Sanatseverlerin Beklediği Sergi Açıldı

Ressam Berrin Kurt’un deniz temalı eserlerinden oluşan Mavi isimli sergisi İstanbul / Büyük Kulüp'te açıldı. İlginin yoğun olduğu açılışta sanatçının yakın dostları ve sanatseverler sıcak bir atmosferde buluştular.

 

Sergiyi kendi çapında bir denizci olarak gezdim ve çok etkilendim. Sanatçı deniz temasını sadece göze güzel görünen deniz manzaraları şeklinde değil denizle ilgili olan her şeyi kendi bakışı ve hissiyatı ile tuvale yansıtmış.

Bakıyorsunuz bir yanda İstanbul’un kuğu misali vapurlarının gene İstanbul motifleri ile bezenmiş şiirsel görünümleri, bir yanda gemi tersanelerinde kan, ter ve gözyaşı ile yapılan işlerin görsel şiirle anlatımı var.

Ulu önderimizin denizcilik ile ilgili söylediği sözü, kendisinin harika bir portresi Savarona yatının ihtişamı ile sizi alıp bambaşka alemlere götüren bir kompozisyonda hayat bulmuş.

Sergide en ilgimi çeken eserler ise sanırım gemi inşası ile alakalı geometrik şekiller içeren tablolar ile dev gemi  uskurlarının resmedildiği iki resim oldu.

Oldukça teknik alanlara ait objelerin bir sanatçı gözü ile nasıl görüldüğüne ve hayranlık yaratacak şekilde yansıtılabildiğine şahit oldum.

Ressam Kurt, tablolarında boyaların yanısıra denize ait balık ağları ve ağ tapaları gibi gerçek hayattan malzemeleri de ustalıkla kullanmış.

 

Ruhunda deniz barındıran herkesin gezip görmesini tavsiye edebileceğim bir sergi Mavi. Çünkü orada mutlaka kendine çok iyi gelen bir eserle karşılaşacaktır.

 

Ressam Berrin Kurt ve Yelkencinin Gazetesi Muhabiri Fatih Şenyüz

Haber: Fatih Şenyüz

Fotoğraflar ve kamera: Fatih Şenyüz

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap