuz 2024 tarihleri arasında Kocaeli’nde düzenlenecek.

Bir kız ve bir erkekten oluşan ekipli tekne ile 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda ilk kez yarışacak olan ve Olimpik sınıflar içerisindeki en teknik sınıf olarak bilenen 470 Olimpik sınıfının gelişim sınıfı olan 470 Gençler sınıfı, olimpik sınıfa geçiş özelliği taşıdığından 470 Gençler Dünya Şampiyonası dünya yelkenciliğinin son derece yakından takip ettiği ve katılım oranının yüksek olduğu bir Şampiyonadır.  

Şampiyona, ilgili yelken sınıfının ülkemizde yaygınlaştırılması, gençlerimizin özendirilmesi ve Bakanlığımızın çok önem verdiği spor turizminin Kocaeli ilinde desteklemesi açısından önemli bir organizasyon olup, söz konusu Şampiyona için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin uluslararası yarışa ev sahipliği yapacak yeterlilikte, uluslararası vasıflara uygun bir yelken tesisini Kocaeli'ne kazandırılacak olması ise ayrıca bir gurur ve mutluluk vesilesidir. İnşa edilecek yelken tesisi ile birçok yelken sporcusu tüm yıl boyunca sporunu icra edebileceği gibi yurt dışından kamp için gelecek sporcular ile birlikte antrenman yapma fırsatına da sahip olacaktır.     

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, organizasyon ve yelken tesisi ile ilgili detayları görüşmek üzere Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sn.Doç.Dr.Tahir Büyükakın’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı  Dr. Hasan Aydınlık ve Kocaeli Yelken İl Temsilcimiz Tahir Tarım hazır bulundular.

Başkan Büyükakın, böylesine önemli bir Şampiyonanın Kocaeli ilinde gerçekleşecek olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Şampiyonanın Ülkemize kazandırılmasında büyük emek sarf eden Başkan Akdurak’a teşekkürlerini iletti.

Başkan Akdurak ise Kocaeli’nin eşsiz mavi sularında, büyük bir heyecana sahne olacak 2024 - 470 Gençler Dünya Şampiyonası’nın, yerli ve yabancı birçok misafire görsel bir şölen yaşatacak olmasıyla birlikte Kocaeli’nin bir yelken tesisine kavuşacak olmasından duyduğu mutluluk ve heyecanı belirterek, destekleri için Başkan Büyükakın’a şükranlarını sundu.

Kaynak: TYF

Yorum Yap