O Yöreye Gittiğinizde Mutlaka Görünüz

Kolay değildi Rıfat Ilgaz olmak... Adliye, soruştuma, hapishane ve sürgün yılları, engellemeler, sansüre takılan ve toplatılan romanlar. Bütün bunların ardından gelen Basın Ödülü!

Kastamonu'nun Cide ilçesinde doğan Rıfat Ilgaz, yazar için önemli bir etken olan dil'ini Cide'de kazandığını ve Cide'nin kendisinin biçimlesinde önemli yeri olduğunu belirtmiştir.

Rıfat Ilgaz için her yıl temmuz ayında Cide'de ''Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali'' düzenlenmektedir. Festival kapsamında Rıfat Ilgaz'ın evinden yürüyüş yapılmakta ve konserler gerçekleştirilmektedir.

2008 yılında Cide Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen ev müze olarak ziyaretçilere açılmış.  Ziyaretçiler müzeyi ücretsiz olarak gezebiliyorlar. 

Rıfat Ilgaz'ın doğduğu ev

 

Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Evinin giriş katında salon, girişin solunda bir oda, bir mutfak ve girişin tam karşısında tuvalet yer alıyor.

Rıfat Ilgaz evinin giriş bölümü

Evin giriş bölümünde ziyaretçiler için anı defteri bulunuyor. Bu defterlerin hepsi biriktirilerek yine bu evin ikinci katındaki odada sergileniyor. En çok dikkat çeken sizlerinde gördüğü gibi romanının adını oluşturan sarı yazmalar...

 

 

Soldaki odada sedir, dikiş makinesi ve bakır objeler yer alıyor.

Dikiş makinesi ve sağındaki sandalyenin üzerinde makineyi taşıma kutusu

Eskiden kullanılan bakır tabaklar Anadolu'da kullanılan tabiriyle kırtışlı tabaklar), bakır sini, dörtlü sefer tası, bakır kapaklı servis kabı

Soldan sağa sırasıyla ispirtolu ocak, hamamda kullanılmak üzere sabunluk, sabunluğun yanında sapından tutulup kaldırıldığı zaman körüklü şekilde açılan mumluk (fener), ortada seramik Çanakkale Savaşı sırasında İngilizlerin kullandığı sıvı olarak sağlık malzemelerinin saklandığı şişe, en sağda kömürlü ütü. Ve mermerli konsol.

 

ŞİİRDE

Önce şiirde sevdim kavgayı
Özgürlüğü kelime kelime şiirde.
Mısra mısra sevdim yaşamayı,
Öfkeyi de, sevinci de…
Senin ışıklı günlerin,
Benim iyimser dostlarım
Hepsi hepsi şiirde.
Ne varsa yitirdiğim…
Bütün bulduklarım şiirde.
Kafiyeden önce gelen
Sevgilerimiz mi sade,
Sürgün de var
Hapis de.

Rıfat ILGAZ

(Devam adlı şiir kitabından 1943)

 

Rıfat Ilgaz evinin birinci katı sonraki bölümde yayımlanacak.

 

Yazı ve Fotoğraflar: Özge Durmuş / Genel Yayın Yönetmen Yrd.

Yorum Yap