21 Temmuz 1974 Tarihinde İnfilak Ederek Battı

Kıbrıs Barış Harekatı'nda 498 vatan evladı şehit oldu.

A. Oktay Akçay, 26 Eylül 2019 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuştur. Mekanı cennet olsun. Hepsinin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

TCG D354 (II.) Kocatepe'nin battığı yer

 

Harita Gazi (E.) Yarbay Özhan Bakkalbaşıoğlu tarafından çizilmiştir. Özhan Bakkalbaşıoğlu, TCG D 354 (II.) Kocatepe'de  battığı zaman üstteğmen olarak görev yapıyordu. Bu konuda uzun çalışmaları sonucunda hazırladığı kitabı da vardır. Özhan Bakkalbaşıoğlu'nun tarafımıza yaptığı açıklamada; Kocatepe 21.07.1974 tarihinde saat 22:10'da infilak etmiş, saat 22:20'de batıp gözden kaybolmuştur. 

 

Özhan Bakkalbaşıoğlu ile anlaşamadığımız bir nokta var. TCG D 354 (II.) Kocatepe, bana göre Amerikalıların Kıbrıs'ın batısında uçak gemileri bulunması sebebiyle yaptıkları elektronik aldatmaca sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yasak saha ilan ettiği bölgeye hayali Yunan İkmal Filosunu yakalamak için yanında TCG Maraşal Fevzi Çakmak ve TCG Adatepe muhripleriyle birlikte bölgeye girmeleri sonucunda Türk Hava Kuvvetleri'ne ait filonun Genel Kurmay Başkanlığı tarafından ilan edilen yasak sahada bulunmaları nedeniyle Türk savaş uçakları tarafından vurulmuştur.

 

Kocatepe'yi F-104 jetiyle vuran Binbaşı Zeki Kılınç, Türk Hava Kuvvetleri'nden yarbay rütbesi ile emekli olduktan sonra kendisiyle  telefon görüşmesi yapmıştım. O yıllarda İstanbul Havayolları'nda Uçuş İşletme Başkanlığı'nın görevini yürütüyordu. Zeki Kılınç, daha sonraki yıllarda kanser hastalığına yaklanmış olup yetmiş sekiz yaşında 20.05.2017 tarihinde hayatını kaybetmiştir. İzmir / Narlıdere - Zeytinalanı mezarlığında toprağa verilmiştir.

 

Yazı serimizin birinci sayfasında bulunan 1-A no'lu belgeyi en son Donanma Komutanlığı Genel Sekreterliği görevini yaptığı sırada emekli olan  (E.) Dz. Kurmay Albay Ayhan Yıldızel'e tercüme ettirdim. Yine emekli deniz kuvvetleri mensuplarıyla görüşerek bu karara vardık. Tezimizin üzerinde ısrarla duruyoruz. 

 

Yazı: B. Hulusi Gürbüz

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşu 

Yorum Yap