Tayk'tan Yıldızlı Lansman

30 Ağustos Zafer Bayramı İstmarin Kupası İstanbul Boğazı Yat Yarışı

Yat yarışı branşlarında Türkiye’nin amiral gemisi konumunda olan Türkiye Açık Deniz Yarış Spor Kulübü, 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusunu denizlere taşıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Moda Deniz Kulübü iş birliğiyle gerçekleşecek yarışın basın resepsiyonu 28 Ağustos Pazartesi akşamı saat 19.00’da İstanbul Deniz Müzesi'nde yapıldı. 

Az sayıda seçkin davetlinin kabul gördüğü basın resepsiyonuna Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral Rafet Oktar ve üst rütbeli askerler katılım gösterdi. Organizasyonun Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı olan ve dünyanın en kıymetli deniz müzelerinden biri olarak kabul edilen İstanbul Deniz Müzesi'nde ilk kez yapılıyor olması denizcilik kuruluşları tarafından heyecanla ve ilgiyle karşılandı.

 

Resepsiyonun lider konuşmacısı TAYK Genel Müdürü Can Giray’dı. Başarılı yönetici konuşmalarında ‘’İstanbul Deniz Müzesi bugün Türk sportif denizciliğine açıldı. Bu konuda ki izinleri veren yetkililere çok teşekkür ediyorum. Böylesine kıymetli bir atmosferde basın lansmanı yapmak herkese nasip olmaz. Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bağımsızlık mücadelesi veren tüm Mehmetçiklerimizin ruhları şad olsun. Dünyanın her yerinde yat yarışları yapılabilir, karasularını geçebilirsiniz ama İstanbul ve Çanakkale Boğazları gibi iki Boğazı birden geçemezsiniz. Geçen Temmuz ayında 52.sini icra ettiğimiz Deniz Kuvvetleri Kupasında bir yarışta iki boğazı geçip iki deniz birden kat ettik ve bu Türkiye dışında hiçbir ülkeye nasip olacak bir şey değil. Uzun rota olarak yaklaşık 400 mil boyunca icra ettiğimiz bu kıymetli yarışa katılan tüm arkadaşlarımız güven tazelemiş oldular. Yarışlar esnasında nerede olursak olalım, kafamızı her kaldırdığımızda bizlere refakat eden askeri gemileri ve üstündeki beyaz üniformaları gördüğümüzde kendimizi güvende hissediyoruz.’’ diyerek konuşmasına devam eden Giray, sözlerini Atatürk’ün Nutuk isimli eserinden duygu yüklü bir kesit okuyarak sonlandırdı. 

 

Resepsiyonun bir değer konuşmacısı Moda Deniz Kulübü Başkanı Teoman Taşpınar’dı. Duayen isim konuşmasında ‘’30 Ağustos zaferi o gün ulusumuzun azim ve kararlılığının bir ifadesi, bugün ise bizlere her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğimizi gösteren bir ilham kaynağıdır’’ diyerek TAYK’ın MDK’nın kardeş kulübü olduğunu vurgulayarak organizasyon paydaşlarına teşekkür etti.

Yakın zamanda gerçekleştirilen Fifty Fifty Sailing Cup yarış organizasyonundaki başarısıyla gündemdeki yeri hala sıcak olan Oğuz Ayan’da davetliler arasındaydı. Resepsiyonu dikkatle takip eden başarılı yelkencinin oldukça keyifli olduğu görüldü.

Türkiye Açık Deniz Yarış Spor Kulübü’nün kulüp tarihçesini anlatan, ‘’Açık Denizlerde 50 Yıl’’ isimli kitap basımları gecenin ilgi gören detaylarından birisi oldu.

                            

30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında düzenlenen ‘’İstmarin Kupası İstanbul Boğazı Yat Yarışı’’ 30 Ağustos Çarşamba Saat 12.00’de başlayıp, saat 17.00’de son bulacak. Yelken tutkunları ve davetliler yarış boyunca gemi trafiğine kapalı olacak İstanbul Boğazı’ndan, Arnavutköy, Akıntıburnu ve Emirgan sahiline kurulan seyir alanlarından yarışı izleyebilecekler. IRC Tek gövde yelkenli, IRC 0, IRC 1, IRC 2, IRC 3, IRC 4 sınıflarında 30- 35 civarında yelkenli teknenin katılım göstermesi beklenen heyecan dolu yarışın kupa töreni Moda Deniz Kulübü tesislerinde gerçekleştirilecek.  

Yazı: Burak Erdoğan

Fotoğraflar: Selahattin Bilbey

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur. 

Yorum Yap