Yorgunluğunuzun Nedeni Cıva mı?

Vücudun enerji üretmek için çok sofistike ve karmaşık bir sistemi vardır. Vücudun tüm hücreleri yakıt kaynağı olarak glikoz kullanabilir. Çoğu hücre ayrıca daha yüksek enerjili uzun zincirli yağ asitlerini de yakıt kaynağı olarak kullanabilir. Ancak beyin yağ asitlerini doğrudan kullanmaz (ancak glikoz seviyeleri düşük olduğunda ortaya çıkan keton üretimi ile dolaylı olarak kullanır).
 
Hücrelerinizdeki enerji üretimi düşük olduğunda, vücudunuz enerji üreten yolları (ATP) hızlandırır. Tersine, hücresel enerji seviyeleri yüksek olduğunda, enerji üreten yolları azaltır.
 
Merkür: Enerji Hırsızı
 
Hücrelerinizde enerji üretimi için gerekli olan enzimlere müdahale eden bir faktör de cıvadır. Vücutta cıva birikiminin beyin ve sinir sistemi, kalp, karaciğer, böbrek, sindirim ve bağışıklık sistemi dahil olmak üzere birçok sistem üzerinde zararlı etkileri olabilir. Benim bu makaledeki odak noktam enerji üretiminin bozulmasıdır. Cıva, insülin hormonunun enerji üretimi için glikozu hücrelerinize taşıma yeteneğini de bozar. Çalışmalar, yüksek kan cıva seviyesinin Tip 2 diyabet prevalansı ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermiştir.
 
Cıva Kaynakları
 
Cıva birikimi ton balığı, kılıç balığı, köpek balığı ve diğer büyük balıklar gibi cıva yüklü balıkların tüketilmesinden kaynaklanır. Diğer öğünlerde suşi veya ton balığı tüketen hastalarımın laboratuvar testlerinde neredeyse her zaman çok yüksek cıva seviyeleri görülür! Bu büyük balıklar, tükettikleri daha küçük balıklardan cıva biriktirirler. Küçük balıklar, kömür santralleri ve endüstriyel madenciliğin yan ürünü gibi çevresel kirlenmeden kaynaklanan cıvayı biriktirir. Havaya salındıktan sonra okyanuslara ve su yollarına ulaşır ve burada planktonlar ve bakteriler tarafından metilcıva olarak bilinen daha zehirli bir cıva formuna dönüştürülür.
 
Çevre Çalışma Grubu, cıva oranı yüksek olan balık ve kabuklu deniz ürünleri ile güvenli olan balık türlerinin iyi bir özetini sunmaktadır. Düzenli olarak ton balığı tüketmemenin yanı sıra aşağıdakilerden de kaçınılmalıdır:
 
 • Kral Uskumru
 • Marlin
 • Portakallı Kaba Balık
 • Köpekbalığı
 • Kılıç Balığı / Kiremit Balığı
 
Cıva oranı düşük, omega 3 açısından zengin deniz ürünleri için iyi seçenekler şunlardır:
 
 • Yabani Somon
 • Sardalya
 • Midye
 • Gökkuşağı alabalığı
 • Atlantik uskumrusu
 • İstiridye
 • Hamsi
 • Pollock
 • Herring
 
Diğer cıva kaynağı ise amalgam dolgularda bulunan inorganik cıvadır. Amalgam dolgularınız varsa, bunları düzgün bir şekilde çıkarmak için biyolojik bir diş hekimiyle çalışmanızı öneririm.
 
Test ve Tedavi
 
Cıva toksisitesi konusunda endişeleriniz varsa, bütünleştirici bir doktor vücut yükünüzü belirlemek için testler yapabilir. Cıva seviyeleri yüksekse, cıvayı ortadan kaldırmak için özel detoksifikasyon protokolleri takip edilebilir. Tabii ki, diyet ve / veya amalgam dolgular gibi cıvaya maruz kalınan kaynakların ortadan kaldırılması gerekir.
 
Cıva için özel şelatlama maddelerine ek olarak, yayınlanmış çalışmalarda kan glutatyon seviyelerini artırdığı gösterilen Glutathione Plus'ı öneriyorum. Glutatyon, hücrelerin, karaciğerin ve böbreklerin cıvayı uzaklaştırmasına yardımcı olması bakımından eşsiz bir doğal ajandır. Ayrıca glutatyon hücresel enerji üretimini de destekler. Hastalarıma genellikle günde iki kez aç karnına bir kapsül aldırıyorum. Daha ciddi vakalarda, intravenöz glutatyon uygulayacağız.
 
Dr. Mark Stengler
 
Sağlık bölümümüz Ata Kültür Yuvası tarafından desteklenmektedir.

Yorum Yap