Gerçek Bir Başyapıt ''Açık Denizlerde 50 Yıl''

Türkiye Açık Deniz Yarış Spor Kulübü (TAYK) tarafından hummalı bir çalışmanın ürünü olarak yayınlanan  ‘’Açık Denizlerde 50 Yıl’’ kitabı, başta yelkenciler olmak üzere tüm denizcilerin kütüphanelerinde mutlaka bulundurmaları gereken gerçek bir başyapıt.

       

Eser, TAYK’ın heyecan verici kuruluş serüvenini ve dünya ile Türk denizcilik tarihini günümüze yansıtarak, bu ehemmiyetli bilgileri zengin görsellerle birleştirerek okuyuculara yüksek seviyede entelektüel içerik sunuyor.

‘’Açık Denizlerde 50 Yıl,’’ 353 sayfalık yoğun bir bilgi kaynağı olmasına rağmen akıcı metinleri ve TAYK mensuplarının samimi anlatımlarıyla sürükleyici bir kitap niteliği taşıyor.

Eserin giriş bölümünde dünya denizcilik tarihinin ilk adımlarından başlanılarak, Osmanlı döneminden modern Türkiye Cumhuriyeti dönemini kapsayan günümüze kadar ki denizcilik serüvenlerinin eski gazete küpürleriyle birleştirilerek sunulması okuyucuların zamansal bir yolculuk yapmasına olanak tanıyor.


Kitabın içeriği; denizcilik kültürü, denizciliğin felsefi boyutları, yat yarışları, denizcilikte tarihsel tekamül süreçleri, Türk Deniz Kulüpleri gibi birçok ilgi çekici konuyu kapsarken, ‘’Denizin Dilberleri’’ başlığı altında denizci kadınlara da yer verilmiş.

Proje koordinatörlüğü Cahit Üren ve Alican Turalı tarafından üstlenilen kitabın tasarımı Salon Couture Books tarafından yapılmış. Araştırma ve metin alanında İzzettin Çalışlar ter dökerken, fotoğraflar için Osman Uğur, İzzettin Çalışlar ve çeşitli katılımcılar arşiv ve objektiflerinden katkı sağlamışlar.   

Kadim denizcilerin efsanevi dünyasını günümüz yatçılığının heyecan seviyesi yüksek maceralarıyla harmanlayan ‘’Açık Denizlerde 50 Yıl’’ övgüyü fazlasıyla hak ediyor.

 

Yazı ve Fotoğraflar: Burak Erdoğan

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.                                    

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!