Altınbaş Üniversitesi Yelken Kulübü

Altınbaş Üniversitesi Yelken Kulübü, BAUISC Spring Trophy 2023 yarışlarından 4 kupa ile döndü.

 

BAUISC Spring Trophy 2023 Yarışları'ndan üç 2.’lik ve bir 3.’lük kupası ile dönen Altınbaş Üniversitesi Yelken Kulübü, 2 yılda toplamda 17 kupa kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

 

 

TEB Özel Bankacılık- TAYK/BURGAN LEASİNG İstanbul Kupası, TEB Özel Bankacılık – TAYK MDK Atatürk ve Moda Koyu Kupası Yarışları ve İstanbul ilinde gerçekleştirilen katılım sağladığı tüm yarışlarda süreçleri kürsü görerek tamamladı.

 

 

Takım;

BAUISC Spring Trophy 2023 Tarihi Sultanahmet Köftecisi Yelken Kupası – 2.’lik,
BAUISC Spring Trophy 2023 Helly Hansen Sport Works Cup – 2.’lik
BAUISC Spring Trophy 2023 Fişekhane Sailing Cup – 3.’lük ve
BAUISC Spring Trophy 2023 Bosphorus Sailing Cup – 2.’lik kupalarını gururla üniversitelerine götürdü.

 

 

Altınbaş Üniversitesi Yelken Kulübü, 2022’de de Cumhurbaşkanlığı 3. Uluslararası Yat Yarışları’nda da 5 kupa kazanmıştı.

Mavi Vatan 1.’lik, Cumhuriyet Kupası 3.’lük, Barbaros Hayrettin Paşa 3.’ lük ve Overhall 1.’lik alarak Genel Klasmanda şampiyonluk elde eden takım, 2022 yılında toplam 13 şampiyonluğun sahibi olmuştu. BAUISC Spring Trophy 2023 yarışlarında da başarını sürdüren takım, toplamda 16 kupayı üniversitelerine kazandırmış oldu.

 

 

Yelken sporuyla üniversitede tanıştığını belirten üniversitenin Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi ve takım kaptanı Ahmet Mısırlı, “İlk eğitime katıldığımda amacım hafta sonu iki saat tekneyle açılıp, zihnimi boşaltmaktı. Mekanik ve fizik kurallarıyla işleyen şeylere büyük ilgi duyduğum ve becerili olduğum için kısa sürede takıma girdim. Çok yeni olmama rağmen eski kulüp başkanımız mezun olurken, görevi bana devretmeyi uygun gördü” dedi.

 

 

“Üniversitelerdeki yelken gibi kulüpler, öğrencilerin bu sporlara ulaşımını kolaylaştırıyor”

Altınbaş Üniversitesi Spor Koordinatörü Erşah Tokatlıoğlu, öğrencilerin sosyal hayatlarının gelişmesinin yanı sıra, hayata karşı bakış açılarında yeni kapılar açılmasında üniversitelere ait spor kulüplerinin etkilerinin çok büyük pay sahibi olduğunu vurguladı. Yelkenin özellikle son yıllarda düzenlenen ulusal ve uluslararası organizasyonların da etkisiyle popüler olmaya başladığına işaret etti. Yelkenin genel anlamda üst kesime hitap eden spor branşlardan biri olması nedeniyle herkesin kolayca ulaşabileceği bir spor dalı olmadığına değinen Erşah Tokatlıoğlu, Altınbaş Üniversitesi tarafından düzenlenen yelken eğitimlerinin ücretsiz olmasının tüm yelken kulübü öğrencilerine fırsat sunduğunu da dile getirdi. Buna ek olarak, üniversitenin tüm öğrencilerinin bu fırsatı kaçırmaması gerektiğine yönelik tavsiyede bulundu.

 

 

 

Altınbaş Üniversitesi Yelken Kulubü kuruluş hikayesi:

Altınbaş Üniversitesi Yelken Kulübü, 2016-2021 yılları arasında Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamlayan Mehmet Berkay Alan tarafından kuruluyor. 2011 yılından itibaren profesyonel olarak yelkencilik yapan Berkay Alan, 2018-2021 yılları arasında Altınbaş Üniversitesi Yelken Takımı Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Takım Kaptanlığı görevlerini üstleniyor.  Berkay Alan’ın öncülüğünde, 2018 yılında Yelkenle Tanışma sosyal etkinlikler düzenleyerek üniversite öğrenci ve akademisyenlerinin öğrenim süreçleri dışında sosyal aktivitelerine katkı sağlamak amacıyla organizasyonlar düzenleniyor. Bu etkinliğe talebin fazla olması ve planlanandan daha uzun sürmesi neticesinde, başarılı olan öğrenciler ile birlikte takım oluşturularak yarışlara katılma kararı veriliyor.

İlk yarış, ilk birincilik

Akabinde, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Moda Koyu Kupası’nda yarışa katılma kararı alınıyor ve klasmanımızda ilk yarışta ilk birincilik elde ediliyor. 2018-2019 akademik yılı başlangıcında takımın ilk yarışında başarılı olması ve bu başarılarının üniversite çatısı altında sürekliliğinin sağlanması amacıyla Üniversite yönetimi tarafından “Altınbaş Üniversitesi Yelken Kulübü’nü kurulmasını sağlıyor. Bundan sonraki eğitim, yelken temalı seminerler, yarış takımının hazırlık süreçleri, daha koordineli ve profesyonel şekilde hazırlıkların tamamlanabilmesi için çalışmaların Kulüp çatısı altında yapılması sağlanıyor. Yelken Kulübü, kurulduğu tarih itibariyle Üniversite çatısı altında en fazla üyesi bulunan kulüp olma özelliğine sahip. 


Covid19 pandemisi döneminde eğitimlerine ve yarışlarına ara vermek durumunda kalan kulübümüz yeni kulüp başkanımız ve takım kaptanımız Ahmet Mısırlı eşliğinde 2021 yılında yeniden aktif olarak denize çıkmaya  kulüp etkinlikleri düzenlemeye ve eğitimler vermeye başlamıştır . 2022 BAUSIC PRING TROPHY , 2022 TAYK 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kupası Yarışı , 2022 TAYK MDK Miles&Smiles Kabotaj Kupası Yat ve SportsBoat Yarışı gibi yarışlardan birincilik kupasıyla dönen Altınbaş Üniversitesi Yelken Takımımız  2022 3. Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışı’ndan Overall kupası dahil 5 kupa ile okula dönerekgüzel bir sezon tamamladı. 

 

Yeni dönemde yelken kulübü başkanlığını üstlenen Zeynep Solmaz eşliğinde 2023 bahar dönemine de 2023 BAUSIC PRING TROPHY yarışlarıyla start alan başarılı takımımız güncel olarak trofenin ilk iki ayağını 2.lik kupaları alarak devam ettirmektedir . Denizcilikle yakından ilgili kulüp üyelerimiz ve takım arkadaşlarımızla hedefimiz her sene daha fazla kişiye denizi ve yelkenciliği tanıtıp kulüp ve takım bünyesinde gelişmek .  

Fotoğraflar: Altınbaş Üniversitesi Yelken Kulübü

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap