D Vitamininin Daha İyi Çalışması İçin Bu Süper Meyveyi Yiyin

D vitamini; kalp hastalığı, kanser ve otoimmün problemlerle mücadele ederek harika sağlık yararları sunar. Ama onu daha da güçlü hale getirmek için yemeniz gereken bir süper meyve var.
 
Oregon Eyalet Üniversitesi'ndeki Linus Pauling Enstitüsü'ndeki bilim adamları, yaban mersini içindeki doğal maddeleri analiz ettiklerinde, yaban mersini içindeki pterostilben adlı bir bileşiğin, D vitamini tarafından sunulan bağışıklık korumasını arttırdığını buldular.
 
Analizleri, yaban mersini yediğinizde, pterostilbenin, bağışıklık sisteminin hastalıklarla savaşmasına yardımcı olan katelisidin antimikrobiyal peptit (CAMP geni) adı verilen hastalıklarla savaşan bir varlığın etkisini artırmak için D vitamini ile birlikte çalışabileceğini gösteriyor.
 
Araştırmacı Adrian Gombart, "Yüzlerce bileşik üzerinde yapılan bir araştırmadan sadece bu ikisi birden ortaya çıktı" diyor. "CAMP gen ekspresyonunu artırmak için D vitamini ile sinerjileri önemli ve merak uyandırıcıydı. Oldukça ilginç bir etkileşim.”
 
 
Bilim adamları ayrıca CAMP genini de inceliyorlar. Doğuştan gelen bağışıklık sistemi denilen şeyde önemli bir rol oynar. Bu sistem, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı vücudun ilk savunma hattını oluşturur.
 
 
DAHA FAZLA YABAN MERSİNİ KEYFİNİ ÇIKARMAK İÇİN DAHA FAZLA NEDEN
 
Yaban mersini suyu beyin sağlığını ve hafızayı destekler. Araştırmacılar, 65 ila 70 yaşları arasındaki çalışma katılımcılarında günde iki yemek kaşığı yaban mersini suyu içmenin (bir buçuk bardak böğürtlen eşdeğeri) biliş puanlarını yüzde 40 ve hafıza puanlarını yüzde 30 artırdığını buldu.
 
Meyve suyunu içenlerin MRI taramaları da gri madde aktivitesinde artışa ve beyne giden kan akışında iyileşmeye neden oldu!
 
D vitamini ve bunama arasındaki bağların giderek güçlendiğini düşünürsek, bu özel kombinasyon için bir kazan-kazan durumu söz konusudur.
 
CARL LOWE
 
Sağlık bölümümüz Ata Kültür Yuvası tarafından desteklenmektedir.

Yorum Yap