DAK-SAR Arıza Yapan Bir Yelkenli Tekneyi Yedekledi

Denizciler Dayanışma Derneği çatısı altında faaliyet gösteren Denizde Arama Kurtarma yapan DAK-SAR Burgazada kuzeyinde makine arızası yapan yelkenli tekneyi yedekleyerek salimen marinasına getirdi.
 
DAK-SAR nöbetçi vardiyasına telefon ile bir yelkenlinin makine arızası yaptığı ve rüzgar olmaması nedeniyle seyir yapamadıklarını, yedeklenmeye ihtiyaçları olduğu ihbarı gelmesi üzerine 3 kişiden oluşan Kaptan Bora Uygun ve ekibi  harekete geçti. Teknenin mevki özellikleri, irtibat numaraları alınarak 301 numaralı DAKSAR Palamar botu ile yedeklemenin yapılmasına karar verildi. Yarım saat içinde yelkenli tekneye ulaşan DAK-SAR, yedekleme halatını vererek yelkenli tekneyi marinasına salimen getirdi. Yapılan işlem Sahil Güvenlik Harekat Merkezi'ne bildirildi. Bot Kaptanı Bora Uygun'dan yelkenli teknede 3 kişi olduğunu, rüzgarsızlıktan ilerleyemedikleri, yakıt sisteminde oluşan arıza nedeniyle makinesinin çalışmadığı ve yedekleme esnasında herhangi bir problemle karşılaşmadıkları bilgisi alındı.
 
 
DAK-SAR hafta içi gündüz hafta sonları ise 10.00-23.00 saatleri arasında zorda kalan amatör denizcilere yardım etmek üzere nöbet tutan bir sivil toplum kuruluşudur. Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın kontrol, denetimi ve izniyle faaliyetlerini sürdüren DAK-SAR tamamen eğitimli yürekli gönüllülerden oluşuyor.
 
 
Kalamış marinadaki merkezlerinde VHF 16,72 ve 73'üncü kanalları dinliyor. Aynı zamanda denizde zorda kalındığında 0533 714 1935 nolu telefondan yardım istenebiliyor.
 
Sizlerde DAK-SAR'a katılabilir veya maddi ve ayni yardım yapabilirsiniz.

Turgay AYTAÇ
DDD Ynt.Krl.Bşk.Yrdc.

Yorum Yap