Yüzen Gemi Modelleri

Bu macera İstanbul - Beşiktaş parkında başladı. Sık sık beni gezmeye götürürlerdi. Babam bir gün renkli bir karton kes-yapıştır uçak gemisi modeli getirdi. 

Daha sonra İzmit - Değimendere'ye geldik. Dedemin evinde idik. Her akşam dedemin Hamidiye kruvazörü seferini dinlerken aklımda kayıkla gezmek vardı. Bunun yanısıra geçen gemileri izlerken  yunuslarla da aşina olmaya başladım.

Bir genç ahşap takoz ve çivilerle gemi yapıp iskelenin yanına demirlemişti. Galiba babam bunu anladı ve bir peynir tenekesinden yapılmış çatanaya kavuştum. Yalıda yüzdürmeye başladım.


Sonra Deniz Lisesi, Harp Okulu, donanma derken denizaltı yapmaya başladık. Faça botundan 20 bin tonluk tankerlere geldik... Faça botundan kuru yük gemilerine geldik. Son görev yeri Ankara MSB Nato Dairesinde işler ile uğraşırken öğlenleri Kızılay'da Menekşe Pasajı'nda bir HMS Bounty ile ve plastik model satan dükkanda Ankara modelcileri ile tanıştık. Dairede ki personelin çocukları ile tasarladığım bir gemi modelini yapmaya başladık.

İlk olarak Roma lejyonlarının yaptığı su şenliklerinden esinlenerek ilk önce Abdi İpekçi'de sonra Altınpark'ta gemi model şenliklerine başladık. Bu arada Model Boats dergisinde Glyn Guest basit modellerin benzeri Fer 55 doğdu. Daire personeli çocukları ile pazar günleri toplandık. Reis Çocuk Kulübü kurduk. Daha sonra Seymenler Parkı'nda seyirler basladı.Ve straight running yarışlar başladı. 

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap