Cesaret Mavi'dir

Zor Değil mi? Tehlikeli Değil mi? Ne Gerek var? Yelken yarışlarına katılmaya başladıktan sonra son zamanlarda çevremden çokça duyduğum sorular bunlar…  Bu sorulara cevabım; Cesaret Mavi’dir.

Ben Hilal Alper, Bodrum Açıkdeniz Yelken Spor Kulübü (BAYK) tarafından organize edilen Bayk Kış Trofesi yarışlarına Ocak ayından beri Lucifer ekibi olarak katılıyorum. 17 yıldır Finans Yöneticiliği yapıyorum ve hayat boyu öğrenci olmaya inanan biri olarak iletişim doktora / tez öğrencisiyim. 

 

Yarışlarda 5 ayağı geride bıraktık, her ayağında mavi ile buluşmak ve o özgürlüğü doyasıya yaşamak çok heyecan verici benim için. Yelkenci olmak ve yarışlara katılmak benim hayalimdi.

Bu arada ülkemizde ki birçok insan gibi bir dönem deniz fobim vardı, yıllar önce bu fobimi dalış yaparak aştım. Eğitimin uygulama kısmı hem benim hem eğitmenim için oldukça zorlayıcı olmasına karşın vazgeçmedim ve tekrar tekrar eğitime devam ettim ve nihai olarak 1 yıldız dalgıç brövemi 2013 yılında aldım. İşin en güzel tarafı ‘En Azimli Dalıcı’ ödülünü almaktı. Bu süreçte doğayla denge haline gelmek gerektiğini deneyimledim ve denizin sükuneti ve huzuru ile tanıştım.

Yelken benim yıllardır gerçekleştirmek istediğim hayalimdi. Ocak ayındaki ilk yarış ayağı çetin hava koşulları nedeniyle benim için oldukça zorlayıcıydı ve ben kendi kendime ‘’Sıcak bir kafede sıcak çayını yudumlamak varken neden bunu tercih ediyorsun?’’ sorusunu sormaktan kendimi alıkoyamıyordum. O zorlayıcı günden sonra bir baktım ikinci gün yine maviliklere yelken açıyordum…

 

Durgun denizler yetenekli denizciler yetiştirmez ya aslında ilk günün çetin hava şartları verilen mücadeleyi daha keyifli hale getirmişti. Profesyonel iş hayatımda stresli ve risk yönetimine ilişkin bir yöneticilik yapıyorum. Aslında risk hayatımızın her alanında her dakikasında olan bir durum zaten. Doğanın kurallarını anlamadığımız, doğayla dengeye gelmediğimiz her durum ve koşulda başarısızlık vardır. Yelken sporu tam bir doğayla dengeye gelme hali… Doğanın kurallarını çok iyi bilmeniz ve uygulamanız gerekiyor. Ayrıca çok iyi bir ekip çalışması ve uyumu gerektiriyor.

 

Bir amatör yelkenci olarak henüz yolun çok çok başındayım ama biliyorum ki tüm denizciler paylaşmayı, bilgi birikimlerini, deneyimlerini aktarmayı çok seviyorlar. O yüzden çok şanslı bir öğrenciyim. Ben hayallerime yelken açtım… Bir denizcinin en önemli ilkesi özgürlüktür… Deniz medeniyettir ve tüm kadınlarımız daha fazla bu alanda olmalılar. Yeterince istenen her hayalin gerçekleşmek gibi bir neticesi vardır. Yeter ki isteyin ve o yolda mücadele edin. Hayatta ‘denemek’ diye bir şey yoktur sadece ‘olmak’ vardır… 

''There is no try, just do it''

Hayat yolculuğumuzda bakış açılarımızı ne kadar zenginleştirebilirsek o zaman gerçekten daha fazla yaşam olabileceğiz, daha fazla üretebileceğiz. Ve en önemlisi ülkemiz ‘derya hazinesi’ ile çevrelenirken bu zenginlikten yoksunuz. Bu zenginliğin ulaşılabilir ve ucuz olması gerekiyor. Bu farkındalığın arttırılması ve bunun sosyoekonomik düzlemde gün ışığına çıkarılması önemlidir.

Yazı: Hilal Alper

Fotoğraflar: Hilal Alper Arşivi

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap