Aday Yelken Hakemi Kursu İzmir'de Gerçekleşti

19 - 21 Nisan 2024 tarihleri arasında ‘’Aday Yelken Hakemi Kursu’’ İzmir’de gerçekleştirildi.

 

Ben de uzun zamandır katılmak istediğim, üç tam gün sürecek, federasyonun açtığı aday hakemlik kursuna katıldım. 

Eğitmenimiz Hakan Kütük, bu konuda çok tecrübeli, ilgili, bilgili ve hoşsohbet bir insan.

Soldan sağa; İlke Kardelen, Hakan Kütük

Bir yıldır yarışlara katılmama rağmen yarışlarda; parkur okuma ve parkur kurma, yarış kuralları, denizde çatışmayı önleme, bayraklar, işaretler ile ilgili  eksiklerimi tamamlamak, yarışı - hakemleri - kararları anlamak, protesto kurulu - kararları ve yönetimi ile ilgili yeni bilgiler edinmek, öğrenmek için bu kursa katıldım. Tabi ki yarışlarda hakemlik yapma fikri de çok heyecan vericiydi. Özellikle bu konularda aynı heyecanları paylaştığımız yeni insanlarla tanışmak, tecrübelerimizi paylaşmak çok keyifliydi.

İlk gün yaptığımız yoğun teorik egitimin ardından, ikinci gün sabahtan teorik eğitim, video’lar, hocamızın paylaşımları ile geçti. Ögleden sonra Karşıyaka Yelken Kulübü’nde buluştuk. Hava oldukça sert, yağmur yağdı yağacak, deniz kurşuni gri ve dalgalıydı. 

Öncelikle rüzgar yönünü tesbit edip hızını ölçtük. Burada bayraklara, işaret flamalarına, kullanacağımız ekipmanlara daha yakından bakma imkanımız oldu, şamandıraları inceledik. Kapı şamandırası kurduk, Alternatifli start anı canlandırarak poyraz toka ile start ve geri çağırma, tehir işaretlerini, umman ve siyah bayrak ile start’lardaki sıralamaları uygulamalı olarak gördük. 

‘’Parkur nasıl kurulur, nelere dikkat edilir, hakem botunda demir nasıl atılır, nasıl tutması sağlanır?’’ tüm hepsinin ayrıntılarını öğrendik. Bağları çalıştık. Çok yararlı bir eğitim oldu herkes için.

Ertesi gün sınavdan önce yapılan tekrar ile heyecanımızı biraz olsun yenerek sınava girdik. Sorular ayrıntılı, bazıları şaşırtmacalı ve bilgiye dayanan sorulardı. Bizim arkadaşlarla beraber hızlıca bitirip çıktık, amaç hiç yanlışsız tamamlamaktı tabi ki.

Cevapları tartışırken tecrübesi olmayanların sınavda bayağı zorlanmış olduğunu duyduk.

Çok güzel ve yararlı bir eğitim, keyifli bir hafta sonuydu. Özellikle Hakan Kütük hocamıza, bizimle bu değerli bilgilerini ve tecrübelerini paylaştığı için çok teşekkür ederim. 

Bir an önce atanıp yarışlarda görev almayı heyecanla bekliyorum.

 

Yazı: İlke Kardelen

Kamera ve Fotoğraflar: İlke Kardelen Arşivi

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Arşivi

Yorum Yap