İzcinin Günlüğü - 7

Kilyos Doğada Yaşam Okulu

 

 

Pandemiden sonra ilk kampımızı geçtiğimiz haftasonunu izcilerimizle Kilyos Doğada Yaşam Okulu’nda yaptık. Kamp alanı 2018 yılında Sarıyer Kilyos’ta açıldı. Amaç korunaklı bir kamp alanının, doğa tutkunlarının bir gün geçireceği, özellikle yeni başlayan kampçılarca kullanılmasıydı. Başında da eski izcilerimizden ve Akut gönüllüsü Serhat Akbel olunca bizde ara sıra burada kamp yapmaya başladık.

 

 

 

Pandemi süresince kamp yapamayıp zoom üzerinden izcilik yapmıştık. Ortam biraz rahatlayınca bu kampı yapmaya karar verdik. Sonuçta açık havadaydık ve herkesin kendi çadırı vardı. Kampı iki hafta içinde tarihini ve programını belirleyerek planladık. Velilerden de izin alıp kampa geldik.

 

 

Bu alanda 2018'den beri birkaç kez kamp yapmıştık. Mevsime ve programa göre bazen açık alanda bazen de havanın durumuna göre ağaç altı bölümlerde kamp yaptık. Kampa Yavuz İzci Grubu olarak gelmiştik. İlk kez gelen izciler olduğu gibi gelenler arasında Şişli Terakki’den eski izcilerimde vardı.

 

 

Düğüm çalışmaları ile eğitime başladık. Yeni öğrendiğimiz düğümleri bağlamalara dönüştürüp yeni tesislerin prototiplerini yaptık.

 

 

Oturma tesisi yapan izciler ve ekipler arası yarışmalar

 

 

 

Kamp alanında sadece kiralanan mangallarda ateş yakılarak toprak korunmuş oluyor. Yurt dışındaki yoğun katılımların olduğu kamp alanlarındaki bu uygulama artık bizde de bir çok yerde uygulanmakta.

 

Sadece bir iki yerde ateş kuyusu bulunmaktadır.

 

 

 

Kamp alanına evcil hayvanda getirebiliyorsunuz. Kampın köpekleri ise kamp doluyken kapalı alandalar.

 

 

Başka bir gelişimizde velilerimizle kamp yapmıştık. Bu kampın iz takibi bölümünde velilerimiz, kampın ormanlık alanında bıraktığımız izlerimizi bulma çalışmasını başarıyla bitirmişlerdi.

 

İzciliğin yaş basamaklarını kısaca ilkokul, ortaokul, lise seviyesinde üç farklı yaş grubu olarak belirtiriz. İlkokul seviyesine Yavrukurt veya küçük izci, ortokul seviyesine izci, lise seviyesine ergin izci deriz.

 

Bu grupların parolaları; Yavrukurt: ‘’çok çalışır.’’ İzci: ‘’daima hazır.’’ Ergin İzci: ‘’topluma hizmet eder.’’

 

 

Karavan kamp yapmak isteyenler içinde ayrı bir bölüm deniz kıyısında ayrılmıştır. Oradan su, elektrik ve tuvalet ihtiyacı da karşılanmaktadır. Kampın merkezinde de tuvalet ve duş imkanı vardır.

 

Kamp alanı 400 dönümdür. İçinde yiyecek içecek alabileceğiniz kantin ve kamp malzemeleri alacağınız bir dükkan bulunmaktadır. Ayrıca günlük çadır, mat, uyku, tulumu, ateş kabı vb. kamp malzemeleri kiralanabilmektedir.

 

 

 

 

Deniz kıyısındaki bölümde eskiden kalma askeri koruganlar yer yer göze çarpar. Deniz kıyısında oturup denizi ve geçen gemileri seyretmek ayrı bir keyif.

 

Çalışanların Akut’un üyeleri olmaları nedeniyle, Akut’un alandaki faaliyetlerine de destek verilmektedir.

 

 

 

 

Alanın, Karadenize'de kıyısı vardır. Fakat şimdilik denize girilememektedir. Kıyıdan içeriye doğru kısa bir yürüme parkuru vardır.

 

Adrenalin tutkunları için yüksek bir zipline parkuru vardır. Kamp alanı ücretlidir ve haftanın her günü açıktır. Akşam 22:00'den sonra kamp alanına girilememektedir.

 

 

 

Kampa katılan izcilerden bir grup iz takibine hazırlanıyor.

 

Kış döneminde yaptığımız bir haftasonu kampında Galatasaray Lisesi izcilerimden bir grupla eğitim çalışmasındayız.

 

 

 

 

Kamp alanından gün batımı

 

 

Kampta yemekten sonra gece ateşini ateş kuyusunda yaktık. Sohbet, şarkılar, oyunlarla yatma saatine kadar eğlendik.

 

 

 

 

Bir kampın daha sonuna geldik. Vedalaşıp Kilyos Doğada Yaşam Okulu’ndan ayrıldık.

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap