En Genç Yelkenciler Olarak Ocean Globe Race’de Yarışacak

1973 yılında başlayan Whitbread Round The World yarışının 50. yılı anısına düzenlenen ve dünya çapında ünlü bir yelken yarışı olan Ocean Globe Race, eski yelken teknolojilerinin kullanıldığı ve yelkencilerin dünyanın çevresini dolaşarak katılımcıların denizcilik becerilerini, dayanıklılıklarını sınadığı bir yarış.  

Katılımcı ekipler, kural olarak sadece eski nesil yelken tekneleriyle yarışarak modern navigasyon teknolojileri yerine o dönemin navigasyon ekipmanlarını kullanacaklar. Gerçekleşecek yarışta yelkenciler; elektronik seyir cihazları, bilgisayar, GPS, otopilot vs. gibi ekipmanları kullanamayacak. 

1500 kişinin başvurduğu takım seçmelerinden toplam 10 kişinin seçildiği ve 10 kişi arasında yer alan iki Türk yelkenci Ezgim Mıstıkoğlu ve Derin Deniz Bınaroğlu, en genç yelkenciler olarak Translated 9 adlı tekne ile Ocean Globe Race’de yarışacaklar.  

 

10 Eylül’de startı verilecek olan Ocean Globe Race’de yelkenciler dünyanın çevresini dolaşacak ve toplamda 27 bin deniz mili yol alınarak 8 ay sürecek olan yarış 4 ayak ile sona erecek. 

İlk Ayağı Southampton (İngiltere)-Cape Town (Güney Afrika Cumhuriyeti), ardından Cape Town-Auckland (Yeni Zelanda), daha sonra Auckland-Punta Del Este (Uruguay) ve son ayak olan Punto Del Este-Southampton rotasını takip ederek tamamlanacak olan yarışta yelkenciler,  Atlantik, Hint ve Pasifik Okyanuslarını geçerek zorlu deneyimler yaşayacağı Ümit, Leewin ve Horn burunları gibi noktalar da mücadele edecekler. 

 

Bu zorlu yarışta ülkemizi temsil edecek olan Ezgim Mıstıkoğlu ve Derin Deniz Bınaroğlu’na başarılar diliyoruz.

Kaynak: TYF

Yorum Yap