İzcinin Günlüğü - 1

Hollanda Uluslararası İzci Kampından Notlar:

 

Yavuz Yeniçeri

İstanbul 1958. Reklam Sanat Yönetmeni (emekli). 5 yıl izcilik, 40 yıl izci liderliği.

Gittiğim yurt içi ve yurt dışı kamplarda çektiğim doğa, denizcilik ve çocuk fotoğrafları ile sizlerleyim.

İzcilik 1907 yılında İngiltere’de başlayan ve bugün 170 ülkede yapılan en büyük çocuk ve gençlik kuruluşudur. Bizde de 1912 de başlayıp halen devam etmektedir. İzciliğe başladığım, 1970 yılında deniz izcisi olarak kurulan, daha sonra kara izcisi olan, ismini ‘’Yavuz’’ zırhlısından alan Yavuz Ergin İzci Ocağı’nın 1988’den beri lideriyim.

 

Kamp alanında göletlerden biri

 

İstanbul ve Bursa’dan 20 izci ve lider, 26 Temmuz - 6 Ağustos 2019 ayında Hollanda’da yapılan ‘’Haarlem Jamboree’’ uluslararası kampına katıldık. 4 senede bir yapılan geleneksel bir kamptır. Kampa 40 ülkeden 4000 kız ve erkek izciler katılmıştı. Kampın bir gününü Hollandalı Deniz İzcileri’nin merkezinde geçirdik. Burası deniz kıyısında bir yerdi. Merkezde; çeşitli boyda yelkenliler, motorlar, botlar, sandallar, sörfler, sal malzemeleri kano ve izcilik ve denizcilik malzemeleri satan bir mağaza vardı. Ayrıca eğitim binaları ve oyun için alanlar.

Biz de diğer izcilerle deniz araçlarını kullanarak bir gün geçirdik. Sal için önce tahtaları birbirine bağladık, sonra büyük bidonları alta ve aralara koyduk, sonra da denize açıldık. Sonra bot, kano ve yelkenli kullandık.

 

Deniz İzci Merkezine gitmeyi beklerken

 

Deniz İzcileri merkezinde sal yapan izciler

 

İzciler salları ile yol alıyor

 

Bölgede bir çok insanın irili ufaklı deniz aracı var

 

Hollanda’da izcilik 1911 yılında kurulmuş. 1912 yılında da Deniz izciliği başlatılmış. Hollanda topraklarının azlığından dolayı denizlere açılmak zorunda olan bir ülke. Dolayısıyla çocuk ve gençlerde deniz izciliğine çok önem verilmiş.

 

Deniz izcileri merkezinin denizden görünüşü

 

Kano yapan izciler

 

Hollanda'da yaklaşık 300 deniz izci grubu var. Bu grupların toplam deniz filosunda; 54 koruma gemisi, 120 romorkör ve motorbot, 100 adet Lelieschuwen büyük boy yelkenli, 1550 adet Lelievletten orta boy yelkenli ve 40 adet Juniorvlette küçük boy yelkenli bulunmaktadır. 12 yaş ve üstü çocuklar için deniz izciliği programları dahilinde bu tekneleri kullanırlar. 16-18 yaş aralığındaki ergin izciler de daha büyük tekneleri kullanırlar ve gemilerle tayfa olarak uluslararası seferlere çıkarlar.

 

Düz botla dolaşan izciler

 

Kampta eğlenen izciler

 

Hollanda topraklarının yarısını denizi doldurarak elde ettiği için, dünyada deniz seviyesinin 6m. altında olan tek ülke. Başkent Amsterdam kanallar şehri.

 

 

 

 

Kanallarla dolu sokaklar

 

 

 

 

 

17. yüzyılda yapılan Amsterdam Deniz Müzesi. Hollandalıların deniz ticaretine ne kadar önem verdiklerinin bir göstergesi.

 

Kamp Sonu

Bizde deniz izciliği maalesef gelişememiştir. İlk deniz izciliği 1951 de İskenderunda kurulmuş. 1956’da Galatasaray lisesinde kurulmuş. 1960’da yazılan Deniz izciliği yönetmeliği taslak olarak kalmış. 1964’te Türkiye İzciler Birliği derneği, Salacak’ta Deniz İzcileri lokalini açmışlar. 1990’da bir İrlandalı liderle bir Türk lider, Deniz İzci Liderliği kursu açmış. Sonrası tamamen ünitelere bırakılmış. Deniz izciliği tekne ve malzeme gerektirdiğinden, mali destekde olmayınca yeterli derecede yapılamamıştır. 1998-2002 yılların Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde tekrar deniz izciliği yapma fırsatı bulduk. Fakat sonraki komutanlar olumlu bakmayınca devamı gelmedi.

 

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap