12. Jimmy Key & Universail Yelkenli Yat Yarışları

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılında Uriyat’ın düzenlemiş olduğu 12. Jimmy Key&Universail Yelkenli Yat Yarışları, ünlü giyim firması Jimmy Key sponsorluğunda 29-30 Nisan tarihlerinde Urla Körfezinde yapıldı.

Jimmy Key yarışlarının özelliği ülkemizin her bölgesindeki üniversite öğrencilerini bir araya getirerek yelken yarışlarını sevdirmek ve sporcu öğrencileri kaynaştırmakta olup, bu seneki yarışta 15 üniversiteden toplam 285 öğrenci 30 takım olarak yarışma imkânı bulmuştur. Öğrencilerle birlikte toplam sporcu sayısı yaklaşık 430’dur.

Yarışta IRC sınıfında 4 grup 14 tekne ve destek sınıfında 5 grup 16 tekne yarışmıştır. Başhakem Eşref Uzun ve Uriyat yönetiminin planlaması üzerine ilk gün 2, ikinci gün 1 yarış gerçekleştirilmiştir.

     

İlk günkü birinci yarışta IRC sınıfları için coğrafi 3, destek sınıfları içinse coğrafi 1, aynı gün ikinci yarışta ise tüm tekneler coğrafi 2 rotasını kullanmıştır. İkinci gün tüm tekneler coğrafi 2 rotası planlanmasına rağmen havanın düşük olması sebebiyle kısa rota uygulanmıştır. Yarış boyunca telsiz anonslarında 2 tekneye protesto çekilmiştir. Tecrübeli kaptanlardan Behlül Usluoğlu’nun yönetimindeki Auriga adlı tekne havanın düşük olması sebebiyle karaya oturmuş ve kendi imkânlarıyla bu durumdan kurtulmuştur. 

Jimmy Key’in sponsorluğunda Uriyat’ın ev sahipliğinde Uriyat Yacht Kulüp'te üst üste iki akşam kokteyl düzenlendi. Ödül töreninin sunuculuğunu Ergün Nalbantoğlu kaptan yapmıştır. Ödül töreninde öğrenciler ve sporcular kupalarını alırken yaşadıkları mutluluk ve heyecan görülmeye değerdi. Tüm öğrenciler ve sporcular önümüzdeki yıl düzenlenecek olan yarışta buluşmak üzere tatlı bir veda ile ayrıldılar.

Yazı: Emine Aydın – Bülent Yemişçi

Fotoğraflar: Emine Aydın – Bülent Yemişçi 

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap