Zülfü Yare Dokunmak - 5

TAYK

Bodrum bölgesinde bizi temsil eden arkadaşımızdan özür dilemedikleri takdirde Yelkencinin Gazetesi’nde Tayk ile ilgili hiçbir haber yer almayacaktır. İster TAYK ol ister TÜYK ol. Bize vız gelirsin. Biz tescilli bir gazeteyiz. Herkes haddini bilecek. Kodaman olabilirsin, seçkin iş adamı olabilirsin, sosyete olabilirsin. Ne olursan ol, basın mensuplarına karşı saygılı olacaksın.

 

 

A. D. H.

Amatör Denizci Hareketi yakında tarihe karışacak. Hani dizide vardı ya ‘’Demedi deme İbrahim’’. Gölge Yelkenci söylüyor. Amatör Denizci Hareketi pek yakında tarih olacak, tarihin derinliklerinde kaybolacak. Çünkü devletin en üst makamından izlendiklerinin farkında bile değiller. Vural P. acaba sizi kurtarabilecek mi? Arif olan anlar...

 

 

 HAK GEÇMESİN

 

Hak geçmesin diye

 

İdo Yalova İskelesi görevlisi Emre Okur kardeşimiz, gişede arabalar sırada dururken fotoğrafta gördüğünüz gibi aradan gelip bilet almak isteyenleri yolcu bileti satılan gişeye yönlendiriyor. Böylece araç kuyruğunda sıra bekleyenlerin hakkını gözetiyor. Kendisine buradan teşekkür ediyoruz.

 

 

DUVARBAHÇE

 

Duvarbahçe

 

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş olduğu dönemde İstanbul’un yol kenarlarındaki istinat duvarlarına fotoğrafta gördüğünüz gibi demir konstrüksiyon üzerine duvarbahçe adı ile tabir edilen çiçekler ve onların sulama sistemi yapılmıştı. Kadir Topbaş, bu nedenle çok eleştiri almıştı. Kadir Topbaş için yandaşa imkan sağlıyor denilmişti.  İsraf olduğu için biz de çok eleştirmiştik. CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, israf dolu aynı tutum ve davranışı sürdürüyor. O zaman Ekrem İmamoğlu da yandaşa imkan mı sağlıyor???

 

 

ARTEMİS

 

1952 yılında İtalya’da inşa edilen Paşabahçe yolcu vapuru yıllar önce Beykoz Belediye Başkanlığı’na hediye edilmişti. Beykoz Belediyesi karadaki tabiriyle ‘’Paşabahçe vapuruna bir çivi çakmadı’’ (Bu tabir, üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan konu için kullanılır)

2013 yılında Genel Yayın Yönetmenimiz,  Paşabahçe yolcu vapurunu ilgililerinden izin alarak gezmişti. İzlenimlerinde üst güvertede ağaç çıktığını (ne ağacı olduğunu bilmiyoruz) ve ağacın etrafının çimlenmeye başladığını bizlere anlatmıştı.

Aradan yıllar geçti. Beykoz Belediye Başkanlığı, Paşabahçe yolcu vapurunun bakımını hiçbir şekilde yapmadı. Tüm gemi severlerin ortak endişesi; perçin tekniği ile inşa edilmiş olan Paşabahçe yolcu vapurunun korozyon neticesinde karinasından sac atma olayının yaşanabileceğini, battığı takdirde yüzdürülmesinin çok masraflı olacağından denizin içindeki hurda hali ihale yoluyla satılmasıydı. Bu durumda hem çevre kirliliği olacak hem de DÜNYADA İKİNCİ EŞİ OLMAYAN, KENDİ SINIFINDA TEK OLAN VAPUR TARİHİN DERİNLİKLERİNDE YOK OLUP GİDECEKTİ.

Bilmeyen bazı kişiler Fenerbahçe ve Dolmabahçe vapurlarıyla Paşabahçe yolcu vapurunu aynı sınıf gemi zannederler. Kesinlikle alakası yoktur. Hatta bazı kişiler pruva direğindeki gözcü yerinden dolayı savaş gemisinden tadil diye uydurmuşlardır. Hiç alakası yoktur. Bu bilgiler gazetemizin arşivinde saklıdır.

Gelelim günümüze; CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Paşabahçe yolcu vapurunun yok olmasını engelledi. Beykoz Belediye Başkanlığı’ndan Paşabahçe vapurunu geri aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan Haliç Tersanesi’ne çekildi. TDİ Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Hanım, eleştirilere hiç aldırmayarak Paşabahçe yolcu vapurunun refit edilmesi görevine Piri Reis Üniversitesi’nden mezun Gemi İnşa Mühendisi olan genç hanımefendiyi getirdi. Genç Hanımefendi kardeşimiz, vapur kadar bizim için önem ifade eden Sulzer ana makinelerini atlatmalı olması sebebiyle sökmüştür. Çünkü günümüzde atlatmalı makineleri kullanacak kaptan maalesef yoktur. Genç mühendis hanımefendi bin saatte olan iki tane orijinal Sulzer makine bulmuştur ve Paşabahçe vapuruna montajını yaptırmıştır. Buradan Paşabahçe vapurununun refit edilmesi için emek veren herkese teşekkür ediyoruz.

Genç mühendis, vapurun eski fotoğraflarını incelediği zaman birinci mevki salondan aşağıya inerken -yaşı yetmişe yakın olanların çok iyi hatırlayacağı- kabartma Artemis’in olduğunu görür. Fakat Artemis fotoğraftaki yerinde yoktur. Bunun üzerine Beykoz Belediye Başkanlığı’na müracat eder. Beykoz Belediye Başkanlığı artemis rölyefini İNDİRAGANDİ YAPMIŞ ve deposuna kaldırmış. Israrla ister ve geri alır, temizletir. Yıllarca gemiciler rölyefi boyamışlar. Kat kat boya olduğu için temizletmiş ve yerine orijinal hali olan ahşap meydana çıkmış ve Artemis tablo olarak Paşabahçe vapurunda yerini almıştır.  

Yaşı yetmişe yakın olan bizlerin Paşabahçe vapurunda seyahatimiz esnasında BURHAN PAZARLAMA (Bitmedi yanına bir tarak, bitmedi yanına çengelli iğne takımı, bitmedi yanına horozlu marka ayna) entelektüel kişiliği ile satış yapardı. Burhan Pazarlama olarak tanınan Burhan Demircan 2020 yılında hayatını kaybetmiştir. Kendisini rahmetle anıyoruz.

 

Kapak Fotoğrafı: Sevim Erdoğan Durmuş

Fotoğraflar: Doruk Ajans

Yazı: Gölge Yelkenci

Yayına Hazırlayan: Özge Durmuş / Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı

Yorum Yap