Beslenme ve Kanser Arasındaki İlişki

California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi, Moores Kanser Merkezi ve Gazi İşleri San Diego Sağlık Sistemi'nde (VASDSH) gerçekleştirilen araştırma, menopoz sonrası kadınlarda beklenen hormonal koşulları taklit etmek için dişi fare modellerini kullandı.
 
Ve sadece testin adil olduğundan emin olmak için, tüm fareler de obezdi ve onları meme kanseri gelişimi açısından son derece yüksek risk altına soktu.
 
Daha sonra üç gruba ayrıldılar:
 
Birinci grup, 24 saat yiyeceğe erişimin tadını çıkardı ve istedikleri zaman yiyebilirler.
Bir saniye, farelerin en aktif olduğu gece sekiz saat boyunca yiyeceğe erişebildi (insanlar için bu bizim gündüzümüz olurdu).
Üçüncü grup, sınırsız fakat az yağlı bir diyet tüketti. Başka bir deyişle, istedikleri zaman ve istedikleri kadar yiyebilirlerdi, ancak tüm yiyeceklerin yağ oranı düşüktü. Bu strateji karışıma dahil edildi, çünkü 2019'da yapılan bir araştırma, az yağlı bir diyetin bir kadının meme kanserinden ölme şansını yüzde 21 oranında azaltabileceğini buldu.
Ama kafa kafaya gittiklerinde kazanan hangi gruptu?
 
Fareler zaman kısıtlamalı beslenmede.
 
Aslında sonuçlar, aktivitenin en yüksek olduğu sekiz saatlik bir pencereyle yemeyi kısıtlamanın meme kanserinin gelişme, büyüme ve metastaz riskini azalttığını gösterdi. Bunu da insülin duyarlılığını artırarak, genel insülin seviyelerini azaltarak ve tümörlerle savaşmak için sağlıklı bir uyku ritmini geri getirerek yaptı.
 
Tek gereken, farelerin ne zaman ve ne kadar süreyle yiyeceğe erişebileceğini değiştirmekti.
 
Oruç Tutmak
Bu, aralıklı orucun kanser riskini etkilediği ilk kez bulunmuş değil.
 
2020'de yapılan bir araştırma, C vitamini takviyesiyle birlikte zaman kısıtlamalı yemek yemenin, tedavisi en zor kolorektal kanserlerin bazılarına karşı bile etkili bir strateji olduğunu buldu.
 
Önceki araştırmalar ayrıca kalori kısıtlamasının meme kanserine karşı sağkalımı iyileştirebileceğini göstermiştir.
 
Ve araştırmacılar bunun harika bir seçim olduğunu söylüyorlar çünkü bu aralıklı oruç stratejisini metabolik sağlığınız ve kanserden korunma için olumlu etkiler elde etmek için kullanabilseniz de, uzun süreli oruç veya kalori kısıtlaması ile gelen aşırı açlığa ve sinirliliğe neden olmuyor. 
 
Kendi hayatınıza adapte etmek de kolaydır.
 
En aktif olduğunuz sekiz saatlik bir zaman dilimini seçin ve bu süre boyunca tüm öğünlerinizin ve atıştırmalıklarınızın tadını çıkarmayı planlayın. Sabah 8'den akşam 4'e, sabah 10'dan akşam 6'ya veya öğleden akşam 8'e kadar olabilir.
 
Mesele şu ki, yaşam tarzınız için çalışması gerekiyor.
 
Diyetinizi değiştirmeniz gerekmediğinden, bu beslenme programına bağlı kalmak kolay olabilir. Seçtiğiniz pencerede olduğu sürece istediğinizi yiyin ve bu çalışma sonuçlarına göre daha iyi insülin duyarlılığının ve gelişmiş meme kanseri korumasının keyfini çıkarabilirsiniz.
 
Ve unutmayın, bir kadın ne kadar az alkol içerse ve fiziksel olarak ne kadar aktif olursa, riski o kadar az olur.
 
DR. ADRIA SCHMEDTHORST
 
Sağlık bölümümüz Ata Kültür Yuvası tarafından desteklenmektedir.

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!