İzcinin Günlüğü - 11

Şile Hacıllı Şelalesi

Hacıllı köyüİstanbul'un Şile ilçesine bağlı bir köydür. Ağva yolu üzerinden tabelasının olduğu sapaktan girilerek gidilir. Kayıtlara göre Yıldırım Beyazıt döneminde Anadolu'dan gelen Manav halkı yerleşmiştir. Köyün adının nereden geldiğine dair bilgi mevcut değildir. Nüfusu yaklaşık 250 kişi kadardır.

 

 

Köyün civarının kampçı gruplar tarafından tercih edilme sebeblerinden başlıcası, köyle aynı adı taşıyan Hacıllı Şelalesi’dir. Fakat büyük bir şelale değildir. Özellikle yaz döneminde su yoğunluğu görülmez.

 

Şelaleye giden yolun üzerinde sağlı sollu kamp yapılacak alanlar bulunmaktadır. Şelalenin dibinde arazi müsait olmadığı için çadır kuracak alan bulunmamaktadır. Bazı bloglarda sadece fotoğraf çekim amaçlı bir iki çadır görebilirsiniz. Buraya gelen kampçılar, uygun bir alanda kamp kurup şelale bölgesine yürüyüş yapmaktadırlar.

 

 

Biz de Yavuz İzci Grubu olarak Ekim ayında kamp yapmayı tercih etmiştik. Hacıllı Köyüne vardıktan sonra, köyün içinden devam edip, yokuş aşağı iniyorsunuz. Aşağı düzlükten sonra bozuk toprak yol başlıyor. Yağmurlu zamanlarda toprak iyice balçıklaşıyor ve normal araçlar yokuşu çıkamıyor. Bu nedenle toprak yoldan itibaren yürümeyi tercih ettik. Çok miktarda doğaya atılmış yaşlı köpeklerden bazıları da, biraz yiyecek alma umuduyla size eşlik ediyor.

 

 

Toprak yoldan itibaren kamp yapılacak düzlük alanlar özellikle yolun sol tarafında, akan derenin kıyısında başlıyor. Bizde bu düzlüklerden birinde kampımızı kurduk. Tepede Hacıllı Köyünün son evleri görülmekte.

 

 

İzcilik Türesi’nin 6. Maddesi der ki; ‘’İzci, bitki ve hayvanları sever ve korur.’’ Biz de kamp süresince bizimle olan yaşlı köpeğimize baktık.

 

 

 

Hacıllı’da sadece yüksek yerlerde telefon çekiyor. Kampımızı kurduğumuz dere kenarındaki çukur yerde telefonlar çekmiyordu. Ayrıca yiyecek ve içeceğinizi yanınıza tam almanız gerekiyor. Aksi halde köye sıkı bir tırmanışlı yürüyüş gerekiyor. Dere suyu kirli olduğu için içilmiyor.

 

Kampta barınak tesisi ve gözcü tesisi çalışmaları yaptık.

 

İlk gün yerleşme ve tesis çalışmalarıyla geçti. Akşam gökyüzünde güzel görüntüler vardı.

 

 

Akşam yemeğinden sonra kamp ateşi sohbeti, anılar, şarkılar, yatış ve gece nöbeti. Çevrede çeşitli yaban hayvanları az da olsa var. Fakat insana yaklaşmıyorlar. Zaten köpeğimizde hemen havlıyor.

 

Ertesi gün şelaleyi bulmak için yola çıktık. Yolda tabelalar olmadığı için bir çobanın tarifi ile yol aldık.

 

 

Yol yer yer dere ile kesişiyordu. Birazda macera olsun diye derelerin üzerinden halatla yardımlaşarak ilerlemeye devam ettik. Maalesef derelerin kenarları, kamp ya da piknik yapmaya gelenlerin attığı çöplerle doluydu. Doğayı koruma konusunda bilinçlenmede çok gerideyiz.

 

 

Çok güzel doğal yerlerden geçtik. Bazı yerler kaygandı. Suya mutlaka bir yerlerde girip ıslanıyorsunuz.

 

 

Şelaleye yaklaştıkça yol daralıyor ve yürümek zorlaşıyor. Bazı yerlerde bitki örtüsü ışığı kapatıyor.

 

 

 

Şelalenin suyu bu mağaranın içinden geçerek geliyor. Mağaraya çıkmak kolay değil. Doğal ya da yapay bir merdiven yok. Sanırım dağcı birileri ya da köylüler bir halat bağlayıp bırakmışlar. Kollarınız güçlüyse buradan tırmanıp mağaraya girebiliyorsunuz. Fakat çok kaygan ve tehlikeli olduğundan biz bunu denemedik. Yaz yeni bittiği için ve henüz yeteri kadar yağmur yağmadığından su çok az akıyordu. Kışın yağan yağmurlarla su artınca şelale de biraz daha ortaya çıkmış oluyor.

 

İşte şelale bu kayaların üzerinden geliyor. Sonra da alttaki yerden kısa bir düşüşle yoluna devam ediyor.

 

 

Dönüşte nehrin üzerindeki salıncakta da sallanıp kampa geri döndük. Akşam üstü toplanıp kamptan ayrıldık. Zor bir kampı daha bitirmiştik.

 

 

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yapılmış Yorumlar (1)

Berna Tuygun
21 Mart 2022, 00:08

Sayenizde biz de İstanbul’a bu kadar yakın bir cennetin olduğunu öğrendik. İzciler de doğada, doğayla uyum içinde, teknoloji ve modern dünyadan uzak bir kamp daha yaptılar. Ne mutlu…

Yorum Yap