İzcinin Günlüğü - 9

İstanbul'dan İngiltere'ye alınan 0 Meridyeninde Kamp (Gilwell Park - 2)

Zero Meridian line / 0 Meridyen Çizgisi  

 

Çadırlarımızı kurduğumuz nokta, 0 meridyeninin geçtiği yerdi. Daha önce 0 çizgisi İstanbul iken, İngiltere’nin isteği ile gemicilikte zorluk oluyor denilerek, 0 noktası İstanbul’dan İngiltere Greenwich’e alınır. Kampın içinden geçen meridyen çizgisinin hizasında bir noktaya da bu taş konulmuş. Biz de yanına kampımızı kurduk.

 

İlk zamanlar coğrafyada kullanılan 0 boylamı Ayasofya’nın hilalinden geçiyor diye kabul edilmişti. Zaman da buna göre belirlenmiş ve Osmanlı döneminde de pek çok ülke saatlerini İstanbul’a göre ayarlamıştı. 1884 yılında Washington’da yapılan ve 24 ülkeden delegelerin katıldığı Uluslararası Meridyen Kongresinde İngiltere’nin baskısıyla, başlangıç meridyeni İngiltere’nin Greenwich kasabasına taşınır. Bu çizgi ile sadece saatler ayarlanmaz, haritalar buna göre çizilir, yön tayinleri buna göre yapılır, hava ve deniz trafiği buna göre düzenlenir, tüm dünya borsalarının açılış ve kapanış saatleri de buna göre ayarlanmaktadır.

 

 

Doğu Roma İmparatorluğu döneminde, Yerebatan Sarnıcı’nın önündeki Milyon Taşı bütün dünyanın başlangıç ve merkez noktası olarak kabul ediliyordu. Roma İmparatoru olan 1. Konstantin’in  4. yüzyılda yerleştirildiği düşünülen ‘’Milyon Taşı’’ hala duruyor.

 

 

Gilwell Parka alanı içinde, 0 meridyeninin geçtiği yerin hizasında bir Zaman Taşı konulmuş. Bir adım sağa ya da sola gidildiğinde zamanda 1 saniye ileri ya da geri gidildiği farzedilir.

 

Gilwell Park’ın yan arazisi ünlü casus Arabistanlı Lawrens’a aitti. Ölümünden sonra kamp alanına dahil edildi.

 

Zaman taşındaki yuvarlak levhada Lawrence ile ilgili, kare levhada da meridyenle ilgili bilgi bulunmaktadır.

 

 

1930 Eylül’ünde Londra Şirketine devredilene kadar, Kutup Tepesi’ndeki 18 dönümlük  arazi ünlü asker, yazar ve bilim adamı olan T.E. Lawrence'a aitti. İlk başta arkadaşı Vyvyan Richards ile klasik "Bilgeliğin Yedi Sütunu" da dahil olmak üzere güzel kitaplar basmak için bir ev inşa etmeyi planladığı yer burasıydı. Richards burada 1922'ye kadar "Cloisters" adlı bir kulübede yaşasa da bu asla gerçekleşmedi.

 

Bu sütun 1824'te inşa edildi. John Pond M.A. astronom kraliyetinin talimatnamesi altında greenwich meridyene yerleştirildi ve amacı kraliyet gözlemevinin transit teleskopundan gerçek kuzeyin yönünü göstermekti. 1850'de değişen ve 1884'te uluslararası anlaşma ile sıfır boylam çizgisi olarak kabul edilen greenwich meridyeni, 19 feet boyunca bu direğin doğusundan geçer.

 

Çadırlarımızı 0 paralelinde kurduğumuz kamp alanımız

 

Staff’lık nedir?

Bu etkinliklerde bizlere, farklı ülkelerden gelen üniversite öğrencisi gönüllü izci liderleri rehberlik ediyorlardı. Staff dediğimiz bu görevli gençler yaz, sonbahar, kış, ilkbahar gibi dönemsel ya da bir yıl ve daha fazla kalarak görev yapıyorlardı. Görevleri; gelen grupların kamp öncesi yazışmalarını yapmak, grupların alanlarını ve kiralık malzemelerini ayarlamak, çevre ve tuvalet temizliğini yapmak, grupların etkinliklerini programlamak, aktivitelerde rehberlik etmek, nasıl yapılacağını anlatıp yardımcı olmak, emniyetini sağlamak, yemekhanede aşçılık yapmak vb. Bu görevlerin bazılarında dönerli sistemle çalışanlar varken, yönetici pozisyonunda olanlar kaldıkları sürece aynı pozisyonu koruyorlar. Staff’lar kamptan ayrılırken, kamp yönetimi onlara, gönüllü çalışmaları ile ilgili bir teşekkür mektubu veriyor. Aynı zamanda bir referans niteliği taşıyan bu mektup, onların önemli yerlerde iş bulmalarına yardımcı olmaktadır.

 

Kamptaki diğer aktivite istasyonlarına bir göz atalım. Her sene bazıları çıkarılırken, yeni eklenenlerle de çoğalır. Bazı istasyonlarsa klasikleşmiş olarak varlığını sürdürürler. Bu duruma birazda staff sayısı etken olur.

 

3G SWING (Yüksek Salıncak)

 

Yüksek Salıncak adını ben koydum. Gerçekten de bayağı yüksekten aşağıya sallanıyorsunuz. Önce stafflar iki izciyi salıncağa sabitliyorlar. Sonra diğer arkadaşlarınız halat çekerek yükseltiyorlar. En tepeye gelince işaretle salıncaktakilerden biri pimi çekiyor ve hızla aşağıya inip tekrar yükseliyorsunuz. Yavaşlayana kadar sürüyor.

 

Crate Stacking / Kasa Dizmece

 

Bu bazen tek, bazen iki kişilik yapılan bir aktivite. Fotoğraftaki boş kasalar tersine döndürülerek, üst üste dizilmeye çalışılıyor. O sırada dizenler baştan itibaren kasaların üzerinde durmak zorundalar. Staff’lar da halatla çocukları bellerinden bağlayıp düşme halinde emniyete almış oluyorlar. Burada iki izci birbirini destekleyerek kasaları birer birer dizdiklerinden, tekli çalışmadan daha zor oluyor. En çok dizen kazanıyor.

 

Freefall / Serbest Düşüş

 

Önce kask takılıp emniyet halatı bağlanıyor. Sonra merdivenle yüksek direğe çıkılmaya başlanıyor. Merdivenin bittiği yerden çıkıntılara tutunarak tırmanış küçük platforma kadar sürüyor. Onay alındıktan sonra platformdan kendinizi boşluğa bırakıyorsunuz ve aşağı yaklaştıkça yavaşlayan bir hızla inişe geçiyorsunuz.

 

Pedal Gokart / Pedallı Araba         

              

Herkesin tek tek kullandığı ve bir parkur etrafında dönerek yarış yaptığı pedallı dört tekerlekli araçlar.

 

Low Ropes / ip Üstünde

 

Dört köşeli bir parkurda arkadaşlarının yardımıyla ipte yürürken, düşmeden de önüne gelen engelleri aşmak.

 

Grass sledging / Çim Kayağı

 

Tek kişilik bir kızak. Altında tıpkı tanklardaki gibi palet bulunmakta. Amaç aracı çim üzerinde yokuş aşağı kaydırarak gidebildiğiniz kadar uzağa gitmek. Giderken de diğer arkadaşlarınızla yarışmış oluyorsunuz.

 

Zip Wire / Teleferik Hattı

 

İzciler birinci fotoğraftaki ilk direğe tırmanırlar. Orada bir staff onu karşılar. Emniyeti alınır ve tel üzerinden kayabilmesi için yardımcı olur. Hazır olan izci kendini bırakır ve yaklaşık 100m'lik bir mesafeyi havada uçarak geçer. Sona vardığında hızı yavaşlar ve onu aşağıda bekleyen ikinci staff inmesi için izciye yardımcı olur. Hattın bir sonraki kayacak izciye geri gidebilmesi için, zip wire’ın ucuna bağlı olan bir ipi de izci yürüyerek geri taşır.

 

Backwood Cooking / kamp yemeği yapmak

 

Staffların yardımıyla izcilerin pratik kamp yemekleri yaptığı bir istasyon.

 

Pionering / Düğümler

 

Düğümlerle tesis yapma istasyonudur. Artı ve çapraz bağlamalarla yapılan tesis çalışmaları.

 

 

Team Building / Takım oyunları

 

Staffların öğrettiği takım oyunları. İzciler takımlara ayrılarak oyunları kazanmaya çalışır.

 

Jacop Ladder / Yakup’un Merdiveni (üçlü tırmanma)

 

Çelik tellerin arasına yerleştirilen ağaç merdivene, izciler yardımlaşarak çıkabildikleri kadar yukarı çıkarlar. Bazen iki bazen üç izci ile yapılan bir takım çalışmasıdır. Kapalı ve açık alanda yapılanları vardır. İzcilerin emniyeti stafflarca alınır. İki tahta arası mesafe olduğundan izciler pratik çözümler üretmek durumundadır.

 

High All Aboard / Her yerde yüksek

 

Üç farklı tırmanma parkurundan oluşur. Özellikle sağdaki tek yüksek direk en zorudur. Üç ya da dört izci teker teker yukarı tırmanırlar. Yarım metrekarelik en tepedeki platformda ayakta elele tutuşup sonra aşağı atlarlar.

 

Climbing wall indoor / Kapalı alanda duvara tırmanma ve ip üzerinde yürüme

 

Spor salonunda oluşturulan farklı tırmanma duvarları ve ip üzerinde havada salonu dolaşma istasyonu.

 

Archery / Okculuk

 

Kapalı alanda izcilerin ikili turnuvalarla, birbirleri ile yarışmaları.

 

Transport with hook / Kanca ile taşıma  

 

Dört izci tarafından halatları koordineli kullanarak, ucundaki kanca ile tek tek objelerin yerini değiştirmek.

 

Camp Fire / Kamp Ateşi   

 

Bu tür kamplarda çok fazla odun kullanılmasın diye her akşam ateş yakılmaz. Haftanın bir günü buna ayrılır ve kampta bulunan farklı ülkelerin izcisi bir araya gelirler ve önceden hazırladıkları gösterilerini yaparlar.

 

Hike / Doğa yürüyüşü

  

İki staffın rehberliğinde kamp alanına dahil olan, aktif olarak kullanılmayan arazi bölümlerinin gezilmesi. Kamp alanının tamamının keşfi. İlerde görünen gölde Londra 2012 Yaz Olimpiyatları’nın yelken yarışmaları yapılmış. Yeterli staff olduğu zaman izcilerde aynı gölde yelken çalışması yapabiliyorlar. Darısı başımıza deyip bitirelim.

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yapılmış Yorumlar (1)

Berna Tuygun
21 Mart 2022, 00:16

Alp için en favori kamp olmuştur. Oynanan oyunlar; takım çalışması, birbirine güven, işbirliği sağlama gibi çok önemli becerileri geliştirdiği için çok önemliydiler bence. Her zaman mutlulukla dinliyoruz anılarınızı.

Yorum Yap