Yaşlılar Neden Mavi Işığa Karşı Özel İhtimamı Gerektirir?

 
Şimdiye kadar mavi ışığın sizin için ne kadar kötü olduğunu duymuş olabilirsiniz.
 
Bu, bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve hatta bu cihazlar açıkken televizyonlar dahil olmak üzere LED'lerden yayılan ışık türüdür.
 
Ve mavi ışığa aşırı maruz kaldığınızı düşünmüyorsanız, kendinizi kandırıyorsunuz demektir. Akıllı telefonunuzdan ne sıklıkta konuştuğunuzu, mesajlaştığınızı, Facebook'u kontrol ettiğinizi, e-posta gönderdiğinizi veya yiyecek sipariş ettiğinizi düşünün.
 
Bu konuyla ilgili çünkü bu tür yapay ışık, kilo alımından ve hızlandırılmış yaşlanmadan kansere kadar her şeyle bağlantılı.
 
Ve şimdi, mavi ışıkla ilgili haberler daha da kötüleşti
 
Bunun nedeni, Oregon Eyalet Üniversitesi'ndeki bir ekip tarafından yapılan araştırmaya göre, spektrumun mavi kısmındaki ışığa günlük, ömür boyu maruz kalmanın zararlı etkilerinin yaşlandıkça daha tehlikeli hale gelmesidir.
 
 
MAVİ IŞIK VE VÜCUDUNUZUN ENERJİ ÜRETEN GÜÇ SAHALARI
 
Daha önceki çalışmalarda, Oregon Eyaleti araştırmacıları, mavi ışığın meyve sineklerinde beyin hasarına, göz hasarına ve hızlı yaşlanmaya neden olduğu ürkütücü bir gerçeği keşfettiler.
 
Kulağa çok büyük bir şey gibi gelmese de, meyve sinekleri günlük hayatımızda gerçekten endişelendiğimiz bir şey olmadığı için, gerçek şu ki, bu meyve sineklerinin başına gelenler, bize de ne olacağını gösteriyor.
 
Tek fark, meyve sineklerinin yaşamları önemli ölçüde sıkıştırıldığı için, bilim adamları, çok daha uzun olan insan ömrüne karşı hasarı kısa sürede gözlemleyebilirler.
 
Şu anki çalışmaları için, araştırmacılar karanlıkta tutulan ve daha sonra giderek daha büyük yaşlarda sürekli mavi ışıklı bir ortama taşınan sineklerin hayatta kalma oranını incelemek için yola çıktılar, özellikle mavi ışığın sineklerin hücrelerinin mitokondrileri üzerindeki etkisine baktılar. .
 
Mitokondriniz tüm vücudunuzdaki en değerli kaynaklardan biridir ve vücudunuzdaki her hücre için enerji santrali görevi görür.
 
Bu nedenle mitokondrinizde bir şeyler ters gittiğinde, gelecekte Alzheimer, fibromiyalji, diyabet ve kanser gibi bir dizi hastalık olabilir.
 
İşte bu yüzden, bilim adamlarının meyve sineklerinde keşfettiği şey, kendi sağlığımız için çok korkutucu bir etkiye sahip.
 
"Mitokondrideki spesifik reaksiyonların mavi ışıkla önemli ölçüde azaldığını, diğer reaksiyonların ise mavi ışıktan bağımsız olarak yaşa göre azaldığını belirledik. OSU College of Science'da biyolojik saatler üzerine çalışan araştırmacı Jaga Giebultowicz, bunu mavi ışığa maruz kalmanın sineklerdeki yaşlanmanın baskın sebebi olduğunu düşünebilirsiniz" diyor.
 
Giebultowicz, "Önceki çalışmamız, günlük yaşam boyu mavi ışığa maruz kalmanın, ancak diğer görünür dalga boylarına değil, beyne, motor becerilere ve model organizmanın ömrüne zarar verici etkileri olduğunu gösterdi" diye devam ediyor.
 
"Artık mavi ışığın sinekler üzerindeki zararlı etkilerinin büyük ölçüde yaşa bağlı olduğunu bildiriyoruz - aynı ışık yoğunluğuna aynı uzunlukta maruz kalma, yaşam süresini kısaltıyor ve yaşlı sineklerde genç sineklere göre nörodejenerasyonu daha önemli ölçüde artırıyor."
 
 
KARANLIK ÇAĞLARA DÖNMEDEN MAVİ IŞIK KORUMASI
 
Neyse ki, tüm ekranlarınız kapalıyken karanlıkta saatlerce oturmak, e-postalarınızı kontrol etmeyi atlamak veya Netflix'te en sevdiğiniz programı izlemek gibi bu tehlikelerden kendinizi korumak için yapabileceğiniz şeyler var.
Ttelefonlarınızı, dizüstü bilgisayarlarınızı ve diğer cihazlarınızı mavi ışık emisyonlarını engelleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
 
Mavi ışığı filtreleyen ve retinanızı koruyan amber lensli gözlük kullanabilirsiniz. Tabii ki gözleriniz için en iyi bilinen besinler lutein ve zeaksantindir.
Daha sık prizden çıkarma şansınız olursa, yalnızca mavi ışığa maruz kalma durumunuzu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda sürekli bağlı olmanın getirdiği bazı günlük stres faktörlerine veda etmeye de yardımcı olabilirsiniz.
 
DR. ADRIA SCHMEDTHORST
 
 
Sağlık bölümümüz Ata Kültür Yuvası tarafından desteklenmektedir.

Yorum Yap