Tuz Tüket-Me-Mek

Her doktor tuz alımımı azaltmamı söylediğinde bir dolar kenara koysaydım, çocuklarımın üniversite fonları iyi bir şekilde doldurulurdu.
 
Araştırmaların çok fazla tuz yemenin kan basıncınızın hızla yükselmesine neden olabileceğini gösterdiği bir sır değil.
Ancak tuzu azaltmak neredeyse imkansız. Elbette, çalkalayıcıyı yemek masanızdan çıkarabilir, restoranlarda görmezden gelebilir ve soslara, hayır diyebilirsiniz. Ancak tüm yemeklerinizi sıfırdan hazırlamıyorsanız, tuz kaçınılmazdır. Peki ya tuzun kötü etkilerine karşı koyan bir şey varsa? Kan basıncını yükseltme yeteneğini zayıflatan bir tür "kriptonit" olabilir mi?
 
Gerçek olamayacak kadar iyi geliyor mu?
 
Eh, bu sefer değil. Araştırmalar, en azından kadınlar için, kalp-sağlıklı bir besin maddesinin, tuzlu diyetlerde bile kan basıncını düşürebildiğini ve her yerde kadınları bu yiyecekleri yemeye çağırdığını buldu.
 
 
TUZ VE POTASYUM ARASINDAKİ İLİŞKİ
 
Hollanda Amsterdam Üniversitesi Tıp Merkezlerinden Profesör Liffert Vogt, “Yüksek tuz tüketiminin yüksek kan basıncı ve artan kalp krizi ve felç riski ile ilişkili olduğu iyi bilinmektedir” diyor. "Sağlık tavsiyesi, tuz alımını sınırlamaya odaklandı ancak diyetlerimiz işlenmiş gıdaları içerdiğinde bunu başarmak zor. Potasyum, vücudun idrarda daha fazla sodyum atmasına yardımcı olur.
 
Bu gerçeklerle donanmış profesör ve araştırma ekibi, tuzun kan basıncı tehlikelerini yönetmede potasyumun gerçekten ne kadar önemli olduğunu belirlemek için yola çıktı.
 
Bu nedenle, erkekler ve kadınlar arasında neredeyse eşit bir ayrım olan 40 ile 79 yaşları arasındaki yaklaşık 25.000 katılımcının sağlık verilerine eriştiler ve kan basınçlarını ve kardiyovasküler olay risklerini diyetlerinden aldıkları sodyum ve potasyumla karşılaştırdılar. Ve sonuçlar açıktı.
 
Potasyum tüketimi ve kan basıncı arasında ayrılmaz bir bağlantı var. Ancak Profesör Vogt'a göre diyet potasyumu kadınlar için en büyük sağlık kazanımlarıyla bağlantılıydı. Ekip, potasyum alımı arttıkça kan basıncının düştüğünü buldu. Spesifik olarak, günlük potasyumdaki her bir gram artış için, kadınlar 2,4 mmHg daha düşük sistolik kan basıncından yararlandı. Ve bu faydalar en açık şekilde çok fazla tuz tüketen kadınlarda görüldü.
 
Peki ya erkekler?
 
Faydaları kadınlarınki kadar önemli olmasa da, tamamen soğukta bırakılmadılar…
Araştırmacılar, tüm katılımcıları 19.5 yıl boyunca takip etti. Yaş, cinsiyet, vücut kütlesi ve daha fazlası gibi tüm kafa karıştırıcı faktörleri ayarladıktan sonra, diyetlerinde en fazla potasyum tüketen kişilerin, en az potasyum tüketenlere kıyasla kardiyovasküler olay riskinin yüzde 13 daha düşük olduğunu keşfettiler.
 
 
DİYETİNİZE DAHA FAZLA POTASYUM ALMAK
 
Çalışmanın sonuçları sorulduğunda Profesör Vogt şunları söyledi: “Sonuçlar potasyumun kalp sağlığını korumaya yardımcı olduğunu, ancak kadınların erkeklerden daha fazla fayda sağladığını gösteriyor. Potasyum ve kardiyovasküler olaylar arasındaki ilişki, tuz alımından bağımsız olarak aynıydı, bu da potasyumun artan sodyum atılımının yanı sıra kalbi korumanın başka yolları olduğunu düşündürdü.
 
Bu harika bir haber ama bir uyarım var. Potasyum kan basıncı için tuz kriptonit gibi davrandığından, tüm dikkatinizi rüzgara vermeyin. Çok fazla tuzun vücut üzerinde sağlıklı olmaktan uzak başka etkileri de vardır. Tuz, vücudunuzun nitrik oksit üretimini olumsuz etkiler - kan damarlarını gevşeten ve genişleten ve kanın akmasına izin veren bir bileşik.
 
Yüksek sodyumlu bir diyet, bağışıklık sistemi sorunları yaşamanıza ve enfeksiyona açık olmanıza neden olabilir.
Şimdi, diyetinize daha fazla potasyum nasıl alınır?
 
Kalbinizi korumak ve daha iyi kan basıncına sahip olmak için bu yiyecekler düzenli olarak yemek listenizde olmalıdır:
 
• Muz (Yeşil muzların özel bir faydası vardır)
• Avokado
• Somon
• Patates
• Tatlı patatesler
• Kabak
• Koyu yapraklı yeşillikler
• Kuşkonmaz
 
 
Birçoğumuz diyetlerimizde hayati besin maddelerini yeterince almadığımız için potasyum eksikliğiniz olabileceğine dair uyarı işaretlerine dikkat edin.
 
DR. ADRIA SCHMEDTHORST
 
Sağlık bölümümüz Ata Kültür Yuvası tarafından desteklenmektedir.

Yorum Yap