Nörojenez: Beyninizi Nasıl Değiştirirsiniz?

Nörojenez: Beyninizi Nasıl Değiştirirsiniz? (Yeni beyin hücreleri yapmak)
Fiziksel egzersiz
Egzersiz yapan laboratuvar farelerinin, hareketsiz hayvanlara kıyasla beyinlerinde çok daha fazla BDNF ürettiği gösterilmiştir. Ve tahmin edilebileceği gibi, bu hayvanlarda BDNF düzeylerinin yükselmesi ile öğrenme yetenekleri arasında doğrudan bir ilişki vardır.
 
Journal of the American Medical Association'da yayınlanan "Effect of Physical Activity in Cognitive Functio''in Yaşlı Yetişkinlerde Alzheimer Hastalığı Riski Altındaki Etki" başlıklı bir raporda araştırmacılar, yaşlı bireylerin düzenli olarak meşgul olduklarını buldular. 24 haftalık bir süre boyunca fiziksel egzersiz, egzersiz programına dahil olmayan aynı yaştaki bir grupla karşılaştırıldığında hafıza, dil yeteneği, dikkat ve diğer önemli bilişsel işlevler ölçümlerinde şaşırtıcı bir şekilde yüzde 1.800'lük bir iyileşme sağladı.
 
 
Kalori Kısıtlaması
Ocak 2009'da Ulusal Bilim Akademisi Bildiriler Kitabı "Kalorik Kısıtlama Yaşlı İnsanlarda Hafızayı İyileştirir" başlıklı bir çalışma yayınladı. Bu çalışmada Alman araştırmacılar, yaşlı bireylerin diyetlerine yüzde 30'luk bir kalori azaltımı getirdiler ve hafıza fonksiyonlarını temelde canları ne isterse onu yiyen benzer bir yaş grubuyla karşılaştırdılar. Üç aylık çalışmanın sonunda, kısıtlama olmadan yemek yiyenler hafıza işlevinde küçük ama açıkça tanımlanmış bir düşüş yaşarken, kalorisi azaltılmış diyet tüketen gruptaki hafıza işlevi esaslı ve oldukça derin bir şekilde arttı.
 
Kurkumin
Zerdeçal baharatının ana etken maddesi olan kurkumin, BDNF'yi arttırdığı için dünya çapında sinirbilimcilerin ilgisini çekmiştir. İlginç bir şekilde, zerdeçalın köri yemeklerinde bol miktarda kullanıldığı Hindistan'daki köyleri değerlendiren epidemiyolojik araştırmalar, Alzheimer hastalığının ABD'dekinden yalnızca yüzde 25 kadar olduğunu ortaya çıkardı. Gelişmiş BDNF üretiminin beyin nöronları üzerindeki olumlu etkilerinin olduğuna çok az şüphe var. kurkumin tüketenlerin bu beyin hastalığına karşı bu kadar dirençli olmasının en azından bir nedeni budur.
 
DHA
Kurkumin gibi, DHA da BDNF üretimi için gen ekspresyonunu arttırır. Yakın zamanda tamamlanan çift-kör girişimsel bir çalışmada, hafif hafıza sorunları olan 485 sağlıklı yaşlı bireye (ortalama yaş 70) altı ay boyunca deniz yosunlarından DHA veya plasebo içeren bir takviye verildi. Çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Karin Yurko-Mauro şu yorumu yaptı: "Çalışmamızda, hafıza şikayetleri olan ve altı ay boyunca alg DHA kapsülleri alan sağlıklı insanlar, öğrenme ve hafıza performansını ölçen bir testteki hatalarda plasebo alanlara göre neredeyse iki kat azalma sağladılar."
 
Dr. Perlmutter
 
Sağlık bölümümüz Ata Kültür Yuvası tarafından desteklenmektedir.

Yorum Yap