Galataport İstanbul Cumhuriyetin 100. Yılını Coşkulu Bir Programla Kutluyor

Galataport İstanbul, Cumhuriyetin 100. yılına özel bir programla misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın (DÇSO) 29 Ekim’e özel olarak gerçekleştireceği iki konserin yanı sıra, Borusan Kocabıyık Vakfı’nın Erken Cumhuriyet Dönemi’ndeki kültürel dönüşüme odaklanan “Cumhuriyetin Yüzü” sergisi ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru’na bindiği noktada sergilenen ASAŞSANAT tarafından üretilen Alper Çınar imzalı Atatürk heykeli, Galataport İstanbul’un misafirleri ile buluşacak. Galataport İstanbul, 100. yıl kutlamaları çerçevesinde 29 Ekim’de Boğaz’da gerçekleşecek donanma geçidi ve dron görsel gösterilerinin de yakından izlenebileceği noktalardan biri olacak. 

GALATAPORT İSTANBUL, Cumhuriyetimizin 100. yılını özel sanat etkinliklerini içeren bir program ile kutlamaya hazırlanıyor. Bu kapsamda ilk olarak 29 Ekim’de Doğuş Grubu’nun en köklü sosyal sorumluluk platformlarından Prof. Rengim Gökmen yönetimindeki Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 14.00 ve 17.00 saatlerinde ücretsiz iki konser ile misafirlere coşkulu bir Cumhuriyet Bayramı kutlaması yaşatacak. 100. yıl etkinlikleri kapsamında, O2 Blok’ta 1 Kasım’dan itibaren ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek Borusan Kocabıyık Vakfı’nın düzenlediği “Cumhuriyetin Yüzü” sergisi, 3 Mart 2024’e kadar ziyarete açık olacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru’na bindiği nokta olan Paket Postanesi önünde sergilenen, Heykeltraş Alper Çınar imzalı ve ASAŞSANAT tarafından üretilen 5.5 metrelik Atatürk heykeli de misafirlerle buluşacak. Galataport İstanbul, 100. yıl kutlamaları çerçevesinde 29 Ekim’de Boğaz’da gerçekleşecek donanma geçidinin ve dron görsel gösterilerinin de yakından izlenebileceği noktalardan biri olacak.

“Atatürk’ün büyük yolculuğa ilk adımı attığı limanımızda Cumhuriyetin 100. yılını coşkuyla kutlayacağız” 

Galataport İstanbul Pazarlama ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Bali, Galataport İstanbul olarak ev sahipliği yapacakları 100. yıl etkinlikleri hakkında şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin 100. yılını ve aynı zamanda da Galataport İstanbul’un ikinci yılını kutladığımız bu 29 Ekim bizler için ayrı bir önem taşıyor. İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birinde yer alan Galataport İstanbul, Cumhuriyete giden yolda Atatürk’ün Bandırma Vapuru’na binmek üzere yola çıktığı nokta olma özelliğini taşıyor. Galataport İstanbul olarak bu önemli yılda bölgenin tarihi kültürel zenginliğini kamusal alanda sanat misyonumuz ile birleştirdiğimiz çok özel bir program planladık. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız ile başlayacak ve önümüzdeki aylara yayılacak bu programda bizlerle iş birliği yapan değerli kurumlara, tüm sanatçılarımıza ve bu coşkuyu bizlerle paylaşacak misafirlerimize teşekkür ediyoruz.”

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’ndan muhteşem konser

Doğuş Grubu’nun “Çocuklara Doğuş’tan İyi Bir Gelecek” çalışmalarını sürdüren, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 29 Ekim’de Galataport İstanbul’da ücretsiz olarak gerçekleştirilecek ve artık geleneksel hale gelen özel konserler ile müzikseverlerle buluşacak. Prof. Dr. Rengim Gökmen yönetimindeki DÇSO, Ankara Devlet Opera ve Bale sanatçısı Görkem Ezgi Yıldırım ve İzmir Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Teyfik Rodos’un yanı sıra, Başak Doğan yönetimindeki çağdaş topluluk Vokal Akademi Pop & Caz Korosu ile sahne alacak. Galataport İstanbul Doğuş Meydanı’nda, saat 14.00 ve 17.00’da gerçekleşecek olan konserler, genç sanatçıların müzik gelişimine destek olma amacını da taşıyor. 

Prof. Dr. Rengim Gökmen şefliğinde, DÇSO’dan 70 öğrenci ve Vokal Akademi Pop & Caz Korosu’ndan 40 kişinin sahne alacağı konserlerde 100’ün üzerinde müzisyen bulunacak. Usta sanatçılar Görkem Ezgi Yıldırım ve Teyfik Rodos da bu özel etkinlikte solist olarak sahne alacak. Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak düzenlenen konserlerde Türk marşlarından Türk valslerine, tangolardan türkülere kadar geniş bir yelpazedeki repertuvar dinleyicilerle buluşacak.  

“Cumhuriyet’in Yüzü” sergisi

Borusan Kocabıyık Vakfı, Cumhuriyetin 100. yılını kapsamlı ve eşsiz bir sergiyle Galataport İstanbul’da kutluyor. 1922-1942 yılları arasına odaklanan ve Erken Cumhuriyet Dönemi’nin güzel sanatlar, grafik ve mimari tasarım, sahne sanatları, müzecilik, arkeoloji gibi kültür disiplinlerine bakışını yansıtan sergi, 1 Kasım’da Galataport İstanbul O2 Blok’ta sanatseverlerle buluşuyor. Orijinal eser, belge ve efemera ile dijital deneyimlerin de birlikte tasarlanarak, dönemin ruhunu kapsayıcı içerik bütünüyle izleyicilere sunan “Cumhuriyetin Yüzü”, ücretsiz olarak 1 Kasım 2023 – 3 Mart 2024 tarihleri arasında, Salı – Pazar günleri 11.00 – 20.00 arasında ziyaret edilebilecek.

Atatürk’ün 5.5 metre yüksekliğindeki görkemli heykeli, Bandırma Vapuru’na bindiği noktada

Galataport İstanbul, Cumhuriyete uzanan yolculuğun ilk adımlarının atıldığı önemli bir lokasyon olma özelliği taşıyor. Liman sahasının Atatürk’ün bundan 104 yıl önce Bandırma Vapuru’na binmek üzere Karaköy Limanı’ndan ayrıldığı noktasında çok özel bir heykel sergileniyor. Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak Paket Postanesi’nin önünde sergilenen, Heykeltraş Alper Çınar imzalı ve ASAŞSANAT tarafından üretilen 5,5 metre yüksekliğindeki Atatürk heykeli, Galataport İstanbul misafirleri ile buluşacak. 

Galataport İstanbul Hakkında:

İstanbul’un kalbinde, Boğaz kenarında 1.2 km’ye sahip sahil şeridi boyunca yer alan Galataport İstanbul, erişilebilir ve düşük katlı yapıları, mahalle konseptinde tasarlanmış, bölgenin tarihi dokusuyla uyum içindeki mimarisi ile ziyaretçilerine “nefes alan” sağlıklı ve güvenli bir kültür sanat, alışveriş, yeme içme ve çalışma deneyimi sunuyor. Geçmişte pek çok farklı kültürü barındıran bir konumda yer alan Galataport İstanbul, Karaköy’ü yeniden şehrin ticaretinin kalbi haline getiriyor. Dünya çapında birçok yerli ve yabancı markaya ve restorana ev sahipliği yapan Galataport İstanbul, Ekim 2021’den bu yana İstanbul’un favori buluşma noktalarından biri haline gelmiş bulunuyor.

İhale bedeli dahil toplam 1,7 milyar dolarlık yatırım ile hayata geçirilen Galataport İstanbul’un en etkileyici özelliklerinden birini, İstanbul’un yer altı sarnıçlarından esinlenilen, Red Dot tasarım ödüllü dünyanın ilk yer altı kruvaziyer terminali oluşturuyor. Limana gemi yanaştığında devreye girerek güvenlik (ISPS) alanını ayıran 176 adet hidrolik özel kapak sistemi sayesinde, geçici gümrüklü bir saha yaratılıyor. Kapakların tekil olarak kontrol edilebilmesi, gümrüklü alanın limandaki gemi adedi ve boyutları bazında esnek bir şekilde oluşturulmasını sağlıyor. Bu inovasyon sayesinde, 19. yüzyılın sonundan bu yana erişime kapalı olan Karaköy’ün eşsiz sahil şeridi, geminin yanaştığı ve kapaklarla ayrılan kısım hariç, misafirlere açık olmaya devam ederek, şehrin en özel yürüyüş rotalarından biri haline geliyor. 29 bin m2’lik bir alana yayılan terminali ile birlikte aynı anda 3 gemi yanaşabilecek ve günlük 15 bin yolcuyu ağırlayabilecek kapasiteye sahip Galataport İstanbul, Akdeniz çanağından Karadeniz'e kadar geniş bir coğrafyada kruvaziyer turizmine büyük bir hareketlilik getirerek bölge ve ülke turizmi ile ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

İstanbul’un tarihi limanını şehirle bütünleştiren Galataport İstanbul, bu yatırım ile sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliğe de önemli bir katkı sağlıyor. Kullanılan özel soğutma sisteminden, atık yönetimine kadar çevresel sürdürülebilirlik adına faaliyetleri ile, Avrupa’nın LEED Platinum sertifikasına sahip en büyük ikinci projesi konumuna gelen Galataport İstanbul’u MedCruise Birliği geçtiğimiz yıl “Çevresel Sorumluluk Ödülü”ne layık gördü. Galataport İstanbul, 2020 yılında ise MedCruise Ödülleri’nde “Pandemi Sürecinde Sektöre En Yüksek Bağlılık Gösteren Doğu Akdeniz Kruvaziyer Limanı” ödülünü aldı.

Galataport İstanbul’da yürütülen restorasyon çalışmaları ile İstanbul'un çok değerli tescilli yapıları şehre geri kazandırılıyor. Paket Postanesi, Karaköy’ün çok kültürlü ticaret hayatını ve zanaat geleneklerini İstanbul’dan dünyaya açılmış moda, tasarım, lezzet ve mücevher sanatı ustaları ile günümüze taşıyor. Sahada yer alan diğer üç tescilli yapı; Merkez Han, Karaköy Yolcu Salonu ve Çinili Han binaları da itinalı bir restorasyon sürecinden geçti. Dünyada sadece 10 seçkin lokasyonda yer alan Peninsula Hotels markasının 11. oteli olan The Peninsula İstanbul, 177 odası ile tarihi yarımadanın karşısında bu tescilli yapılar ile yeni yapılan ve özel giyotin cephesi 90 saniyede açılabilen balo salonu ile yer alıyor. 

Tarihi 1848’e ulaşan Türkiye ve İstanbul’un en eski saat kulesi konumundaki Tophane Saat Kulesi, adını verdiği Saat Kulesi Meydanı’nı taçlandırıyor ve bu meydan, şehrin yıllık kültür sanat takvimindeki önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Sanatın Türkiye’deki en iyi örnekleri arasında yer alan İstanbul Modern ve MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi de Saat Kulesi Meydanı etrafında, Galataport İstanbul sahasında yer alıyor.

Galataport İstanbul, 7 milyonu yabancı olmak üzere yılda toplam 25 milyon ziyaretçiyi ağırlayacak. Proje kapsamında mürettebat dahil yaklaşık 1,5 milyon kruvaziyer yolcusunun da İstanbul’u ziyaret edeceği öngörülüyor.

Yorum Yap