Bir Deniz Yıldızı Masalı

 

Evvel zaman içinde, geçmiş zamanlardan birinde, İyon Denizi’nde yelkenli teknesiyle bir kaptan, evine varmaya çalışıyormuş. Hava zifiri karanlık olduğundan gözleri az görmeye başlamış. Bir yandan da o kadar soğukmuş ki kaptanın ayakları buz gibi olmuş. Üşüdükçe de tatlı bir uyku bastırmış.

 

 

Tam gözleri kapanacak gibi olduğunda denizde bir ışık belirdiğini fark etmiş. Evet, teknesinin yanında ışıltılar içinde bir deniz yıldızı varmış…

 

Kaptanın gözleri o ışık kümesini görünce bir anda açılmış.

Deniz yıldızı kaptana seslenmiş:


"Uyumamalısın Kaptanım! Ben sana yol boyunca eşlik edeceğim demiş."


Kendine bir yol arkadaşı bulan kaptanın hoşuna gitmiş bu beklenmeyen misafir ama biraz da şaşırmış. Hem deniz yıldızının konuşmasına hem de bu kadar ışık saçarak ona yol göstermesine.


‘’Daha önce hiç böyle bir deniz yıldızı görmemiştim'' demiş.
O da:


''Zaten göremezsin. Benden başka yok'' diye cevap vermiş.


Bu arada deniz yıldızı, kaptana binbir gece masallarından çok güzel deniz masalları anlatmaya başlamış. Hem kaptanın uykusu açılmış hem de anlattığı masallarla içi sıcacık olmuş. Rüzgarın soğuk nefesi bile ısınmış sanki. Yol boyunca birbirine yarenlik etmiş ışıklı deniz yıldızıyla kaptan…

 

 

 

Gün doğumuna az bir zaman kala deniz yıldızı kaptana yine seslenmiş:


"Birazdan hava aydınlanacak. Artık ben gitmeliyim''demiş.


Bu ışıltılı arkadaşına iyice alışan kaptan:


"Neden gidiyorsun? Varsın gün aydınlansın. Hem daha benim çok yolum var. Madem dost olduk, bana bu ışık saçan deniz yıldızının hikayesini de anlatmalısın.'' demiş.


Deniz yıldızı içini çekerek kaptana dönmüş,


"Ben bir zamanlar denizlerde yaşayan bir periydim. Ama kötü kalpli deniz cadısı, aşkımla beni ayırmak için beni deniz yıldızına dönüştürdü. Ama ışığımı almayı başaramadı. Sonra deniz tanrısı, bu büyünün ancak aşık bir denizciyi sevdiğine kavuşturursam bozulacağını söyledi. Çünkü aşk için yapılan bir iyilik üzerindeki bütün kötülükleri kaldırır.’’ dedi.

 

 

 

''Başkalarına yaptığımız iyilikler mutlaka kendi hayatımıza da iyilik olarak geri döner. Ben de bu gece senin konuşmanı duydum. Sevdiğin kadın seni bekliyordu. Hem de büyük bir aşk ve özlemle. Ben de senin uyumana engel olarak ona kavuşman için yolunu aydınlattım. Masallar anlatarak seni uyanık tuttum. Birazdan gün aydınlandığında ben tekrardan eski halime dönüşeceğim. Sen sevdiğine doğru varırken ben de eski hayatıma geri döneceğim. Ve her zaman ki gibi yine iyilik, yine aşk kazanmış olacak."


Kaptan:


"Peki ya gün aydınlandığında deniz perisine dönüşemezsen? O zaman ne olacak?'' demiş.


Deniz yıldızı:


''Bir denizcinin yolunu aydınlatmış olacağım. O denizci, belki başka denizcilere ışık olacak. Bir küçük iyilik, kartopu gibi büyüyerek bir sürü güzelliğe dönüşecek.'' demiş.


Deniz yıldızı, büyüyü bozup bir periye dönüştü mü? Bunu bilmiyoruz...


Ama o geceden sonra her bir denizci, diğerinin ışığı olmuş ve ''iyilik yap denize at sözü'' dilden dile dolaşmış.

 

Eren İnce Çiftçi

Yorum Yap