Böbrek Taşları - Şeker Bağlantısı

Rafine şekerin vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir şey olmadığı bir sır değil.
 
Ancak tatlı şeylerle aramızda vazgeçilmesi en az diğer kötü alışkanlıklar kadar zor olan bir aşk-nefret ilişkisi var, üstelik bunu yapmak için nedenler birikmiş olsa da.
 
Daha bu yıl, 73 meta-analiz ve 8.500 araştırma makalesini içeren bir şemsiye inceleme, aşırı şeker alımını inme, kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere en az 45 ciddi sağlık sorunuyla ilişkilendirdi.
 
Şekerin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri oldukça şaşırtıcı da olabilir.
 
Böbrek taşlarını ele alalım. Her on kişiden birini hayatımız boyunca en az bir kez rahatsız edebilecek acı verici bir sorun. Ve çok şanssız birkaç kişi için tekrarlayıcıdır.
 
Ancak şekerin böbrek taşı oluşumundaki rolüne ilişkin yeni bilgiler, çok ihtiyaç duyulan bir rahatlama sağlayabilir.
 
 
BÖBREK TAŞI
 
Böbrek taşları, böbreklerinizin içinde oluşabilen sert çakıl taşı benzeri nesnelerdir. Mineral ve tuzlardan oluşurlar.
 
Bir taş böbreğinizin içinde hareket edebilir. Ayrıca böbreğinizi mesanenize bağlayan tüpün içine de hareket edebilir.
 
Belirtiler hafif veya güçlü olabilir ve şunları içerir:
 
  • Yanınızda veya sırtınızda, kaburgaların altında şiddetli ağrı (doktorunuz bunu renal kolik olarak adlandırabilir)
  • Kasıklarınızda ve karnınızın alt kısmında ağrı
  • İşerken ağrı
  • Normalde yaptığınızdan daha sık tuvalete gitmek
  • Bulanık, pembe, kırmızı veya kahverengi ya da kötü kokan çiş
  • Sürekli işemeniz gerekiyormuş gibi hissetmek
  • Enfeksiyonunuz varsa ateş ve titreme
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İşerken yanma hissi
  • İşediğinizde daha az idrar
Böbrek taşlarının en yaygın türü kalsiyum taşlarıdır. Genellikle yeterince su içmiyorsanız, çok terliyorsanız ve kaybettiğiniz sıvıları yerine koymuyorsanız, oksalat bakımından zengin yiyecekleri çok yiyorsanız veya tatlıya düşkünseniz bu tür taşlara yakalanabilirsiniz...
 
ŞEKERİN BÖBREK TAŞI İLE BAĞLANTISI
 
New York'taki NYU Langone Health'te Böbrek Taşı Önleme Programı'nın eş direktörü olan Dr. David S. Goldfarb, "şekerin idrardaki kalsiyum miktarını artırdığına dair uzun zamandır kanıtlar bulunduğunu ve şekerden kaçınmanın böbrek taşını önlemeye yönelik bir diyetin parçası olması için birçok neden olduğunu" belirtiyor.
 
Yine de böbrek taşları, şeker yemenin sağlık açısından olumsuz sonuçlarını içeren uzun listede yer almamaktadır.
 
Dr. Shan Yin ve meslektaşlarının şüpheleri vardı ve 2007'den 2018'e kadar Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırması (NHANES) verilerini kullanarak ilave şekerin böbrek taşı ile ilişkili olup olmadığını belirlemek için yola çıktılar.
 
Araştırmacılar, 28.303 yetişkinden (ortalama yaş 48) elde edilen verileri analiz ederken, günlük kalorilerinin yüzde 25'ini veya daha fazlasını ilave şekerden alanların böbrek taşı geliştirme şansının, günlük şeker kalorisi yüzde beşten az olanlara kıyasla yüzde 88 daha yüksek olduğunu belirlediler.
 
 
BÖBREK TAŞINI ÖNLEMEK İÇİN YEMEK
 
Şekeri bırakmak kolay değildir. Ancak az önce okuduğunuz gibi, en azından diyetinizdeki miktarı azaltmayı düşünmek için birçok iyi neden var - özellikle de böbrek taşı ağrısından vazgeçmek anlamına geliyorsa.
 
Ancak böbrek taşı riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç başka diyet ipucu da vardır:
 
İlk olarak kalsiyumdan kaçınmayın ancak kalsiyumunuzu takviyelerden ziyade gıdalardan almak en iyisidir.
 
Böbrek.org'a göre, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum açısından zengin gıdalar, böbreklere gitmeden önce mide ve bağırsaklarda oksalat (sağlıklı bitki bazlı gıdalardaki doğal bileşik) ile bağlanır. Bu nedenle, kalsiyum içeren yiyecekler yemek, oksalatların vücuttan çıkmasına ve taş oluşturmamasına yardımcı olmak için iyi bir yoldur.
 
Oksalat açısından zengin gıdalardan vazgeçmek de yapmak isteyeceğiniz bir şey değildir. Yeşil yapraklı sebzeler, pancar, çay ve tahıl taneleri de dahil olmak üzere bu gıdalar hastalıklarla savaşan gıdalardır. Bunun yerine dengeli beslenin, böylece kalsiyum açısından zengin gıdalar ve oksalat açısından zengin gıdalar zarar vermek yerine sağlığı geliştirmek için birlikte çalışabilir.
 
Limonata böbrek taşlarını önlemek için harika bir içecektir. Böbrek taşı oluşumunun doğal bir engelleyicisi olan sitratla doludur. İdrarınızda yeterince sitrat yoksa, bu sizi böbrek taşına daha yatkın hale getirebilir. Sadece şeker içeriğinden biraz daha uzak durun.
 
Fazla kilo taşımak da sırtınıza bir böbrek taşı hedefi koyabilir. Ancak aşırı diyetlere karşı dikkatli olun çünkü böbrek taşı riskinizi daha da kötüleştirebilirler. Genellikle süt ürünleri diyet yapanların vazgeçtiği ilk şeylerden biridir, ancak bunun böbrek taşlarından kaçınmanıza yardımcı olmayacağını öğrendik.
 
Çok yönlü bir diyet uygulayın ve daha az şeker tüketin.
 
JOYCE HOLLMAN
 
Sağlık bölümümüz Ata Kültür Yuvası tarafından desteklenmektedir.

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!