Efsane Tekne ''Volvo Ocean 70 Black Betty ve Volkan Yemlihaoğlu''

 Global Solo Challenge’de Türk bayrağını dalgalandırarak bir ilke imza atacak...

 

Hızı ve kırdığı rekorlar ile tanınan Black Betty, seyrinde Volkan Yemlihaoğlu dünya turunda teknedeki hayatını planladığı süreç içerisinde tek başına idame ettirecek ve üç büyük burnun güneyinden geçerek Ice limite kadar inilecek olan Global Solo Challenge'da ilk hedef olarak start edip sağlık ile finiş almayı hedeflese de start hattını geçtikten sonra senelerin yarışçılığı ile neler hissedeceği henüz bilmemekte. Bu kendisi için bile büyük bir muamma. Zira şu anda Global Solo Challenge’a kayıt veren ve kaydı kabul edilen en hızlı  tekne Black Betty... En hedef odaklı tek Türk yelkenci de Volkan Yemlihaoğlu... Dünya genelinde bakacak olursak da Volvo Ocean 70’i tek başına böyle bir yarışta kullanacak ilk yelkenci...

 

 

 

Tekne uzun süredir İstanbul Pendik Marinada kışlamakta… Elbette yarışa kadar teknenin toparlanması ve teknik kapasite olarak en üst seviyeye gelmesi çok önemli... Bu sadece teknenin değil aynı zamanda Volkan Yemlihaoglu’nun da artık tekne ile bütünleşik hareket etme sürecine girmesi ve fiziksel, mental performansını yukarı çekmesi demek oluyor.

 

 

 

 

Bu sürecin başındaki ilk adımlar, teknenin tek kişi tarafınca kullanılabilmesi adına bazı güncellemeler ile başlıyor.

 

 

 

 

 

İşte bu renovasyonların takvimi başladı. Artık teknede sürekli birilerini görebilirsiniz. Sürekli bir çalışma sürekli bir yenilik var. Sponsorların önemi bir kez daha gündeme geliyor.

 

 

 

 

 

Hem sponsorların destekleri, hem de Volkan Yemlihaoğlu’nun çeşitli reklam fikirleri ile start saatine teknenin hazır olacağı düşüncesi çevrede bir heyecan yaratıyor.

 

 

 

 

Acaba Black Betty bunu başarabilecek mi?

Küçük antremanlar ile başlayan çalışmalar, uzun mesafe yarışları ile desteklenecek.

 

 

Bunlardan bir tanesi de Hopa - İskenderun arasında 2023 Haziran-Temmuz aylarına planlanan ekip ile birlikte yapılacak bir seyir ‘’Türkiye Turu Rekor Denemesi’’ Esasına bakarsanız 1600 millik, hava şartlarına bağlı zorlu bir parkur, zorlu bir süreç. Bu viraj sonrasında ekip ve solo yurtdışı yarışlar planlanmaktadır.

 

An itibari ile 16 üllkeden kaydı kabul edilmiş olan 53 teknenin yarışacağı yarışın yaratıcısı ve organizatörü İtalyan Yelkenci Marco Nannini tarafınca bu yıl ilk kez düzenlenecek olan ''Global Solo Challenge''de tek başına dünya etrafında üç büyük burnun güneyinden geçerek eşsiz formatta mottoları ile düzenlenen yarış öncesi ve süresince yapacağı çalışmalarda, katılacağı rekor denemelerinde ve yurt içi yurt dışı yarışlarda, sosyal sorumluluk projelerinde Türk Yelkenci Volkan Yemlihaoğlu’na  başarılar dileriz.

 

 

Yazı: Urcun Canel

Fotoğraflar: Urcun Canel, Katerina Gokcka, Volkan Yemlihaoğlu

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap