Eayk Kış Trofesi 4. Ayak Yarışları

Eayk Kış Trofesi 4. Ayak yarışları 23- 24 Mart 2024 tarihlerinde gerçekleştirildi.

 

Yine bir EAYK kış trofesi hafta sonu için cuma günü şehir dışından gelen ekip arkadaşlarımızın bir kısmı ile buluştuk. Herkes yarış için çok heyecanlıydı. Farklı şehirlerden bize katılan Çeşme ekibimizde hala eğitim alan, yeni başlayan ve yıllardır yarışan arkadaşlarımız hep beraber uyum içinde bir ekip olarak yarışacak, elimizden gelenin en iyisini yapacaktık.

Cumartesi sabahı tüm ekip hazır bir şekilde teknede buluştuk, yelkenleri hazırlayıp teknemizi boşalttık, son hazırlıkları tamamlayıp alışverişimizi yapıp kahvelerimizi alarak brifinge katıldık.

Selamlaşmalar, şakalaşmalar derken brifing başladi. IRC A, B ve Destek sınıfları için iki farklı rota verildi. Cumartesi için planlanan her iki yarışta da bizim rotamız A2, destek sınıfları için düzenlenen tek yarışta rota Coğrafi 1 olacaktı. Pazar günü ise IRC sınıfları için planlanan tek yarış Çeşme Marina'dan start alarak Alaçatı'ya atılacak şamandıradan dönüp tekrar Çeşme Marina’nın önündeki hakem botunun yanında finiş verecek şekilde planlanıyordu.

Bu ayakta farklı olarak ilk start, destek sınıfına verilecekti. Destek sınıfları için 1, 1A no’lu şamandıralar iskelede kalacak şekilde, Adalar iskelede kalacak şekilde dönülecek tekrar 1, 1A’ya yükselerek finiş'e gireceklerdi.

Planlanan IRC sınıflarının her iki yarışı da A2 rotasında olacaktı. Start 1 1A iskelede, 2 iskelede kalacak şekilde orsa çıkarak 1, 1 A iskelede kalacak şekilde finişe varılacaktı.

Brifing'de bayram sonundaki hafta sonu yapılacak olan Çeşme- Foça yarışının katılımı ile ilgili oylama yapılarak çoğunluğun katılımı ile kesinleştirilen ayak için bilgiler paylaşıldı. Keyifle yelken yapmaya çok uygun fazla dirise etmeyen, stabil kuzeyli bir hava hakimdi.

Brifing’den sonra oyalanmadan start’ta yerimizi aldık.

Destek sınıfları start’ından sonra avantajlı taraf olan hakem botuna yakın taraftan çok temiz bir start ile yarışa başladık, gustlar ile 20-25 notları bulan havada teknemiz ortalama 6-7 not ile genelde 40 derece yakın yatarak suyun üzerinde akarak  ilerliyor,  rakiplerimizin önünde gidiyorduk.

Hava oldukça sert, rakiplerimiz zorluydu… Çeşme'de de Marmaris'te olduğu gibi yeni başlayan, hala eğitim alan, sadece yarıştan yarışa beraber olabilen amatör bir ekiple, yıllardır beraber yarışan antrenman yapan profesyonel ekiplere karşı yarışıyor, tecrübe kazanıyor, bazen çok küçük farklarla geçsek de sıralamalarda hep başlarda yer alıyorduk.

Finişe dogru giderken, üzerimizdeki balonun gerektirdiği full konsantre trim ayarlarımızı yaparken diğer teknelerin rengarenk balonları bir masalı alemini andırıyor, çok güzel manzaralar oluşturuyordu. Sert hava sebebiyle balon açamayan, açıp kontrol edemeyip zor durumda kalan tekneler de olmuştu.   

 

Marinaya bağlanıp geçen ayağın ödüllerinin verileceği ödül töreni ve kokteyl için hazırlandık.

Yorgunluk atıp, bira - patates keyfi yaparken sırayla ödüller dağıtıldı. Herkesin keyfi yerinde, ekip arkadaşları ve diğer ekiplerle yarışta yaşananlar paylaşılıyor, doğaya karşı, ona saygı duyarak uyum içinde yapılmış bir mücadeleyi daha kazanmanın verdiği keyifle eğleniyorduk.

Yorgunluğumuzu akşam mangal keyfi ile atarak şömine başında şarap içerek ve kendimizi birkaç saat canlı müzik eğlencesi ile ödüllendirerek çok geç saatlere kalmadan, ertesi gün için dinlenmeye çekildik.

Pazar günü çok keyifli bir rota olan Çeşme Marina – Alaçatı - Çeşme Marina rotasında yapılan yarış için 12:00'de start alıp, bu etabı ancak 4-5 saatte tamamlayabildik. Keyifli olduğu kadar da yorucu olan yarış sırasında zaman zaman teknemize eşlik eden yunuslarla da yarıştık. Yarı ıslak, yorgun, acıkmış ve üşümüş, heyecandan su içmeyi bile unutmuş olarak üzerimizde balonla finişe girdik ve marinaya kadar keyifle devam ettik. Bağlanırken, yan teknenin tonozu pervanemize sarmasaydı her şey çok keyifliydi ama bazen böyle aksiliklerle karşılaşabiliyoruz. Marina dalgıç gönderip sorunu çözeceklerini söyleyince biraz rahatlayıp teknemizi toparlayıp, biraz bir şeyler atıştırıp, herkesle de vedalaşıp yola koyulduk.

 

Kaptanımız sert havadan dolayı bir gün daha kalıp, salı günü Bodrum'a yola çıkacak. Kolaylıklar diliyoruz.

 

Yeni bir yarışta buluşmak üzere …

Yazı: İlke Kardelen

Kamera ve Fotoğraflar: İlke Kardelen Arşivi

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!