Kadınların Arter Sağlığı ve En Önemlisi Nedir?

Finlandiya'daki Jyväskylä Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, 16 ila 58 yaşları arasındaki kadınlarda dört sağlık göstergesini inceledi: aerobik kondisyon, vücut yağ yüzdesi, kas kütlesi ve kan basıncı.
 
Araştırmacılar, bu dört faktörden hangisinin, ergenlik kadar erken bir yaşta bile çeşitli yaş gruplarında arteriyel sertleşme ile ilişkili olabileceğini belirlemek istediler.
 
Bunu yapmak için, farklı yaş gruplarındaki kadınlar arasında yapılan dört ayrı çalışmanın verilerini analiz ettiler: ergenlik, genç yetişkinlik ve orta yetişkinlik. Ayrıca MIIA çalışmasından (Sporcularda Yaralanma ve Hastalıkların İzlenmesi) verilerini kullandılar.
 
Bu analizlere dayanarak, dört faktörden sadece ikisinin - daha yüksek kas kütlesi ve daha düşük kan basıncı - yaştan bağımsız olarak daha az arter sertliği ile ilişkili olduğu açıktı.
 
Daha iyi aerobik kondisyon ve daha düşük vücut yağ yüzdesi de daha iyi arteriyel esneklikle bağlantılıydı - ancak yaş da bu korelasyonları açıklıyor gibi görünüyordu.
 
Jyvaskyla Üniversitesi'nden Dr. Eero Haapala, "Atardamar sertliğini açıklamada yaş en önemli faktör olsa da, yeterli kas kütlesini korumak ve kan basıncını kontrol etmek, yaşlanmanın atardamar sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine karşı koruma sağlayabilir" diyor.
 
JOYCE HOLLMAN
 
Sağlık bölümümüz Ata Kültür Yuvası tarafından desteklenmektedir.

Yorum Yap