Burhanettin Tekdağ - Marmaris 2023

Bir seneyi daha geri bırakmadan önce bizde senenin son yarışı için Marmaris’e yola çıktık. Marmaris Yat Kulübü'nün düzenlediği ve ilk kurucularından olan rahmetli Burhanettin Tekdağ anısına yapılan senenin son yarışı...

Burak Algon dümenciliğinde X Yacht’ın X-35 model teknemiz ve ekibimiz de karadan  8  Aralık Cuma günü akşamüstü Marmaris Netsel Marina’ya giriş yaptı. Ekibimiz çok yeni bir ekip. İki aylık hem kara hem de deniz eğitimlerinden sonra ilk kez yarışa gireceğiz. Hepimizde bir heyecan var.

Cumartesi sabah kahvatıdan sonra hemen marinaya inip tekneye geçtik. Nede olsa 20 gündür ekip olarak tekneye gidemedik. Hemen hızlıca bilgilerimizi tazeleyip teknemizi donatmaya başladık. Halatlar, transfer yelkenleri sökülüp yarış yelkenleri yerine takılıp teknedeki fazla malzemelerin pontona boşaltılması derken kulüpte yapılacak olan skipper brifingini az kalsın kaçırıyorduk. Amacımız sabah erken denize çıkıp antrenman yapmak. Brifingte haftanın yarış programı, genel yarış kurallarının üzerinden ufak geçişler ve tekne bayrakları verildi. Saat 12.00’de hakem botunun denizde olacağı da söylendi. Kulübün yaptığı bir sistem var. Kare kodlar ile tüm duyuruları internetten görebiliyorsunuz. Hepimiz için çok faydalı ve hızlı bir yöntem.

Hemen denize çıktık. Hemen yelkenlerimizi bastık, tramolaya başladık. Tam ‘’Balon basalım, hadi’’ dediğimizde hava bitti. Bu arada bizim gibi filodan çoğu tekne de parkura gelip kendi antrenmanlarına başlamışlardı. Hakem botunun gelişi, havayı beklemek için tehir bayrağı ile yerine konuşlanmasıyla bizlerde etrafında gezinmeye başladık.

Marmaris önlerinde beklerken yavaş yavaş Marmaris tarafından hava yayılmaya başladı. Komitenin yalancı Boğaz tarafına hareketi ile beraber filoda peşinden onları takibe başladı. Hava oturdu, 8-9’lara çıktı ve komite hemen parkuru kurup start vermeye başladı. İlk yarış için rotamız up-down 2 tur. Bildiğimiz ve sevdiğimiz sosis rota. İlk yarışımız havanın normal açıp çekmeleri ve zaman zaman hafiflemesi ile 1,5 saat süre zarfında finish’e girdik. Derecemiz ekibimizin ilk yarışı olduğunu da göz önüne getirirsek 4’üncülük gayet iyi.

Komite bir anosonsu ile beraber 2. yarışı yapacağını duyurdu. Hemen bize enerji verecek muzlarımız, barlarımız ve sularımız meydana çıktı. Hızlıca bir atıştırmadan ve nefes almadan sonra tekrar yelkenlerimizi bastık ve var olan havaya göre trimler ayarlar yapıldı. Rotamız Kargı Adası, iskelede-Yıldız Adası, sancakta-finiş olan 12nm’lik kısa bir inshore yarış. Start verildi. 1millik bir orsa ayağı ve kapı şamandırasını dönüp Boğaz’a doğru yöneldik. Boğaz girişinde tüm filo ve biz balonumuzu bastık.

Kendi grubumuzun başında birinci olarak Yıldız Adası’na yaklaşırken arada gelen bir civarnada küçük bir broşa girip birinciliğimizi verdik ve adayı 3’üncü olarak döndük.Orsa seyri ile Marmaris Boğaz’ına yaklaşmaya başladık. Biz taktik olarak Boğaz’ın sancak tarafını kullandık. Fakat Boğaz’ın ortasında 50 metre üzerimizden bir hava koridoru açıldı ve nerdeyse tüm tekneler biz dururken üzerimizden yürüdü gitti ve finişe 6’ıncı olarak girdik.

Akşam kulübün artık bir geleneği olan balık ekmek ve bira için lokalde tüm ekipler toplandı. Günün video, fotoğraf çekimleri barkovizyonda oynatılırken ekiplerde kendi aralarında yarışın kritiklerini yaparken birbirlerine de sataşmadan espriler yapmadan duramadılar. Özledigimiz beklediğimiz bir ortam gayet güzel bir şekilde sonlandı.Yarışın ertesi gün 12.00’de yapılacağı bildirildi ve parti sonlandı.

Yarışlar 12.00’de başlıyor. Aklınıza akşam eğlenceler uzun sürüyor diye gelmesin. Çünkü hava Marmaris’te ancak o saatlerde geliyor.

Son gün sabah güzel bir kahvaltı. Otelden çantalarımı hazırlayıp arabaya yerleştirme ve saat 10:30’da palamar çözüp denize çıkmamız ile beraber çarsaf gibi bir denizle karşılaşmamız. Tüm filo ve komite tehirde saat 13.30 civarına kadar havayı bekledik. Yalancı Boğaz tarafından gelen havanın biraz oturması beklendikten sonra ilk gün ilk yarışımızdaki sosis rotanın yapılacağı anonsu ile beraber startlar verilmeye başladı. Hava önce 7-8 civarında sonra 12-13 civarında seyrederken bizim light genoa mı, medium genoa yı mı basacağız kararı biraz zor oldu. Bizim gibi birkaç ekip de muallakta kaldı fakat start’a az zaman kala bir panik ile hızlıca bir çalışma ile light genoa’mızı basıp bizde start aldık. Güzel bir start ve iyi bir orsa kolundan sonra pupaya 2’inci olarak döndük.

İkinci orsa kolunda ise çok iyi bir taktik ile açan ceken havaları kovalayarak orsa şamandırasına grubun önünde yaklaşırken komitenin 3 gruba kısa rota verdiği anonsu ile beraber orsa şamandırasında fnishe girdik. Sonuç  grup birinciliği. Sevincimizi anlatamıyorum. İlk yarış haftamızda birincilik. Ekibimizi buradan da tebrik ediyorum.

Akşam güzel müzikler ile beraber haftanın video ve fotoğraflarının oynatıldığı barkovizyon şov ile başlayan ödül töreni, ekiplerin kupalarını alması ile sona erdi. En sevmediğim kısım olan bir dahaki yarışta buluşmak üzere herkesle vedalaşıp eve dönme yolu.

Güzel bir hafta sonu, güzel bir organizasyon ve güzel yarışlar icin Marmaris Yat Kulübü’ne ve hakem komitesine buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum.

Burhanettin Tekdağ Yarış Sonuçları:

IRC-1

1-Matrak 2 (Orhan Özdaş)

2-Wild West (Dağhan Başpınar)

3-Mersin Yelken Akademisi (Oytun Çalışlar)

IRC-2

1-VMG Yelken (Doğukan Kandemir)

2- Strekoza (Mikhail Mischenko)

3- Vamos (Erce Demirtaş)

IRC-3

1- Sinverguenza2 (Volodymyr Musatov)

2-Exit (Emre Derman)

3- İskorpit (Bülent Çelik)

IRC-4

1-Clavella (Leo Kolff)

2- M2 (Hasan Çıplak)

3-Ekinoks (Tolga Vidinlisan)

 

Tekrar görüşmek üzere sağlıkla denizlerde kalın. Sevgiler.

 

Yazı: İlke Kardelen

Fotoğraflar ve Filmler: İlke Kardelen

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap