''İstanbul Yelken Kulübü Müzesi'' Geçmişi Gelecekle Buluşturuyor

Kendi alanında birçok ilke imza atan İstanbul Yelken Kulübü (İYK), Cumhuriyetin 100. yılında, özel bir müzenin açılışını yaparak, bir düşü gerçeğe dönüştürdü.

İstanbul Yelken Kulübü’nün müze projesi, eski milli sörfçü ve İYK Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Akyıldız’ın koordinatörlüğünde, kulüp üyesi koleksiyonerlerin ve iş insanlarının katkıları ile hayat buldu. Açılış sergisinin ve daha sonra gerçekleşecek sergilerin sorumluluğunu da Deniz Akyıldız üstlendi.

Kulübün ilk kadın başkanı olarak tarihe geçen Billur Arıkan’ın göreve gelmesiyle birlikte yenilikçi bir vizyona kavuşan İYK yönetimi, müzesini 29 Ekim’den önce açmak ve Cumhuriyetin yüzüncü yılını onurlandırmak için zamana karşı bir yarışa girişmişti. Deniz Akyıldız’ın üstün gayretleri ve İYK üyelerinin katkıları ile müze 14.10.2023 tarihinde görkemli bir açılışla ziyaretçilerine kapılarını açmış oldu. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve birçok seçkin davetlinin katılım gösterdiği açılış resepsiyonunda, müze ve İstanbul Yelken Kulübü tarihi ile ilgili detaylı bilgilendirmeler yapıldı.

 MÜZENİN AMACI: İYK’NIN BİLGİ VE BİRİKİMİNİ GELECEĞE TAŞIMAK

Açılış konuşmasına, katılımcıları ve üyeleri selamlayarak başlayan İstanbul Yelken Kulübü Başkanı Billur Arıkan, müzenin oluşumuna katkı yapan, Dr. Seyhun Binzet, Yalçın Gürkan, Prof Dr. Fethiye Erbay, Doç. Dr. Mutlu Erbay, Levent, Gürkan, Barış Eymen, Ayben Önol, Simla Okay, Tuncay Tanrıverdi’ye, İYK üyelerine ve çalışanlarına teşekkür etti. Açılışı yapılan müzenin en önemli misyonunun, İstanbul Yelken Kulübü’nün 71 yıllık birikimini koruma altına almak ve geleceğe aktarmak olduğunu vurguladı. 

Billur Arıkan, ‘’100 yıllık Cumhuriyetimizin 71 yıllık bir yelken kulübü var.  Bu öncü kulübün değerli insanlarının oluşturduğu köklü bir kültürel mirasa sahibiz.  Bu mirası, adıyla, şanıyla ileriye taşımak, sonraki nesillere aktarmak bizim asli görevimizdir.’’ diyerek konuşmasına son verdi.

MÜZEDE SERGİLENEN YAPITLAR…

Projenin koordinatörü, araştırmacısı ve uygulayıcısı Deniz Akyıldız ise müzenin kuruluş sürecini özetleyerek, katılımcılara müzede sergilenen eserler hakkında önemli bilgiler verdi. 

Açılışta en yoğun ilgi gören isimlerin başında yer alan başarılı yönetici büyük alkış aldı. 

Açılışta İYK’nın efsanevi yelkencisi Temel Reis lakaplı merhum Engin Sili’nin ablası Müge Sili’de vardı. Müze alanında duygu yüklü anlar yaşayan Sili, müzenin açılmasından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ZİYARETÇİLERİ İÇERİDE NELER BEKLİYOR?

Deniz Akyıldız’ın lirik anlatımıyla, ziyaretçileri içeride Cumhuriyet dönemi yelkenciliğinin 71 yıllık birikimi, ilginç yapıtlar, araç gereçler ve çok daha fazlası bekliyor.

Ziyaretçileri müze girişinde, kuruluşundan günümüze kulübe hizmet etmiş yöneticilerin ve yelkencilerin ahşap üzerine baskı portreleri karşılayacak. Müze kulübün kurucu üyelerinden Dr. Demir Turgut’un tuttuğu günlükler, 1952 yılında İstanbul Yelken Kulübü’nün kuruluş öyküsünün belgeleri, kulübün 71 yıllık tarihine ait ödüller, donanma tarafından kulübe verilen hediyeler ve kulüp üyelerinden gelen birbirinden değerli yapıtları ile donatılmış.

Yelken meraklıları, 18. yüzyılda düzenlenen Prinkipo Yarışları’na ait kupa ile dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisi Sadun Boro’nun yolladığı kartpostallarla, 1936 yılında Berlin Olimpiyatları’na katılan ilk yelkencilerin ve kulübün kurucuları Behzat Baydar, Burhan Kunt ve Şeref Birgen’in yarıştıkları Marmara Starboat teknesi ile ‘Yavuz’ zırhlısına ait lumboz ve daha fazlasıyla tanışmanın ayrıcalığını yaşayacaklar.

İSTANBUL YELKEN KULÜBÜ

Atatürk’ün 1937 yılında “Mendirek onarılsın, Fenerbahçe yarımadasının bir bölümü burada kurulacak bir kulübe tahsis edilsin ve Türk gençleri burada yelken sporu yapsınlar.” direktifinden hareketle bir araya gelen Behzat Baydar, Burhan Kunt, Şeref Birgen, Harun Ülman tarafından 1952 yılında kurulan kulüp Türk denizcilik tarihi için önemli bir yere sahip.

Yelkenciliği Türk halkına tanıtma ve sevdirme misyonuyla faaliyete geçerek Türkiye’de elit denizcilik kültürünün oluşmasında büyük etkisi olan kulüp, yelken branşı kadar kara tarafında da cemiyet kültürünün gereksinimlerini genç nesillere aktarıyor. Yetiştirdiği sporcularla uluslararası arenada birçok şampiyonluk ve kupa kazanmış olan kulüp Cumhuriyet’in 100. yılına damgasını vuracak gibi görünüyor.   

Yazı-Fotoğraflar: Burak Erdoğan

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap