Doymuş Yağlar ve Doymamış Yağlar

Yağlar, hücre zarlarınızın birincil yapı taşlarıdır. Doğru yağ türlerini yemenin sağlığınız ve ömrünüz için bu kadar önemli olmasının nedenlerinden biri de budur.
 
Çoğu beslenme uzmanı, kronik hastalık salgınını şeker tüketimindeki artıştan sorumlu tutarken, tohum yağlarının etkisiyle karşılaştırıldığında şekerin rolü nispeten önemsizdir.
 
Karbon bağlarının kaçının hidrojenle eşleştiğine bağlı olarak iki temel yağ asidi türü vardır: doymuş yağlar ve doymamış yağlar. Doymamış yağlar, kaç çift hidrojen atomunun eksik olduğuna bağlı olarak tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar (PUFA'lar) olarak alt gruplara ayrılır.
 
Dokularınız çoğunlukla doymuş ve tekli doymamış yağlardan oluştuğu için vücudunuzun PUFA'lardan daha fazlasına ihtiyacı vardır.
 
Ana diyet PUFA'ları omega-3 ve omega-6 yağlarıdır ve vücudunuzun bunlara ihtiyacı olsa da nispeten küçük miktarlarda bunlara ihtiyacı vardır. Modern diyetteki en zararlı toksin ve tüketimini en aza indirmeniz gereken yağ, omega-6 yağ linoleik asididir (LA). LA, omega-6 yağlarının %60 ila %80'ini oluşturur ve kronik hastalığa birincil katkı sağlar.
 
Dr.Mercola
 
Sağlık bölümümüz Ata Kültür Yuvası tarafından desteklenmektedir.

Yorum Yap