Gerçek Kış Trofesinde Katılım Yükseliyor!

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü’nün düzenlediği, Schüco-BAYK 2022 kış trofesi 3.ayak yarışları, Bodrum Milta Marina’nın desteğinde geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti.

 

İlk gün kuvvetli kuzey rüzgarı ikinci gün güneyli ve dalgalı rüzgar iyi seçilmiş ve ilan edilmiş rotalar üzerinde koşuldu.

 

31 teknenin kayıt verdiği trofenin bu ayağında neler olmuş kısaca bakalım.

 

Brifing her zamanki gibi Marina Yacht Club'da yapıldı. Başhakem Ayberk Olcay öncelikle ilk günün hava raporuna yoğun katılımın gözlendiği brifing de dikkat çekti. Sonrasında IRC A1 ve A2 sınıflarına olimpik üçgen rota (A4) uygulanacağını IRC B ve Destek sınıflarına ise 19 deniz mili mesafeli Rota 8'in  açıklamasını yaptı. Parkura çıkılınca yarış kurulu mevsim rüzgarlarının istikrarsızlığını çok iyi gözlemleyip değerlendirdi ve IRC A1 ve A2 sınıflarında ilk yarış bittikten sonra ikinci yarışta 290 dereceden gelen rüzgarın 260 dereceye dönmesi sonucunda parkuru değiştirdi ve 3 tur üzerinden koşulacak orsa-pupa yarışını ilan etti. Tüm yarışlarda startlar kadar finişlerde heyecanı son saniyelere kadar taşıdı. 19 mil mesafeli yarışı koşan  diğer sınıfların mücadelesi yarış kalitesi ve kıyı bandından seyir imkanı açısından son derece ilgi çekti.

 

Yarış kurulu ikinci ekibini Bodrum limanı kardinal fenerlerinde kurulu finiş hattında konuşlandırdı. Böylece trofenin 3.ayak ilk gün finişleri iki farklı noktada alındı.

 

 

İKİNCİ GÜN RÜZGAR GÜNEYLİ

İkinci güne ilk gün ek talimatta belirtildiği gibi ilan edilen erken start saatini dikkate alarak adım attı katılımcılar.

 

Yarış kurulu IRC A1-A2 ve IRC B sınıflarına rota 4’ü uygularken Destek sınıfına rota 11’i koşturdu. Her iki rota da birbirinden güzel ve zevkli mücadelelere sahne olurken seyir zevki yüksek bir kalite yakalanmıştı.

 

120 dereceden (keşişleme) gelen rüzgarın 140 dereceye kadar (kıble) dönmesi ve rüzgarın 23-24 knot bandında kalıp kaba dalga yaratması sonucu bazı teknelerde yelken yırtılması ile donanımlarında küçük arızalar yaşanmasına sebebiyet verdi. Gerçek kış trofesi son gün de tüm teknelerin finiş vermesiyle tamamlanmış oldu.

 

Akşam gerçekleşen kupa töreninde katılımcılar rotaların seçimini, uygulanmasını, yarışma zevkinin maksimumda seyretmesini dile getirdiler. Ülkemizin en güzel “yarış köyü” kimliğinde her ayakta kalitesini yükselten Schüco-BAYK kış trofesi 2022 nin 4.ayağı 19-20 mart 2022 tarihinde koşulacak. Bu mücadelenin sonuçlarını www.bayk.org adresinden takip edebilirsiniz.

 

Haber ve Fotoğraflar: Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü

Yorum Yap