Zülfü Yare Dokunmak - 4

Kendisine saygı duymayan kimseye, hiç kimse saygı göstermez.

 

Arkadaşımız Ali Soysal, sohbetimiz esnasında ‘’Bir toplum kendi diline saygı duymazsa kendisine saygısı yoktur. Kendisine saygı duymayan kimseye, hiç kimse saygı göstermez.’’ dedi.

 

Ali Soysal sohbetimizin devamında yaşadığı bir olayı anlattı.

 

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Kadıköy’de bir kafeye gittiğinde sipariş vermek için menüyü talep etmiş. Gelen menüye göz attığında hiç türkçe kelime olmadığını ve tamamının İngilizce yazdığını görmüş. Bunun üzerine garsonu çağırmış.

 ‘’Ben ingilizce bilmiyorum.’’ demiş. Garson gelmiş ve ‘’Ben tercüme edeyim’’ demiş.

Arkadaşımız Ali Soysal ‘’Kardeşim ben ingilizce biliyorum ama ülkemde her yerde ingilizce olması gerekmez. Burası Türkiye, dilimiz türkçe. Bu ne rezalet!’’ demiş.

*

Ali Soysal, bizlere ‘’Arkadaşlar, size yemin ederim. O bölgede turist binde bir.‘’ dedi. Sinirli bir şekilde devam ederek ‘’Züppelik, bilgisizlik, özentiden başka bir şey değil. Bu tamamen insanımızın kendinden nefret etmesi ve kendisine saygısızlık yapması’’ diyerek son noktayı koydu.

 

****************************************************************************************************************

''Zülfü Yere Dokunmak 2. Bölüm''le ilgili gazetemize çok mail geldi. Toplumun büyük bir bölümü bizimle aynı fikirde. İlgili kanalın sahibi ile alakalı fikrini belirtenler oldu. Birçok kişinin beyanı şu şekildeydi: Yıllar önce kırık İngilizcesi ile Amerikan sahillerinde koşturuyordu. Sonra birdenbire nasıl olduysa gösteriyi çağrıştıran kanalın sahibi ile kendi ifadesiyle ‘’Aramızda duygusal bir konuşma geçti ve frekansı satın aldım.’’ demişti.

 

BU DEĞİRMENİN SUYU NEREDEN GELİYOR?

 

Zülfü Yere Dokunmak 2. Bölümü okumak isterseniz aşağıdaki link'e tıklayabilirsiniz.

https://yelkenciningazetesi.com/zulfu-yare-dokunmak-2

 

 

Fotoğraf: Sevim Erdoğan Durmuş

Yazı: Gölge Yelkenci

Yayına Hazırlayan: Özge Durmuş / Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı

Yorum Yap