Motor Fonksiyonlarındaki Zayıflık Daha Yüksek Ölüm Riski ile İlişkili

65'inden sonra erken bir mezara doğru gittiğinizin kesin işareti
 
Orta yaştan yaşlılığa doğru ilerledikçe, bazı şeylerin eskisi kadar iyi çalışmamasını bekleriz. Yürürken ya da koşarken eskisi kadar hızlı hareket edemeyiz ve anahtarlarımızı nereye koyduğumuzu ya da garaj kapısını açık bırakıp bırakmadığımızı hatırlamamız biraz daha uzun sürebilir.
 
Ancak, koltuktan kalkmakta ya da bir kavanozu açmakta zorlanmaya başlarsanız, ciddi bir değerlendirme yapmanın zamanı gelmiş demektir eğer mezara erken  girmek istemiyorsanız.
 
İşte araştırmacıların fiziksel yetenekler ve ölüm oranı arasındaki endişe verici bağlantı hakkında keşfettikleri.
 
 
Daha zayıf motor beceriler daha yüksek ölüm riski ile bağlantılı
 
Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, 65 yaş civarından itibaren motor fonksiyonlarda görülen zayıflamanın  daha yüksek ölüm riski ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, giyinmekte veya sandalyeden kalkmakta zorluk gibi ilerleyici gerileme belirtilerinin ölümden 10 yıl öncesine kadar ortaya çıkabileceğini keşfettiler.
 
 
Hepimiz fiziksel kapasitenin yaşla birlikte azaldığını biliyoruz, ancak azalma oranları bireyler arasında büyük farklılıklar gösterebilir. Çalışmalar bilişsel becerilerdeki düşüşün ölümden 15 yıl öncesine kadar ortaya çıkabileceğini gösterirken, aynı durumun motor fonksiyonlar için de geçerli olup olmadığı net değildir.
 
 
Son çalışmada araştırmacılar, 65 yaş civarından itibaren 10 yıllık bir süre boyunca ölümle ilişkilerini araştırmak için çeşitli motor fonksiyon ölçümlerini inceledi.
 
 
2007-2016 yılları arasında üç ayrı seferde katılımcılara çeşitli motor becerileri değerlendirilmiştir. Ölçülen işlevler arasında yürüme hızı, kavrama gücü ve bir sandalyeden kalkmak için geçen süre yer almıştır. Katılımcılar ayrıca giyinme, yemek pişirme, market alışverişi ve tuvaleti kullanma gibi günlük yaşamla ilişkili faaliyetlerle ilgili işlevsellik ve herhangi bir zorluğu kendi kendilerine bildirmişlerdir.
 
 
Çalışma daha sonra Ekim 2019'a kadar herhangi bir nedenden kaynaklanan ölümleri kaydetmiştir.
 
 
Diğer potansiyel etkiler hesaba katıldıktan sonra, araştırmacılar daha zayıf motor fonksiyonun yürüme hızı için yüzde 22, kavrama gücü için yüzde 15 ve zamanlanmış sandalye kalkışları için yüzde 14 oranında artan ölüm riski ile bağlantılı olduğunu bulmuşlardır. Daha da çarpıcı olanı, günlük yaşam görevlerindeki zorlukların ölüm riskinde yüzde 30'luk bir artışla ilişkilendirilmesiydi. Bu ilişkilerin tümü, yaşamın ilerleyen dönemlerinde yapılan değerlendirmelerde giderek güçlendi.
 
 
Daha derin analizler sonucunda araştırmacılar, ölenler ile hayatta kalanlar arasında farklı değişim modelleri tespit etti. Örneğin, ölen katılımcıların sandalye kalkış süreleri ölümlerinden 10 yıl öncesine kadar hayatta kalanlara göre daha kötü, ölümlerinden yedi yıl öncesine kadar kendi bildirdikleri işlevsellikleri daha kötü ve ölümlerinden dört yıl öncesine kadar günlük yaşam aktivitelerinde daha fazla zorluk yaşıyorlardı. Bu farklılıklar ölüme giden süreçte giderek artmıştır.
 
 
Şimdi hareket etmeye başlayın
 
Sonuçlar, fiziksel yeteneklerinizdeki değişikliklerin erken tespitinin, motor becerilerdeki hızlanan düşüşü engellemek için hedeflenen müdahaleler de dahil olmak üzere önleme fırsatları yaratabileceğini göstermektedir.
 
Ancak araştırmacılar, yaşlılık başlamadan önce başlamanız gerektiği konusunda uyarıyor. Bu da ne kadar erken olursa o kadar iyi olacağı anlamına geliyor.
 
Araştırmacılar, bu müdahalelerin neye benzeyeceği konusunda herhangi bir ayrıntı sunmadılar, ancak hedefin "yaşam kalitesini artırmak" olması gerektiğini öne sürdüler. Egzersiz, genellikle bunu yapabilecek yaşam tarzı alışkanlıkları listesinin başında yer alır.
 
Başka bir deyişle, şu anda fiziksel olarak aktif olmak, kötü fiziksel fonksiyona doğru ilerlemeyi yavaşlatabilir ve umarız sağlık sürenizi - sağlıklı yıllarınızı - uzatabilir.
 
Kanepede biraz fazla zaman geçiriyorsanız, her gün blok etrafında yürümeye veya fırsat bulduğunuzda asansör yerine merdivenleri kullanmaya başlayın.
 
Sonunda, rutininize koşu, bisiklet veya yüzme gibi daha güçlü aerobik egzersizler eklemeye karar verebilirsiniz. Kuvvet antrenmanı da kemiklerinizi ve kaslarınızı altın yıllarınızda da güçlü ve sağlıklı tutmanın iyi bir yoludur. Düzenli bir fitness rutinine hiç bağlı kalmamış olsanız bile, araştırmalar yaşamın ilerleyen dönemlerinde egzersize başlamanın şaşırtıcı faydaları olduğunu göstermektedir.
 
Yaşlandıkça fiziksel yeteneklerinizi korumak için alabileceğiniz birkaç diyet önlemi bile var. Geçmiş sayılarımızda da belirttiğimiz gibi, cevizdeki nöroprotektif bileşikler bilişsel ve motor fonksiyonları geliştirebilir. Ve çalışmalar resveratrolün yaşlanan kas liflerini korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.
 
CAROLYN GRETTON
 
Sağlık bölümümüz Ata Kültür Yuvası tarafından desteklenmektedir.

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!