Knidos'ta Tayk Rüzgarı Esti

Dünya’nın en önemli antik bölgelerinden biri olarak kabul edilen Muğla’nın Datça İlçesinde bulunan Knidos bölgesinde unutulmaz bir yat yarışı gerçekleşti. Türkiye Açık Deniz Yarış Spor Kulübü (TAYK) ve  Datça Spor Kulübü iş birliğiyle, İki Deniz Bir Yarış Knidos Kupası ismi, Ustaların Yarışı temasıyla 19-21 ekim  tarihleri arasında gerçekleşen yarışa ilgi büyüktü. Datça’nın batı ucunda, Akdeniz ve Ege denizinin birleştiği noktada gerçekleştirilen yarışın amacı 2 bin yıl önce Knidos sularında seyreden denizcileri anarak yelken severlere mitolojik bir atmosferde masalsı bir deneyim yaşatmak olan organizasyon amacına başarıyla ulaştı.

Çok uluslu katılım:

İki Deniz Bir Yarış Knidos yarışı Türkiye, Norveç, Hollanda, İngiltere ve Rusya’dan katılan usta yelkencileri bir araya getirerek Datça mavisi ve tarihi kalıntıların birbirine yansıdığı emsaline zor rastlanır bir renk harmonisi içinde  izleyenlere unutulmaz bir görsel şölen yaşattı.

Yarışta neler yaşandı?

19 Ekim’de Datça Kairos Marina’da düzenlenen açılış töreniyle birlikte başlayan yarışlar, 20 Ekim’de Datça Kairos Marina Açıklarında verilen startla devam etti. Sonrasında beklenmedik şekilde rüzgarın durması nedeniyle ilk etap abandone edilmek durumunda kalındı. Yarış heyecanı tekrardan 21 Ekim’de başlatılarak Knidos antik limanından devam ederek Datça limanında sona eren ikinci etapla zirve yaptı.

Ustaların Mücadelesinde Zafer Sahipleri

Usta yarışçıların katıldığı büyüleyici organizasyonun dereceye giren ekipleri için düzenlenen görkemli kupa töreninde Knidos kupaları sahiplerine kavuştu.

IRC 1 klasmanında 'Courrier du Coeur' isimli tekne Andrey Arbuzov ve ekibi, IRC 2 klasmanında 'Omani-Larak Taşımacılık' isimli tekne Tunca Çalışkan ve ekibi, IRC 3 klasmanında 'Aragorn' isimli tekne Miara Sailing Team ve IRC 4 klasmanında 'M2' isimli yatıyla Team Rebella birinci oldu. Knidos Kupası'nda ise 'En iyi düzeltilmiş zaman' kategorisinde OMANI-Larak Taşımacılık isimli tekne ile Tunca Çalışkan ve ekibi zaferin tadını çıkardı.

Ustaların Yarışı Knidos Kupası yarışı prestijli organizasyon yapısı ve antik coğrafi parkurlarıyla gelecekte de deniz tutkunlarına unutulmaz serüvenler yaşatmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

Yazı: Burak Erdoğan

Fotoğraflar: Selahattin Bilbey

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap