Denizci / Yelkenci Onlara Denir

Günümüzde yelkenli tekne kullananlar ''Biz Yelkenciyiz'' deyip kendini ayırıyorlar.

Günümüzde yelkenli tekne kullananlar ''Biz Yelkenciyiz '' deyip kendini ayırıyorlar. Fotoğrafta gördüğünüz sübye armalı kanca baş. Armaya dikkat edin. Günümüzde ''Biz Yelkenciyiz'' diyenlerin büyük bölümü armanın ne olduğunu bile bilmiyorlar. Bu yazıyı okuyanların, bilmeyenlerin bir kısmı bana bozulacaklar. Fotoğrafa iyi bakın. Civadra, açavela gönderi... Dikkatli bakın. BU GÖRDÜĞÜNÜZ SÜBYE ARMALI KANCA BAŞ'IN MAKİNESİ YOK. İŞTE BUNU KULLANANLAR GERÇEK DENİZCİLER. MAALESEF BUGÜN HAYATTA DEĞİLLER. 

 

Biz Yelkenciyiz diyenler; Kaç taneniz böyle büyük tonajlı makinesiz yelkenli kullandınız? İçinizden bazıları opti, 4.70 vs. kullandı. Tabii ki etrafınızda motorlu şişme botla dolaşan refakatçınız vardı. Aramızda makinesiz teknelerden dragon ve benzeri tekneleri çok iyi kullanan arkadaşlarımız da var. Ama genelleme yapmamız gerekirse makinesiz yelkenli kullanan sayımız çok az. ONUN İÇİN BU FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN. BEN DAHİL HERKES BU YELKENLİYİ KULLANANLARIN YANINDA YETERSİZ KALIR.

 

Ya branda parampetlere ne diyorsunuz????!!!

 

Hep söylüyoruz ya denizci toplum değiliz diye; peki bu endazeyi tasarlayanlar, inşaayı yapan kimlerdi? Yoksa denizci toplumdukda zamanla bu yeteneğimiz kayıp mı oldu!!!

 

 Geri planda Dolmabahçe Cami'nin önünde kabasorta armalı bir yelkenli de duruyor. Günümüze o yelkenlilerden bir tanesi ulaşmadı. 

 

Fotoğraf Kaptan Refik Akdoğan arşivi

 

Yazı: B. Hulusi Gürbüz

Genel Yayın Yönetmeni

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!