Adriyatik İzlenimleri

Denizle ilgili her şeyi severim. Deniz gören evleri, deniz ürünlerinden oluşan mezeleri, denizin üstünde, altında, kıyısında olmayı... İçinde deniz geçen şiirleri. Özellikle de denize kıyısı olan kentleri bir başka severim.

İşte şimdi size bu sevdiğim yerlerden biri olan Adriyatik sahillerinden bahsetmek istiyorum. Adriyatik sahilleri denilince, burada en uzun kıyıya sahip olan ülke de Hırvatistan. İngiliz şair Lord Byron’un ‘’Adriyatik’in İncisi’’ olarak yorumladığı, binin üzerinde adalarıyla denizci masallarına ilham verecek güzellikte coğrafyaya sahip bir ülke.

 

Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından geçerken, Orta çağ mimarisinin dokusundan izler taşıyan yapıları ülkeye büyülü bir hava katıyor. Bazı yerler vardır, ilk defa görseniz bile size bir yerlerden tanıdık gelir. Bu ülkede bu duyguyu çok hissettim. Belki, bu dar kıvrımlı sokaklarından denize çıkan yollardı bu aşinalığı veren. Bilmiyorum. Akdeniz’in o bilindik kokusu ya da bin bir hikayesi olan o mistik tarihi dokusu…

Bir sanatçının kaleminden çıkmış gibi kıvrımlarıyla kendine hayran bırakan uzun kıyıları ise ayrı bir şölen. Bir turizm ülkesi olan Hırvatistan, marinalarla donattığı bu güzel kıyılarda birçok tekneye de ev sahipliği yapıyor. Özellikle son yıllarda kiralık tekne konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almakta.

Virajlı yolları ve hiç bitmeyen yol çalışmalarını görmezden gelirsek, bu keyifli ülkenin tadını gayet güzel çıkarabiliriz. Bu arada deniz ürünleri konusunda çok başarılı restaurantlarının olduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Mutlaka tatmanızı öneririm.  Sonrasında kıyıda uzun bir yürüyüş yapmak size iyi gelecektir. Ben yazın hiç gitmedim. Eminim çok kalabalık oluyordur. Ama ekim ve kasım aylarının dinginliğini çok seviyorum. Konaklama konusunda da çok alternatifleri olan bir ülke. Otel dışında çeşitli apart dairelerde, kendi mutfağınızda yemek yapma imkanı sunuyor.

 Bu arada uçakla Zagreb’e inmişseniz, karşılaşacağınız soğuk balkan havası korkutmasın sizi, kıvrımlı dağ yolları kıyı şeridine doğru indirdiğinde, ‘’İklim değişir, Akdeniz olur. Hadi gülümse’’

Gülümseyerek bitirelim yazımızı o zaman. Hayattan güzel tatlar, keyifler almanız dileğimle. Sevgiyle kalın.

 

Eren İnce Çiftçi

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!