Çoğu Multivitaminin Sorunu

Öncelikle, raflarda satılan multivitaminlerin aslan payını ele alalım; bunlar, izole edilmiş vitamin ve minerallerden oluşan sentetik versiyonlardır. Bu multivitaminler kağıt üzerinde iyi görünebilir, ancak vücudunuzun içinde hiçbir şey gerçeklerden daha uzak olamaz.
 
İlk sorun, vücudun tanımadığı bir şeyi düzgün bir şekilde emememesidir. Laboratuvarda izole edilmiş çok sayıda vitamin ve minerali yapay renkler, aromalar, yüksek glisemik şekerler ve GDO'larla bir araya getirmek sağlığınızı artırmak için bir reçete DEĞİLDİR. Doğada bulunmayan sentetik besinler büyük ölçüde tanınmaz ve bu nedenle zayıf asimilasyona sahiptir, bu da formülün çoğunun sisteminizden idrar şeklinde geçtiği anlamına gelir.
 
Organik Tüketici Derneği'ne göre, "İnsan vücudu sentetik vitaminlerin emilimini düzenleyemediği gibi seviyelerini de optimize edemez." Ayrıca sentetik vitaminler tüketildiğinde, "yüksek biyoaktif, kimyasal olarak işlenmiş vitamin molekülleri vücudun doğal enzimatik yollarını atlayarak vücuda vitamin havuzunun tamamen dolu olduğu sinyalini verir. Sentetik vitamin uygulamasından sonra vücut, gıdalardan alınan aynı besin maddelerini daha fazla kullanmasına gerek olmadığına inandırılır. Gerçekte, sentetik vitaminler vücut tarafından ilaç olarak alınır ve tüm ilaçlar gibi, normal metabolik fonksiyonları potansiyel olarak bozabilir ve genellikle yıkıcı yan etkilere neden olabilirler."
 
Eğer multivitamininizi, besinleri tam gıda kaynaklarından elde edilen ve yukarıda belirtilen kötü bileşenlerden hiçbirini içermeyen bir multivitaminle değiştirdiyseniz, kesinlikle doğru yoldasınız demektir. Bununla birlikte, bu multivitaminler bitkinin tamamında bulunan sinerjik besin spektrumunu içermez, bu da sonuçta sindirilebilirliği ve bu besinlerin uygun şekilde kullanılabileceği kan dolaşımına verilmesini optimize eder. Yani yine, bu faydaların bir kısmı tuvaletinizden aşağı akıyor.
 
Vitamin ve Minerallerinizi Almanın En Uygun Yolu
Elbette vitamin ve mineralleri almanın en iyi yolu, geniş bir besin yelpazesi sunan organik, besin değeri yüksek gıdalardır. Ancak, orta ve ciddi düzeydeki besin eksikliklerinin gerçek bir sorun olduğu ve sindirim sistemlerinin zayıf olduğu durumlarda (ne yerseniz değil, ne SİNDİRİRSEN O'sunuz), bütün gıdalarla beslenme bu besinleri verimli bir şekilde almak için çok yavaş ve külfetli olabilir.
 
Bu nedenle meyve suyu sıkma gibi trendler popüler hale gelmiştir. Bir gün içinde yiyeceklerle tüketemeyeceğiniz besin maddelerini gelgit dalgası şeklinde almanızı sağlarlar. Örneğin, 16 onsluk bir bardak meyve suyuna 3-4 kilo meyve ve sebze ekleyebilirsiniz. Bu, gün boyu doyana kadar yemek yemeden besinleri almanın mükemmel bir yoludur.
 
Kolayca sindirilebilen besinlerden bol miktarda almanın daha da sürdürülebilir ve uygun maliyetli bir yolu smoothie'lerdir. Aslında bir smoothie, doğru şekilde hazırlandığında kolayca kendi başına bir öğün haline gelebilir.
 
Beslenmenizi iyileştirmenin pek çok yolu vardır ve bunlar genellikle multivitamin formülleri değildir. Tam gıda beslenmesine ve bunu sürdürülebilir bir şekilde yaşam tarzınıza dahil etmenin yollarına odaklanın, böylece hayatınızın geri kalanında doğru şekilde stoklanmış vitamin ve minerallerin muazzam faydalarından yararlanabilirsiniz.
 
Derek Henry
 
Sağlık bölümümüz Ata Kültür Yuvası tarafından desteklenmektedir.

Yorum Yap