Doğru Sindirim

60 milyon ile 70 milyon Amerikalı gastrointestinal (GI) hastalıktan muzdariptir ve yaklaşık %40'ı geçen yıl bağırsak sorunları nedeniyle rutin aktivitelere katılmaktan alıkonmuştur. Kronik kabızlık tahmini 63 milyon Amerikalıyı, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) ise nüfusun yaklaşık %20'sini etkilemektedir.
 
Yiyeceklerin vücudunuzun enerji, büyüme ve onarım için kullanabileceği besinlere ayrılması için doğru sindirim gereklidir. Kötü sindirim, metabolizmanız ve enerji üretiminiz bozulduğu için sağlığınız üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir. Yavaş çiğnemek yiyeceklerinizin daha hızlı parçalanmasına yardımcı olur ve yağların parçalanmasına yardımcı olmak için lingual lipaz adı verilen bir enzim içeren tükürük, yuttuğunuzda size yardımcı olur. Ne kadar uzun süre çiğnerseniz, bu enzimlerin yiyeceğinizi parçalamaya başlaması için o kadar fazla zamanınız olur. Yavaş yemek aynı zamanda kalp hastalığı, diyabet ve felç gibi kardiyometabolik rahatsızlıklara yakalanma riskinizi de azaltır.
 
Yürüyüş gibi fiziksel aktivite, bağırsak hareketliliğini optimize etmeye yardımcı olur ve gıdaları ince ve kalın bağırsaklarınızda hareket ettiren sindirim kaslarınızın ritmik kasılması olan peristaltizmi teşvik eder. 2022 yılında yapılan bir meta-analiz, her yemekten sonra bir ile bir buçuk saat içinde iki dakikalık bir yürüyüşün sindirim ve kardiyometabolik sağlığınızı iyileştirebileceğini ortaya koymuştur.
 
Asit reflüsü tipik olarak mide asidindeki fazlalıktan değil eksiklikten kaynaklanır. Alt özofagus sfinkteri pH'a duyarlıdır ve yalnızca midenizde yeterli miktarda asit olduğunda kapanır.
 
Dr.Mercola
 
Sağlık bölümümüz Ata Kültür Yuvası tarafından desteklenmektedir.

Yorum Yap