İYK 4.3.2 ile Ne Yapmak İstiyor?

Yarışlara kayıt veremedik! Pardon kaydımız kabul edilmedi. Peki NEDEN !

En önemli ve en anlamlı günlere yönelik yarışlar, kendimi bildim bileli hemen hemen 50 seneyi aşkındır yelkende usulüne uygun ve yakışır bir şekilde İstanbul Yelken Kulubü tarafından yapılır. Deniz Kuvvetleri, özel günler ve bayramlar gibi...
 
Geçen hafta sonu da işte böyle muhteşem bir gündü. ''38. Yıl Amiral Kupası''  İYK Trofesi 3. ayağı 3/4 Haziran...
 
Birçok kişinin belki de anlamayacağı özende hazırlanmamın bir diğer sebebi de, gururla kalbimde taşıdığım bir Amiral çocuğu olmamın getirdiği heyecandı.
 
Öncelikle İstanbul Yelken Kulubü daha sonrasında yarışların Boğaz Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı yarışları olacağı ve komitede bir otoritenin olma olasılığını da düşünerek, selamlama adına kıl flandram ve Amiral forsum teknede silistrem ile birlikte hazırdı... 
 
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Büyük Amirallik rütbesi hiç kazanılmamıştır...
 
Osmanlı Devletinde Büyük Amiral rütbesi 1538 yılında Preveze Deniz Muhrebesi'ndeki başarısından dolayı Osmanlı Kaptan-ı Deryalarından Barbaros Hayreddin Paşa'ya Kanuni Sultan Süleyman tarafından verilmiştir ve sonrasında TC Deniz Kuvvetlerinde Büyük Amirallik makamına erişen kimse olmamış ama silsile dahilinde Amirallik rütbesi verilmiştir.
 
Gelelim bizim kabul edilmediğimiz yarışa... Jerapi / J80 Türkiye'de ve yurt dışında J80 / IRC ve ORC sınıflarında yarışmakta...
 
Her iki sertifikamızı da 2023 yılı başında yeniledik. Zira rakip olmadan yarışmanın yarışmak olduğuna inanmıyorduk.
 
SportsBoat yarışçılarının hemen hemen hepsinin IRC sınıfında ve büyük teknelerde yarıştığını biliyorduk. İşte bu sebepten dolayı TAYK, BAU, İYK ve özel yarışlarda ne kadar SB sınıfı açılsa da katılımcının olmamasından ( ki bu herkes tarafinca bilinir... Yeni bir bilgi / süreç değil) veya bir- iki tekne olmasından dolayı hedefimiz de yarışmak olduğundan, biz de IRC hakkımızı değerlendirme kararı almıştık.
 
2023 sezonu ile birlikte geçen aylarda sonlanan BAU Trofesini her zamanki gibi neredeyse eksiksiz yarış ve organizasyonlarının sürecinde IRC 4'ü birincilik ile tamamladık.
 
 
TAYK'ın hem şamandıra hem coğrafi yarışlarında, ne kadar coğrafi yarışları sevmesek, gerçek anlamda performansımızı bütünlediğimize inanmasak da ilk gününden beri büyük bir zevk ile IRC 4'de yarışmaya devam etik, ediyoruz...
 
En son Boğaz'daki 19 Mayıs yarışlarını da IRC 4'de tamamladıktan sonra bu hafta sonu için 3 ve 4 Haziran'da tam gün antrenman programımızı yaptık. Yaz - kış antremanlar vazgeçilmezimiz olmuştu!
 
Esasında hepimizin bildiği ama Sayın Ahmet Saruhan'ın da söylediği ve bir kez daha hayatımıza soktuğu çok güzel bir şey vardı ''en iyi antreman yarıştır!''
 
 
Biz de yurt içi ve yurt dışı yarışlarımızın programına bakarak, İYK'nın da bazı yarışlarında Yat ve SportsBoat Trofesi olarak duyurduğu için şamandıra yarışları yapacağından dolayı, aynen bu hafta sonu olduğu gibi kaydımızı IRC belgemizdeki TCC'yi 0.949 olarak İYK'nın yarış kaydına yazınca otomatik olarak IRC 4 sınıfı ibaresinin kendiliğinden belirmesi ile birlikte gerekli evraklarımız ile eksiksiz kaydımızı yaptık.
 
Saat 14:13'de gelen mail;
 
" Urcun Bey Merhaba,
38. yıl Amiral Kupası için IRC sınıfında vermiş olduğunuz kaydın; yarış ilanı madde 4.3.2 hükmü gereğince SportsBoat sınıfı kaydı olarak revize ederek tarafımıza teyit etmeniz ivedilikle bilgilerinize arz olunur." talebinde bulunmaktaydı. Bilmediğimiz SB'lar mı vardı yarışa girecek!!!
 
Gerekli otoriteler ve yatçılar ile konuştuktan sonra metazori olarak kimsenin olmadığı bir sınıfa neden kaydımızın yapılmasında zorlandığımızı anlamadık. Ya yarış ya yarışma! Zira hayal ettikleri sınıfta yarışmak için sadece 2 tekne IRC 3'de IkaIka, IRC 4'de Goldphone Jerapi vardı. Elbette yarış yapan / organize eden kulüp olarak isterlerse pembe renkli tekneler yarışa giremez dahi diyebilirlerdi... Ama İstanbul Yelken Kulubü gibi bir kulüp, yarışçı sayısını ve yarışan tekne sayısını mı artırmalı? Yoksa İstanbul Yelken Kulubü'ne geçerlilik belgelerine göre metazori bir yapıyı diretmek, sınıfı yaratmak yarışın adına yakışır bir şekilde sınıfı canlandırmak mı yakışır? Bir yerde sertifikasyon diğer yerde kalifikasyon var!
 
Belki de 4.3.2 de bir ifade eksikligi bulunmaktadır. Belki de trofeye IRC sınıfında yarışmaya başlayıp daha sonrasında sertifika ve sınıf değişikliği yapılamaz demek istemektedirler. Bilinmez...
 
Acaba bu süre içerisinde ek bir talimat ile sadece 2 farklı sınıf tekne serifikasyona yönelik sınıflarına dahil edilemez miydi? Teklif edildi mi, edilmedi mi? Edilip uygulanmak mı istenmedi? Geleceğe kardeşlerimize, çocuklarımıza nasıl örnek olacağız!
 
İşte bu konuya açıklamayı ise teşekkürler, yarıştan bir gün önce saat 17:48'de İYK Vice Komodoru Gül Çelikel getirdi. Telefonda "Sene başında böyle bir kural koyduk. Bunu da bir teknik kadro yaptı. Sizin için trofe eklendi ve SB sınıfı açıldı." dedi.
 
Biz kimdik, siz kimdiniz? Bu teknik kadro, iki tekneyi yarışa almayarak ne yorum yaptı? Peki!
 
Ama gözden kaçanların arasında önemli bir şey vardı. Sene başında bir trofe açılmış ve olmayan bir sınıf için açılmış. Bu sınıfa eş değer tekneler gelmediğinden bu ve benzeri dünyada örneği olmayan ama kendi insiyatiflerinde dogru / yanlış, mantıklı / mantıksız, teşvik eden / teşvik etmeyen bir kuralı uygulama haklarının onda / onlarda olduğu savunulması... Ama bir de madalyonun diğer tarafından bakmak gerek. Bu da benim veya siz dedikleri bizim insiyatifimizde ve aklımızda olan bir şeydi. Yarışmak veya yarışmamak.... Tek başımıza!
 
Peki bir kulüp, tekne / tekneleri yarıştırmak için mi kural koymalıdır yoksa yarıştırmamak için mi süreç yönetmelidir? Çözüm ne olmalıdır?
 
Aynı hafta sonu MYK'da yapılması planlanan yarış yeterince kayıt olmasına karşın LGS ile çakıştığından, sporcu sayısının daha fazla olması, sporcuların motive edilmesi ve daha yoğun bir spor aktivitesi olmasi adına ileri bir tarihe ertelenmiştir. İmkanlar dahilinde olması gereken!!! 
Bu vesile ile bu düşüncede olan otoriteye teşekkürler...
 
Gözden kaçan, başarılı ve örnek alınması gereken bir hareket de SB Komitesi tarafınca uygulanmakta... Sezonun ilk yarışı  j70'lerin serilerine denk geldiği ve katılımın çok daha fazla olması adına alınan iptal ve / veya ileri bir tarihe ertelenmesi, sporcu eksikliği sebebi ile de SB yarışlarının hiç birinin yat yarışları ile aynı gün yapılmaması.
 
İşte alınan bu dogru karar ve yaklaşım sayesinde diğer IRC sınıf yatlarda yarışan sporcuların SB tekneleri ile de yarışma imkanı yakalamaktadırlar. Yani bilinen bir şeyi inkar edip, sınıf açma çabasında metazori yaklaşımda bulunmak ne kadar doğrudur!
 
Sizce yarışa girmedik mi? 
 
Yarışa kayıt mı olamadık yoksa yaratılmaya çalışılan bir SB sınıfında hakkımız olarak yarışmak istemediğimizden "O zaman yarışma" denilerek kaydımız mı alınmadı? Art niyet aramak yanlış olur ama sanki çare kalmıyor.
 
SB sınıfında kaç tekne yarıştı?
 
Denizcilik bir yaşam tarzıdır. Sadece sportif denizcilik yoktur ama genelinde kurallar ile centilmenlik, iyi niyet ve yardımlaşma hakimdir.
 
Bu vesile ile Ulu Önder Atatürk ilke ve inkılaplarından ayrılmayan vatanın / mavi vatanın bölünmez bütünlüğüne sahip çıkan denizlerimizin Muhteşem / Saygın Amirallerine saygılarımızı sunarız.
 
Türk denizleri bir bütündür !
 
Yazı ve Fotoğraflar: Urcun Canel
Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap