Çaka Bey’den Günümüze Türk Denizciliği: İlber Ortaylı ile Söyleşi

''Osmanlı kendi gemilerini yapma ve yürütme konusunda tek başına çalışmak zorundaydı. Çünkü o devirlerde denizcilikte lider olan Cenova devletinden usta çıkarmak mümkün değildi.''

 Yat kaptanlığı eğitimimi aldığım Ekol Denizcilik Eğitim Merkezi, 21 Kasım Salı günü Çaka Bey’den günümüze Türk denizciliği konulu söyleşi için Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı konuk etti. Bu çok değerli bilim insanımızı yakından görmek ve denizciliğimiz hakkında anlatacaklarını dinlemek bulunmaz bir fırsat olduğundan söyleşinin başlamasından yarım saat evvel soluğu eğitim merkezinin İstanbul Maltepe’deki binasında aldım.

AVS Global Ship Supply & Catering firmasının sponsorluğunda düzenlenen etkinlik, seçkin davetliler, Ekol Denizcilik eğitim kadrosu ve denizcilik mesleğine gönül vermiş öğrencilerin yoğun ilgisi altında gerçekleşti. Denizci yetiştirme konusunda özel eğitim kurumları arasında dikkat çekici bir yeri olan Ekol Denizcilik de devamı gelecek bu çok değerli söyleşilerin ilkini düzenleyerek, denizcilik eğitimlerine farklı bir boyut daha sağlamış oldu.

Ekol Denizcilik Maltepe binası

İlber Hoca konuşmasına, Türklerin Anadolu’daki beylikler döneminde oluşan ilk donanmasının komutanı Çaka Bey’den bahsederek başladı. Osmanlının kendi gemilerini yapma ve yürütme konusunda nasıl tek başına çalışmak zorunda kaldığından bahsetti. Çünkü o devirlerde denizcilikte lider olan Cenova devletinden usta çıkarmanın mümkün olmadığından bahsetti. Dünya üzerinde önemli keşiflerde bulunmuş denizcilerin hep İtalya kökenli olduğunu ve tersanecilik bilgilerinin yabancılara gitmesini engellemek için ustaları kendi kasabalarına hapsettikleri anlatırken bizler de ilgiyle izliyorduk.

Prof. Dr. İlber Ortaylı anlatıyor

Konuşmasını tamamladıktan sonra kendisine ufak bir hediye takdim edildi ve teşekkür edildi. Hemen gençler İlber Ortaylı'nın etrafını sardı, onların denizcilik tarihimize verdikleri önem gerçekten sevindiriciydi. Hoca ile fotoğraf çektirmek ve kendisinden imza almak için adeta yarıştılar.

AVS Global Ship Supply & Catering genel müdürü sayın Vahit Şimşek Hocamıza hediyesini takdim ediyor.

Protokol

 

Hocamız gençlerle

Sayın Ortaylı salondan ayrılmadan önce son kez mikrofonu eline aldı ve akıllardan hiç çıkmaması gereken bir mesaj verdi. Denizciliğe çok elverişli bir coğrafyada yaşamamıza rağmen denizcilik eğitimi konusunda hala çok geride olduğumuzu belirtti. Nasıl ki ilk yürüdüğümüz anı hatırlamıyorsak, ilk denize atladığımız, ilk kayığa bindiğimiz ilk yelken yaptığımız anı da hatırlamamız gerektiğini yani denizcilik eğitiminin çok küçük yaşlarda başlaması gerektiğini vurguladı. Ekol Denizcilik de mesajı çok iyi anladıklarını ve kendilerine ödev çıkardıklarını söyleyerek  etkinliğe son verdi. Umarım bu türden eğitici ve denizcilik sevdasını güçlendirici faaliyetler sıklıkla tekrarlanır.

Yazı - Fotoğraflar - Kamera: Fatih Şenyüz

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap