İzcinin Günlüğü - 15

Danimarka Spejnerdes Lejr 2022 Kampı

23-31 Temmuz 2022 tarihlerinde, Danimarka’da Hedeland doğal parkında yapılan izci kampına bir lider, beş izci ve Danimarkalı partnerimiz Mariager deniz izcilerinden üç lider, dört izci ile ortaklaşa katıldık. Kampın varlığını bize Faroe Adaları’ndan izci lideri arkadaşım Fia söylemişti. Kampı inceleyip katılmaya karar verdik. Kamp önceleri sadece Danimarkalı izciler için yapılıyormuş. 13 yıl önce dört senede bir yapılan uluslararası hale getirilmiş. Bu yıl üçüncüsü olan kamp, geçen sene sene pandemi nedeni ile bu yıla ertelenmiş. Toplamda 52 ülke, 32 bin izci ve 1000 kadar çalışanıyla en kalabalık sayıya ulaşmış.

Üç büyük yan kamptan oluşan kampın tepeden görüntüsü. İki de küçük yan kamp vardı.

Bizi havaalanında Danimarkalı görevli liderler karşıladı. Havaalanı ile kamp arası ring seferleri yapan otobüslere diğer ülke izcileriyle bindik. Yaklaşık bir saatlik bir yolculuktan sonra kampa vardık. Daha doğrusu kamp sınırlarına. Çünkü bizim yan kampımız üç km ötedeydi ve otobüsler buraya kadardı. Sırt çantalarımız değil ama bavullarla zorlu bir yürüyüş yaptık. Yakın yerlerden gelen izcilerin avantajı özel yük araçlarıyla yüklerini taşımalarıydı. Ayrıca bu grupların tekerlekli el arabaları vardı. Bu arada yakın kamptan İspanyol izci Rafael kendiliğinden gelip, kampımıza kadar yardım etti. Sora sora önce Roskilde yan kampımızı sonra da partnerimiz Mariager izcilerini bulduk.

Hava soğuk ve rüzgarlıydı ama karşılanmamız sıcaktı. İlk gün programı, kampa geliş ve yerleşmeydi. Çadırlarımızı kurduktan sonra ilk işimiz diğer ülkelerin bayraklarının olduğu direklere gitmek oldu. Üzerinde Türkiye yazan direğe bayrağımızı çektik.

Yerleşme işini bitirdikten sonra yan kampın info’suna gittik. Yavuz İzci Grubu olarak gelişimizi bildirdik. Bize bir zarf verdiler. Zarfın içinde; kamp broşürü, kitapçıklar, kamp arması, kene çıkarma aparatı aynı zamanda para yüklenebilen hepimiz için bileklikler, yemek almak için iki kart vb. şeyler vardı. Kamp süresince info’ya her şeyi sorabiliyorsunuz.

 

Yan tarafında ise günün belli saatlerinde telefon vb. için şarj odası vardı. Buraya her grup bir kutu içinde kendi çoklu prizine takılı olarak elektrikli aletlerini veriyorlardı.

 

Kampın haritası büyük boy info da asılı duruyor, buradan gideceğiniz yeri belirliyorsunuz. Ya da size verilen katlanır harita ve bilgi broşürünü kullanıyorsunuz. Başka ülkelerden gelenlerle ilgilenen ekstra info görevlileri de kampa gelip hatırlatmalarda bulunuyor, her şey yolunda mı diye ilgileniyorlardı.

 

Yemek için kampa gelmeden önce seçenekleri belirlemiştik. Bize verilen kartlarda bu seçenekler elektronik olarak işlenmişti. Her gün içimizden biri yemek çadırına gidiyor, görevli lider elindeki okuyucu aleti karta tutuyor, çıkan yiyecek isimlerine bizi yönlendiriyordu. Bazı günler öğlenleri arazide olduğumuzda erken alabiliyorduk.

Birinci ve ikinci gün tesis çalışmaları devam etti. Kampa gelmeden önce, kaç tane ve kaç metre uzunluklarında ağaç direkler istiyorsanız parasını önceden yatırıyorsunuz. Kampa gelince açık depodan gidip alıyorsunuz. İsteyen gruplar dönüşte bu direkleri götürebiliyor. Tabi bizim için geçerli değil. Ya Danimarkalı izciler ya da yakın ülkeden kara yoluyla ve kendi nakliye araçlarıyla gelen ülkeler bu seçeneği kullandılar. Biz de Danimarkalı partner grubumuza tesisler yapılırken yardımcı olduk.

Yaptığımız tesis, uzun bir oturma yeri ve masa olduğu gibi, kenar bölümünde de fotoğraftaki yükseklikte bir yemek ateşi yeri yaptık. Tabii tahtanın üzerine toprak koyup üzerinde ateş yaktık. Tencereyi de onun üzerindeki ayaklı demirin üzerine. Tesis çalışmasında izcimiz Ege Can Yılmaz.

 

Kamp bandosu, bütün kampı çalarak dolaşıyor. Bando Danimarkalı izci liderlerinden oluşuyordu.

Danimarka’dan ve yakın ülkelerden gelen izci gruplarının bazılarının çekme malzeme araçları bir gün önceden gelmek zorunda. Tabii bu araçlar, onlara kampa geliş ve çıkışlarda büyük kolaylıklar sağlıyor.

Tuvaletler ve duşlar mobil olarak getirilmiş. Dışarda el yıkama yeri ve içilir su muslukları ayrı ayrıydı.

Kampın açılışı 2. Gün yapıldı. Komedyenler, müzisyenlerden sonra kampa katılan 52 ülke birer izci ile bayraklarını sahneye taşıdılar. Daha sonra aynı izciler meşalelerle tepeye çıkıp kampın ateşini yaktılar.

Ateş kamp sonuna kadar yanmaya devam etti. Bayrağımızı Kaan Işık taşıdı.

Kamp içinde 300 kadar istasyon vardı. Biz de bazılarına katıldık. Ergin izcilerin Future tasarım atölyesi.

İzci Rüzgar Karadeniz ile Viking el sanatları atölyesi, kuş yuvası tasarımı ve bilim sokağı aktiviteleri.

Beşinci gün Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a gittik. Danimarka’da turistin gelmesi gitmesi çok önemli değil. Hediyelik eşya dükkanı çok azdı. Çoğu da kapalı. Sağlık hizmetlerinin bedava olduğu,

bir çok sosyal sorunların çözüldüğü bu ülkede asgari ücret de bayağı yüksek. Ülkede Danimarka Kronu kullanılıyor. Sanırım krallıkla yöneltilen tüm ülkelerde aynı durum var. Kralın ya da kraliçenin paranın üzerinde resmi olmalı. Pahalılık durumu bizdeki ile aynı. Fakat geçen sene TL ile aynı karşılıkta olan 1 Danimarka Kronu 2.5 TL. olmuştu.

6. Gün tüm yan kamp, toplu aktivitelere gittik. Sanal labirent, sayılarla rakibini yenme, ipli voleybol, diskjokeylerle dans vb. oyunlarla günü tamamladık.

 

Kampta çok bebek vardı. Bizim kamptaki kız bebek. Bir de bu kampı bekleyip evlenen liderler vardı.

Burada hava durumu çok değişken. Bir günde dört mevsimi görmek olası. Küresel ısınma burada da kendini hissettiriyor. Kamp ateşinde izci şarkıları söyledik. Bazı izci bağırmalarını birbirimize öğrettik.

Küçük bir Viking teknesini yüzdürmeye çıkaran izciler.

‘’Dünya izcilerini öğreniyoruz’’ projemizde, bu kampı bize öneren Faroe Adaları lideri ve izcileri ile.

Viking Evi duvarında katılımcıların isimlerinin yazıldığı tahtalarda bizim ve partner grubun isimleri.

 

Bütün gün tüm kampı dolaşarak belirlenen parkuru bitirip kazanan izcilerimiz, törenle Danimarkalı partner izcilerimizden kampın en değerli armalarını aldılar. Leyla Altıpat başkanlığında…

 

Danimarka’da yaşayan Türk gençler, Müslüman İzciler Teşkilatı kurmuşlar. Adı Semerkant İzcileri. Danimarka İzcilik Federasyonuna bağlı. Kampın ibadethaneler bölümünde kilise, Havra ve diğer çadır ibadethanelerle yan yana bir çadır camisi kurmuşlar.

Uluslararası katılımcılar için verilen resepsiyona, Yavuz İzci Grubu adımıza gelen katılım davetiyesi.

Kamptaki ulusların liderlerinin katıldığı resepsiyonda, Dünya İzcilik Bürosu’nda çalışan arkadaşlarımla.

Savaş nedeniyle başka ülkelere giden Ukraynalı izciler, gittikleri ülkelerin izcileri ile kampa katılmışlar.

Dünya İzcilik Bürosu basın görevlisi izcilerimizden Elif Zeynep Anıl ile röportaj yaptı. Wosm sayfasında.

Kapanış günü tüm kamp için toplanma ve araziyi eski haline getirme çalışmaları yapıldı. Akşam tüm kamp önce sahne alanında piknik yaptık. Sonra program başladı.

Kamp ateşi, çevrili alanda yakıldı. Dev ekranda bayrağımızı gören geldi Üstte Macar izcilerle. Altta dış ülkelerde yaşayan Türk izcilerle. Disney filmlerinin müziklerini yapan Luftens Heltes grubu coşturdu..

Sabahleyin bir başka kampta buluşmak üzere grubumuzla vedalaşıp Türkiye’ye dönmek üzere ayrıldık.

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yapılmış Yorumlar (2)

Rezzan Kinnunen
17 Ağustos 2022, 18:52

Basarili bir kamp daha geride kalmis,bakalim seneye kismet nereye..

Berna Tuygun
17 Ağustos 2022, 20:31

Yine yeni öğretiler, unutulmaz deneyimlerle dolu bir kampa imza atmışsınız liderim. Hem gururlandım, hem de keşke dedim okurken:) nice kamplara…

Yorum Yap