Antalya Turizmine Kruvaziyer Katkısı Katlanarak Arttı

Türkiye’nin önde gelen ticari yük ve kruvaziyer limanı QTerminals Antalya, limana 2022 sezonunun son gemisi Silver Spirit’in gelmesiyle sezonu kapattı. QTerminals Antalya’ya 2022 yılında toplamda 26 sefer gerçekleşti. Tüm seferlerde QTerminals 30 binden fazla yolcuyu ağırladı.

Dünyanın birçok noktasından gelen kruvaziyer gemilerini ağırlayan QTerminals Antalya’da limana gelen kruvaziyer turist sayısı geçtiğimiz yıla oranla 2069% artarak 30.641’e ulaştı. 2022 sezonu boyunca Emerald Azzura, Spirit of Adventure, Blue Sapphire, Club Med 2, Riviera, Seven Seas Explorer, Mein Schiff 6  ve Mein Schiff 5, The World gibi lüks gemilerle onbinlerce yolcuyu ağırlayan QTerminals Antalya’nın bu sezon için son misafiri ise Silver Spirit oldu. 

“QTerminals Antalya’nın turizme sunduğu katkı artarak devam edecek” 

2022 kruvaziyer sezonunu değerlendiren QTerminals Antalya Genel Müdürü Özgür Sert, “QTerminals Antalya, liman tesislerinin kapasitesinden dolayı Akdeniz’de; iç ve dış turizm açısından önemli bir rol oynamakta. Kruvaziyer turizminde potansiyele sahip Antalya'yı, Doğu Akdeniz'de yeni bir dönüş merkezi hâline getirmek için çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. QTerminals Antalya olarak bu yaz birçok kruvaziyer gemisine ev sahipliği yaptık. Pandeminin etkilerini yeni yitirmeye başladığı geçtiğimiz yıl 4 sefer ile 1.413 yolcuyu ağırladık. Bu yılsa QTerminals Antalya’ya toplamda 26 sefer gerçekleşti. Bu seferlerde 30.641 yolcuyu limanda ağırlamış olduk. Gelecek yıl da QTerminals Antalya’ya bu rakamlarda veya üstünde sefer yapılması ve yolcu taşınmasını beklemekteyiz. 2023 kruvaziyer sezonu için şimdiden birçok rezervasyon aldık. Limanımıza bu gemilerle gelen tursitler Antalya esnafının da yüzünü güldürüyor. Bu bakımdan liman olarak şehrin ekonomisine yaptığımız katkının gelecek yıl da artarak devam etmesini bekliyoruz. QTerminals Antalya olarak şehrimiz ekonomisnin itici gücü turizme sağladığımız katkıyı artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorum Yap