Gemi Sökümü 1. Bölüm

Bu yazı serisi bir zamanlar DENİZ TİCARET GAZETESİ İzmir / Aliağa bölge temsilcisi olarak görev yapan arkadaşımız M. Ender ÖZER anısına hazırlanmıştır. Ender, Aliağa'da göreve babasının vefatı ile başlamış olup kendi ifadesiyle babasının sigara paketi üstüne not olarak düştüğü borcunun sahibini bularak ödemiştir. Çok çalışmış sonra vatani görevini yapmaya gitmiştir. Vatani görevini yaptığı esnada kendisini bir tek kişi ziyarete gelmiştir. O kişi de can dostu ve ortağı Adem ÇELİK'tir. Vatani görevinin bitiminde tekrar Aliağa gemi söküm bölgesine gelmiş, Adem ÇELİK'i de yanına alarak  MARİNER MAKİNE SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ'ni kurmuştur. Bir taraftan gemi sökümcülere büyük bir kadro ile söküm hizmeti vermiştir. Mariner Makine o bölgede gemi inşa belgesine sahip olan tek firma olup ihracat maksadı ile yardımcı sınıf tekne inşa etmiş ve ihracatını gerçekleştirmiştir. Birçok defa bölgede vergi rekortmeni olmuştur. Sanayi kuruluşları için yüzer şamandıralar, tonozlama sistemleri; kültür balıkçılığı için çapalar, çelik imalatlar ile müze vb. kuruluşlar için sanatsal çelik yapılar imal etmiştir. Aliağa Ticaret Odası'nın kurulmasına ve binanın inşasına büyük katkı sağlamıştır. Vefatından sonra büyük salona ismi verilmiştir. Aynı zamanda GEMİSANDER'in (sökümcülerin derneği) kurucu başkanıydı.

 

Maalesef kendisini 3 Mayıs 2015 tarihinde kaybettik. Arkadaşımız M. Selim SAN'ın ifadesi ile ismi gibi ender bir insandı. Selim sözlerine şu şekilde devam etti: ''Aliağa tarihinde böyle cenaze töreni olmamıştır.'' dedi ve Ender'in isminin bir üst yaya geçidine, bir camiye, organize sanayi bölgesinde bir caddeye verildiğini söyledi. Ender çok farklı bir insandı. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezundu. Çok iyi ingilizcesi vardı. Gemi söküm bölgesindeki oluşan olaylarda bilirkişi olarak görev yapardı. Sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak bulunurdu. Yurt dışından Aliağa gemi söküm bölgesine gelen sivil toplum kuruluşlarını daima Ender karşılardı. 

 

Allah sevenlerine sabır versin. Mekanı cennet olsun...

 

B. Hulusi GÜRBÜZ

Genel Yayın Yönetmeni

 

 

Bu yazı serisi eşi Hanımefendi Sn. Hilal ÖZER'in müsadesiyle hazırlanmıştır.

Yapılmış Yorumlar (1)

adem çelik
08 Ocak 2022, 00:03

Bu güzel insanın ve benimde adım geçtiği için çok teşekkür ederim. Birde Hulusi sen gerçekten çok iyi insansın, dostsun. Allah sağlık versin.

Yorum Yap