Gaziler Günü

Atatürk'e gazilik unvanı ve mareşal rütbesi verilişinin  101'inci yıl dönümü münasebetiyle... 

 

Yıl 1950

Sadece 1950 yılında Kore'ye gönderilen ve üç yıl süren Kore Savaşı 1953 yılında sona ermiştir. TÜRK ORDUSU ADINI DÜNYAYA ALTIN HARFLERLE YAZDIRMIŞTIR. Mehmetçiklerin on dokuz yaşında askere gittiklerini farz edersek hayatta olanlar bugün doksan iki yaşındadır.  Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın Kore gazilerimize verdiği madalyalar, ABD'nin tutum ve davranışlarından dolayı 1964 yılından itibaren gazilerimiz Birleşmiş Milletler Teşkilatı'na GERİ İADE ETMİŞTİR.

 

Yıl 1974

20 Temmuz 1974 ''I. Kıbrıs Barış Harekatı'' (TCG D354 II. KOCATEPE MUHRİBİ GAZİLERİ)

14 Ağustos 1974 ''II. Kıbrıs Barış Harekatı''

 

ULUSLARARASI ANLAŞMALARA GÖRE; Bir memleketin vatan evlatlarının başka bir memlekete gidip illegal olarak çarpışması yasaktır. Bu memleketleri sırasıyla sayarsak Afganistan, Bosna Hersek ve kardeş Azerbaycan vardır. Afganistan'da çarpışan Manisalı grubu ve İstanbul / Karaköy Yağkapanı bölgesinden giden grubu asla unutamam. İçlerinde temas halinde olduklarım da var.

 

Yıl 1992

26 Şubat 1992 Hocalı katliamından sonra yaklaşık 1 milyon 400 bin kardeş Azerbaycan vatandaşını katletmek için peşlerine düşen Ermenileri durdurmak için Türkiye'den 8 Mart 1992 tarihinde gönüllü olarak giden grupların içinde şahsen tanıdıklarım var. Şehit olup dönemeyenler var. 1 milyon 400 bin kişi trenlerde yaşayacakları bölgeye gelene kadar onları Ermeni saldırılarından Türkiye'den giden gönüllü gruplar ve Azerbaycanlı kardeşlerimiz kurtardı. Afganistan'da illegal olarak çarpışan Manisalı gençler gibi Bosna Hersek'te de gidip gönüllü olarak çarpışanlar şu anda aramızda gazi olarak dolaşıyorlar. Onlar hiç bir zaman resmi olarak gazi olamayacaklar. Onların gazi olduklarını sadece aileleri, arkadaşları biliyorsa yakın komşuları biliyor. Aslına bakarsınız onların madalya ve gazilik maaşı bekledikleri de yok. Bosna Hersek ve kardeş Azerbaycan'da çarpışan vatan evlatları 2. vatani görevlerini en iyi şekilde yapmanın huzurunu yaşıyorlar. 

 

1984 yılından itibaren başlayan PKK sorunu halen devam ediyor. PKK ile çarpışırken gazi olanlar bunlara polis kardeşlerimiz de dahil.

Irak'ta çarpışırken gazi olanlar...

Suriye'de çarpışırken gazi olanlar...

 

Hayatta olan gazilerimize sağlıklı ve uzun ömür dilerim.

 

Bu yazım vesilesi ile tüm savaşlarda kaybettiğimiz vatan evlatlarının aziz hatırları önünde saygıyla eğiliyorum. 

 

HEPİNİZİN GAZİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

KUVVA UNUTMAZ

 

 

B. Hulusi GÜRBÜZ

Genel Yayın Yönetmeni

 

Yayına Hazırlayan: Özge DURMUŞ

Genel Yayın Yönetmen Yrd.

Grafik: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşu

Yorum Yap