Bosphorus Boat Show – Deniz Fuarı 2023

Bosphorus Boat Show Deniz Fuarı 21 Ekim 2023’te kapılarını deniz severlere açtı. Tekne, tekne ekipman ve aksesuarları ile denize dair hemen hemen her şeyin üreticisini ve ya da temsilcisini deniz severlerle buluşturan fuar Marintürk İstanbul City Port’ta 29 Ekim 2023 tarihine kadar açık olacak.


Türkiye’nin önde gelen tersanelerinin en iddialı modellerini ve dünyaca ünlü yat markalarının yeni model teknelerinin sergilendiği fuarda 150’nin üzerinde firma 500’den fazla markayı temsil ediyor. Türkiye’nin denizde sergilenen tek boat show’u olan fuarı sizler için gezmeye başlamadan önce Marintürk İstanbul City Port standını ziyaret edip, Marina Müdürü Sayın Barbaros Turan ile biraz sohbet ettik. Fuarın kendi yönetiminde olan marinada gerçekleşmesinden dolayı oldukça heyecanlıydı. %90 doluluk oranına sahip bir marinada böylesine kapsamlı bir fuar gerçekleştirebilmek gerçekten büyük başarı. 785 teknelik marinanın 700 kapasitesi dolu iken, gerekli altyapı düzenlemelerini yapıp fazladan 400 tekneyi denizde sergileyebilmişler. Tabi bunu yapmak için misafir teknelerin aralarını biraz daraltmışlar. Fuar sırasında bağlama anlaşması yapacak tekne sahiplerine de hem indirim hem de sürprizler sunuyorlar.

Marintürk standı

Marinpara avantajları

Marintürk fuar avantajları

Barbaros Turan ve ekibi

Sıkı pazarlıklar

Marintürk standından ayrılıp fuar alanını gezmeye başladım. Her yer tekneler, botlar, ekipman ve aksusarlar ile dolu. Standlar oldukça güzel organize edilmiş, açık havada ziyaretçilerini bekliyorlar.

Standlardan bir görünüş

Fuarın açık havada olması hele bu hafta boyunca havanın da güzel olması, hele hele bir tekne fuarının hemen deniz kenarında ve hatta denizde olması, olayı çok zevkli kılan faktörler. Standlar gayet muntazam dizilmiş ve insanı çok boğmadan kolay gezilebilecek bir düzende.

Fuar alanından bir görünüş

RS Zest

Karada sergilenen yelkenli görünce hemen fotoğrafını çektim tabi. Üç kişiye kadar kullanılabilir dediler ama bence iki kişiden fazla olmasa iyi olur, lakin deniz kıyısında müsait yeriniz varsa yelkenciliğe adım atılabilecek, erişilebilir fiyatlarda olan bir eğlence ve performans teknesi.

Gezinirken tanıdık bir yüzle, Soyaslan Design Genel Müdürü Can Soyaslan’la karşılaştım. Nereden tanışıyoruz, bir parantez açıp onu da anlatayım. Yazın sonuna doğru bir yerlerden haber geldi. Yabancı bayraklı 19 m boyunda bir motoryata kaptan arıyorlar. 1966 yapımı bir Akdeniz orkinos avı teknesini ünlü Fransız aktör Gerard Depardieu satın almış ve refit edilmesi için Türkiye’ye Soyaslan tersanesine getirmiş. Orada çok güzel refit edilen tekneyi de bendeniz Monsiuer Depardieu ile birlikte on gün boyunca bizim denizlerde gezdirme fırsatı bulmuştum.

Can Soyaslan, Soyaslan Design

İnsan memleketinde bu kadar güzel işler çıkarıldığını görünce gurur duyuyor gerçekten. Yerli yat sanayi derken Yelkovan Yatçılık üretimi Yelkovan 56’nın da hayranı oldum tabi.

 

 ''Yelkovan 56'' iskeleden

''Yelkovan 56'' pupadan

Suda sergilenen tekneler de dalgalanan rengarenk bayrakları ile ayrı bir görüntü cümbüşü sunuyor. Denizde bir tekne fuarının da en güzel yanı, tekneyi gezerken o hafif sallantıyı da hissedebilmek olsa gerek. Hele bir de hava böylesine güzelse.

Denizde sergilenen tekneler

Denizde sergilenen tekneler

Fuar alanı genel görünüş

Yıldız Holding'e bağlı Marintürk Başarılı Bir Fuara Daha İmza Attı

Denize dair, her neyle ilgili olursa olsun, en ufak bir merakınız varsa mutlaka görmeniz gereken bir fuar diyebilirim. Fuar ile ilgili ayrıntılı bilgiye https://deniz.bosphorusboatshow.com/ internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Başta Marinalar Genel Müdürü Fahir Çam ve emeği geçen herkese tebrikler ve teşekkürler.

 

Yazı-Fotoğraflar: Fatih Şenyüz

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap