Prediyabeti Tersine Çevirebilecek Vitamin

Diyabet "sadece yüksek kan şekeri" değildir ve oyuncak edilecek bir şey de değildir.
 
Uzun vadede körlüğe, ayak kesilmesine, sinir hasarına ve böbrek sorunlarına neden olabilen ciddi bir hastalıktır.
 
Diyabet birdenbire ortaya çıkmasa da, sinsice size yaklaşabilir...
 
Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık 3'te 1'i, kan şekeri seviyelerinin normalden yüksek olduğu ancak henüz diyabet eşiğini geçmediği bir durum olan prediyabete sahiptir.
 
Ne yazık ki, bu aşamadaki çoğu insan prediyabetin uyarı işaretlerini, kalp hasarı için ciddi bir tehdit taşıdığını veya tip 2 diyabete giden yolu durdurmak için kritik bir nokta olduğunu bilmiyor.
 
Doktorlar prediyabetten kaçınmak için diyet ve egzersiz yoluyla kilo, kan şekeri ve kolesterol seviyelerini sağlıklı tutmayı tavsiye edecektir.
 
Ancak kendinizi hala prediyabet belirsizliği içinde bulursanız, tam gelişmiş diyabete ilerleme riskini azalttığı bulunan yaygın bir vitamin almak gibi ekstra yardımdan yararlanabilirsiniz.
 
 
D VİTAMİNİ MİLYONLARI DİYABET TEŞHİSİNDEN KURTARABİLİR
 
Güneş ışığı vitamini olarak bilinen D vitamini en çok güçlü bağışıklık desteği ile bilinir. Çok azımız onun insülin salgılanması ve glikoz metabolizmasında da önemli rolleri olduğunun farkındadır. Aslında, önceki araştırmalar düşük kan D vitamini seviyelerini daha yüksek diyabet gelişme riski ile ilişkilendirmiştir.
 
Tufts Tıp Merkezi'nden araştırmacılar, prediyabetli yetişkinler için D vitamini takviyelerinin diyabet riski üzerindeki etkisini karşılaştıran üç klinik çalışmanın bir incelemesini ve meta-analizini (istatistiksel sonuçları birleştirdiler) gerçekleştirdiler.
 
Üç yıllık bir takip süresi boyunca, D vitamini takviyesinin prediyabetli yetişkinlerde tip 2 diyabet gelişme olasılığında yüzde 15'lik bir azalma ile ilişkili olduğunu gördüler.
 
Dünya çapında 374 milyondan fazla yetişkinin prediyabet hastası olduğu göz önüne alındığında, yazarlar bulgularını D vitamini takviyesinin on milyondan fazla insanda diyabet gelişimini geciktirebileceği sonucuna varmak için kullandılar.
 
 
D VİTAMİNİ RİSK FAKTÖRLERİNİ AZALTMAYA YARDIMCI OLUYOR
 
D vitamininin diyabet gelişimine katkıda bulunduğu bilinen diğer risk faktörleriyle ilişkisi hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olursanız, D'nin neden diyabet karşıtı vitamin olduğu konusunda hiçbir gizem kalmaz...
 
En önemli risk faktörlerinden biri olarak kabul edilen obeziteyi ele alalım. D vitamini düşük olan kişilerin obez olma olasılığı da daha yüksektir. Ancak daha da kötüsü, İspanya'da yapılan bir çalışma, D vitamini eksikliğinin diyabet geliştirme şansınızı aşırı kilolu olmaktan daha fazla artırdığını göstermiştir.
 
Bir başka çalışmada, kan D vitamini seviyesi 50 ng/mL (yeterli kabul edilir) olan kişilerin diyabete yakalanma olasılığının, 20ng/mL olanlara kıyasla beş kat daha az olduğu bulunmuştur. Bu çalışmanın baş yazarı Dr. Cedric Garland, yalnızca obezite, şeker ve yağ alımına odaklanmak yerine D vitamini seviyelerine odaklanmamız gerektiğine inanıyor.
 
Harvard T. Chan Halk Sağlığı Okulu'ndaki iyi insanlara göre, D vitamini için RDA, sağlıklı insanlarda sadece sağlıklı kemikleri ve normal kalsiyum metabolizmasını korumak için gereken günlük miktarı sağlar. Bu, günde 600 ila 800 IU'nun prediyabeti muhtemelen tersine çevirmeyeceği anlamına gelir.
 
Tıp Enstitüsü yetişkinler için D vitamini üst sınırını günde 4000 IU'ya yükseltmiştir, ancak diğer uzmanlar tedavi edici günlük dozu 5000 IU olarak önermektedir. D vitamininin herkese uyan tek bir vitamin olmadığını ortaya koyan ve giderek artan araştırmalar nedeniyle, bazıları dozajın BMI'ye göre belirlenmesini de önermektedir.
 
D vitamini seviyenizin ne olduğundan emin değilseniz, doktorunuz test edebilir. Ayrıca, seviyenizi düşürebilecek herhangi bir durum veya ilaç ya da potansiyel etkileşimleri de en iyi o bilecektir.
 
JOYCE HOLLMAN
 
Sağlık bölümümüz Ata Kültür Yuvası tarafından desteklenmektedir.

Yorum Yap